شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر سابق اطلاعات: سال ۹۲ هاشمی رفسنجانی پیروز می‌شد، گزارش دادم برای حفظ نظام رد صلاحیت شود

حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که در سال۹۲ به دلیل پیش‌بینی قطعی پیروزی اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات، گزارشی علیه او نوشته و با قرائت آن در شورای نگهبان اعضای این شورا را واداشته تا هاشمی را برای حفظ نظام رد صلاحیت کنند.

با آنکه هاشمی رفسنجانی در سال ۹۴ به نقش مصلحی در رد صلاحیت خود اشاره کرده بود با این حال این اولین بار است که خود حیدر مصلحی به صراحت از نوشتن و ارائه گزارشی دو صفحه‌ای و قرائت آن در شورای نگهبان برای رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی سخن گفته است.

مصلحی که در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد به وزارت اطلاعات رسید، در سال ۹۰ پس از برکناری از سوی احمدی‌نژاد با دستور مستقیم علی خامنه‌ای همچنان وزیر اطلاعات باقی ماند. مصلحی در سخنان روز شنبه خود دلیل اقدامات خود برای رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را «براساس نظام» و «برای حفظ نظام» عنوان کرد.

وزیر سابق اطلاعات در یک مصاحبه ویدیویی، گفت: «در سال ۹۲ ما جلساتی داشتیم و در یکی از جلسات گزارشی توسط خود من داده شد مبنی بر اینکه براساس گزارش‌هایی که داریم و به استناد اطلاعات کف خیابان هاشمی رفسنجانی در انتخابات پیروز می‌شود.»

او افزود که «در آن جلسه یک نفر گفت مگر بچه حزب‌اللهی‌ها می‌گذارند این اتفاق بیافتد، که من گفتم گزارش من [وزارت اطلاعات از پیروزی هاشمی] متکی بر اطلاعات کف خیابان است.»

مصلحی گفت که در زمان بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان «بعد من اقدامی که کردم این بود که آمدم هزینه‌فایده تایید صلاحیت و رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را در دو صفحه نوشتم و براساس نظام این کار را کردم و من هزینه‌فایده تایید و ردصلاحیت او را براساس حفظ نظام نوشتم.»

وزیر سابق اطلاعات گفت که من در گزارشم «نوشتم هاشمی رفسنجانی تایید شود برای نظام این فواید را دارد و این هزینه‌ها را دارد، و رد صلاحیت شود برای نظام این فواید را دارد و این هزینه‌ها را دارد و بعد هم جمع‌بندی کردم که با توجه به موقعیت نظام و مسائلی که وجود دارد به مصلحت نظام است که هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شود.»

حیدر مصلحی اضافه کرد که بعد از نوشتن این گزارش، «رفتم شورای نگهبان و دقیقا آنچه را جمع‌بندی کرده بودم همه را برای‌شان خواندم اما فقهای شورای نگهبان و حقوقدانان شورای نگهبان هرچه در ذهن‌شان گشتند نتوانستند یک ان‌قلتی به جمع‌بندی من وارد کنند.»

او از جمله به چند عضو شورای نگهبان اشاره کرد که در سال‌های اخیر درگذشتند و گفت که در آن جلسه افرادی مثل محمد مومن، محمود هاشمی شاهرودی و محمد یزدی بودند و گفتند که نمی‌توان به گزارش تو [وزیر اطلاعات] ایرادی وارد کرد.

مصلحی در ادامه افزود که «فقط یکی از حقوق دانان شورای نگهبان سوالی مطرح کرد که مگر هاشمی رفسنجانی چه گفته‌ که رد صلاحیت شود، که در پاسخ گفتم من با شخص کاری ندارم، این نظام خیلی گنده‌گنده‌ها فدایشان شده‌اند. من شخص را نمی‌گویم و دارم می‌گویم حفظ نظام این هزینه و این فایده را دارد.»

عباسعلی کدخدایی، عضو و سخنگوی شورای نگهبان، در سال۹۴ طی مصاحبه‌ای با روزنامه ایران، گفت که بهتر بود در جلسه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت هاشمی رفسنجانی «از حیدر مصلحی دعوت نمی‌کردیم تا این شبهه‌ها ایجاد نشود.»

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در سال۹۵ نیز درباره دلایل رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، گفت: «بحث شورای نگهبان بحث شخصی نیست بلکه بحث معیارهایی است که در قوانین و مقررات داریم» و هاشمی رفسنجانی «رای کافی را نیاورد» رد صلاحیت او «از سر حب و بغض نبوده است.»

اکبر هاشمی رفسنجانی خود نیز در سال ۹۴ طی مصاحبه‌ای با سایت انتخاب به حضور مصلحی اشاره کرده بود. هاشمی گفته بود: «حیدر مصلحی به جلسه شورای نگهبان رفته و گفته که ما صبح و ظهر و شب به طور مرتب آرای هاشمی را رصد می‌کنیم که ساعت به ساعت بالا می‌رود و‌ ما مصلحت نمی‌دانیم. چون اگر هاشمی بیاید، همه‌ رشته‌های ما را پنبه می‌کند.»

عباس عبدی در واکنش به سخنان حیدر مصلحی، در توییتی نوشت: «اگر دو دهه پیش کسی می‌گفت روزی برسد که فردی چون هاشمی را یک روحانی درجه چند ردصلاحیت کند و به قول خودش ۱۲ مجتهد و حقوقدان هاج و واج نظرش را بپذیرند؛ حتما چنین شخص پیشگویی را به تیمارستان می‌بردند. ولی این هم رخ داده است.»

محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس، نیز در واکنش به سخنان حیدر مصلحی مبنی براینکه رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲ براساس «هزینه‌فایده» و «برای حفظ نظام» انجام شد، نوشت: «با این گزارش وزیر وقت اطلاعات درباره‌ هزینه‌فایده تایید و رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، احتمالا چند وقت دیگر شاهد گزارش هزینه‌فایده‌ زندگی و مرگ او نیز خواهیم بود.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More