شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شورای نگهبان عضویت نماینده های اقلیت های دینی در شورا ها را مجدداً رد کرد

 

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی مصوبه مجلس ایران مبنی بر قانونی بودن عضویت نماینده اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهر و روستا را رد کرد.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، روز دوشنبه ۲۷ آذر، تصویر نامه شورای نگهبان به رئیس مجلس در خصوص "مغایر با شرع و قانون اساسی دانستن مصوبه مجلس توسط اعضای شورای نگهبان" را اعلام کرد.

نمایندگان مجلس ایران هفته گذشته با تصویب امکان پذیر بودن نامزدی اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای محل اقامت خود، تلاش کردند نظر شورای نگهبان که طی استفساریه ای به غیر قانونی بودن عضویت اقلیت های دینی در شوراهایی که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، تغییر دهند.
تصویب این طرح در مجلس پس از آن صورت گرفت اعتراضات گسترده ای نسبت به رای "دیوان عدالت اداری در پی یک شکایت و به استناد مخالفت اعضای شورای نگهبان، عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد را تعلیق کرد".
سپنتا نیکنام در پی انتخابات شوراهای شهر و روستا در اردیبهشت امسال به عضویت شورای شهر در آمد. نکته قابل توجه، اظهارات احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، چند هفته پیش از برگزاری انتخابات، "خواستار رد صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهرهایی شده بود که اکثریت جمعیت آنان را مسلمانان تشکیل می‌دهند".
بر خلاف دیگر انتخابات سراسری در ایران، "بررسی صلاحیت نامزدهای شوراهای شهر و روستا، به عهده هیات‌های نظارت منتخب توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و نه شورای نگهبان  قانون اساسی.

اعضای هیات‌ نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا با این خواسته احمد جنتی مخالفت کرده و در نتیجه سپنتا نیکنام توانست با گسب حد نساب لازم به عضویت شورای شهر یزد درآید. اما در پی مخالفت چند عضو روحانی شورای نگهبان با عضویت وی، این موضوع تبدیل به کشمکشی بین شورای نگهبان و مجلس شد که تا کنون با رای دیوان عدالت اداری نیکنام از عضویت در شورا تعلیق شده است.
اکنون با مخالف شورای نگهبان با این مصوبه مجلس، این مصوبه برای اصلاح به مجلس باز می گردد و اگر مجلس بر موضع خود پافشاری کند، مجمع تشخیص مصلحت نظام صلاحیت تصمیم گیری نهایی را خواهد داشت.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More