شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه واکنش‌ها به سخنان مصلحی؛ جهانگیری خواستار انتشار فیلم ردصلاحیت رفسنجانی در شورای نگهبان شد

 

در ادامه واکنش‌ها به اظهارات حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات پیشین، درباره چگونگی ردصلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، معاون اول رییس جمهور ایران خواستار انتشار فیلم جلسه شورای نگهبان در این زمینه شده است.

مصلحی که در دولت محمود احمدی‌نژاد وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بود، در مصاحبه‌ای ویدئویی که روز شنبه منتشر شد گفته بود چ.ن ارزیابی‌ها در سال ۹۲ نشان از پیروزی هاشمی رفسنجانی داشت و «به شورای نگهبان گفتم به مصلحت نظام است که هاشمی رد صلاحیت شود؛ اعضای شورای نگهبان هر چه گشتند یک اِن‌قلت هم نتوانستند بیاورند.»

اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول حسن روحانی، او در رشته توییتی نوشت به عنوان رییس ستاد هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ٩٢، از شورای نگهبان می‌خواهد «برای جبران حقوق پایمال‌شده و احترام به افکار عمومی، به جای هرگونه پاسخگویی غیرموثر، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند.»

او در عین حال اظهارات مصلحی را «دیرهنگام» و «تامل‌برانگیز» خواند.

عباسعلی کدخدایی،‌ سخنگوی شورای نگهبان، روز دوشنبه سخنان مصلحی را تکذیب کرد و در توییتی نوشت: «آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آن را قبول نداشتند.»

کدخدایی اضافه کرد: «نمی‌خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم.»

محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس خطاب نیز به او نوشت: «درباره‌ حضور وزیر وقت اطلاعات در جلسه شورای نگهبان و گزارش او قبلا هم اطلاعات موثقی منتشر شده و امر تازه و عجیبی نیست؛ آنچه تازه و تا حدودی عجیب است این است که یک نامزد مجلس خبرگان برای تبلیغات و جلب رأی به این کار تاریخی‌‌اش اعتراف کرده است.»

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز اظهارات مصلحی را نشان‌دهنده «بی‌سامانی سیاسی»، «به انحراف رفتن حاکمیت مطلق قانون» و شکل‌گیری «یک بیماری در روابط استعلام‌کننده و دستگاه پاسخ‌دهنده» خواند.

او گفت: «دستگاه پاسخ‌دهنده استعلام بر اساس تحلیل و به جای پاسخ به استعلام، به صورت فراقانونی درصدد مجاب کردن دستگاه است.»

ربیعی اضافه کرد که ماجرای ردصلاحیت رفسنجانی در سال ۹۲ برای چندمین مرتبه است که مطرح شده، اما شورای نگهبان هر بار آن را تکذیب می‌کند.

چند نماینده مجلس نیز به سخنان مصلحی واکنش نشان داده‌اند. از جمله مجتبی توانگر در توییتی نوشت: «رفتار انتخاباتی آقای مصلحی طوری‌ست که انگار عزم کرده با حرف‌های شاذ، فردی از جنس تَکرار را رییس‌جمهوری کند.»

ابراهیم رضایی،‌ دیگر نماینده مجلس، نیز اظهارات مصلحی را «شاذ» و نمونه‌ای از «نفوذ در جریان انقلابی» خواند و گفت: «در آینده ماهیت این جریان مشکوک روشن‌تر خواهد شد.»

حمید رسایی، نماینده پیشین مجلس، نیز در توییتی نوشت: «واقعیت اینه: مطابق مرّ قانون هاشمی رفسنجانی باید رد می‌شد اما چون گردن کلفت بود شورای نگهبان دست و دلش می‌لرزید و مصلحت‌اندیشی می‌کرد. وزیر اطلاعات وقت مطابق وظیفه‌اش، هزینه و فایده این کار را می‌گه و شورا خودش تصمیم می‌گیره.»

همچنین عباس عبدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، در توییتی نوشت: «اگر دو دهه پیش کسی می‌گفت روزی برسد که فردی چون هاشمی را یک روحانی درجه چند ردصلاحیت کند و به قول خودش ۱۲ مجتهد و حقوقدان هاج و واج نظرش را بپذیرند؛ حتما چنین شخص پیشگویی را به تیمارستان می‌بردند. ولی این هم رخ داده است.»

 

 

 

اظهارات مصلحی در حالی است که اعتراض‌ها به شورای نگهبان در جریان انتخابات کنونی ریاست جمهوری افزایش یافته و صادق آملی لاریجانی، یکی از فقهای این شورا نیز گفته است: «هیچ‌گاه تصمیم‌های شورای نگهبان را تا این حد غیر قابل دفاع نیافتم.»

علی لاریجانی، برادر صادق لاریجانی و یکی از نامزدهای رد صلاحیت شده، به تازگی و پس از ناامیدی از مداخله مستقیم علی خامنه‌ای برای تایید صلاحیتش، از شورای نگهبان خواست دلایل رد صلاحیت او را «بدون هرگونه پرده‌پوشی» اعلام کند. این درخواست از سوی شورای نگهبان رد شده است.

جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه گذشته، با وضع نظارت استصوابی مانع برگزاری انتخابات آزاد در ایران می‌شود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More