شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کیفرخواست ۳۰ صفحه‌ای حمید بقایی صادر شد

 

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران،  از صدور کیفرخواست ۳۰ صفحه ای با پنج عنوان اتهامی در مورد حمید بقایی خبر داد. دولت‌آبادی با بیان این خبر گفت: «این کیفر خواست در شرف ارسال به دادگاه است.»

به گزارش ایلنا، دادستان تهران درچهارمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران که روز سه شنبه دهم مرداد، برگزار شد، با پرداختن به تحقیقات پرونده‌های قضایی تصریح کرد: «اگر دادستانی کسی را تعقیب قضایی می‌کند، حتماً دلایلی وجود دارد. کسی به زندان برود و پس از آزادی به قاضی پرونده و مسوولان قضایی و دستگاه قضا توهین نماید، جرم محسوب می‌شود.»

جعفری دولت‌آبادی همچنین در مورد بازداشت برخی متهمان مرتبط با جریان‌های سیاسی اظهار کرد: «وقتی این گونه متهمان تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند، با دو واکنش مواجه می‌شویم اول مظلوم‌نمایی و ادعای این که کاری نکرده‌اند و سپس ادعای این که اقدامات دادستانی یا مراجع قضایی رنگ و بوی سیاسی دارد.»

دادستان تهران با اعلام این مطلب که هیچ یک از متهمان مرتبط با جریان‌های سیاسی، در مقابل تعقیب به لحاظ ارتکاب جرم مصونیت ندارند، خطاب به چنین متهمانی تصریح کرد: « این پنبه را از گوش خود بیرون بیاورید، از خواب گران بیدار شوید، اقدامات مجرمانه از قبیل توهین و نشر اکاذیب مستوجب تعقیب قضایی است.»
جعفری دولت‌آبادی در تقبیح اظهارات این متهم و مرتبطانش، با بی‌سابقه خواندن چنین رفتارهایی، گفت: «اگر دادستانی در قبال ادعا‌ها و رجزخوانی برخی متهمان خویشتن‌داری می‌کند، بدان جهت است که می‌خواهد از مسیر قانون خارج نشود.»
او خطاب به متهمان این جریان که در توجیه اقدامات مجرمانه‌، نظام جمهوری اسلامی و ارکان آن را مورد هجمه قرار می‌دهند، اظهار داشت: «اگر توجیهی بر اقدامات مجرمانه خود دارید، در مراجع قضایی از خود دفاع کنید؛ نه اینکه دستگاه قضایی و مسئوولین نظام را زیر سوال ببرید.»
دادستان تهران در پاسخ به برخی ادعا‌ها در خصوص وضعیت زندان‌ها، با اعلام این‌که رسیدگی به وضعیت زندان‌ها از موضوعاتی است که تقریباً در تمامی جلسات هفتگی دادستانی تهران با سرپرستان و معاونان و مدیران قضایی مطرح و بررسی می‌گردد، اظهار کرد:« ما بر رعایت و تامین حقوق زندانیان تاکید داریم و در این جلسه از دادستان‌ها و سرپرستان می‌خواهیم که بر این امر اهتمام ورزند، اما اینکه اشکالات موجود در زندان‌ها را به برخی رسیدگی‌های قضایی مرتبط کنیم، مناسب نیست.»
دادستان تهران افزود: «دفاع فرد تحت تعقیب باید در دادگاه و در قبال دلایل مطرح شده علیه خود باشد، نه با رجزخوانی برای دستگاه قضایی. دادستانی تهران همان‌قدر که به قانون وفادار است، تسلیم ادعا‌ها و اظهارات بی‌مبنا نمی‌شود و تعقیب متهمان را مطابق قانون ادامه می‌دهد و تاکید می‌شود هیچ‌کس در مقابل قانون مصونیت ندارد.»

جعفری دولت‌آبادی هرچندکه در میان گفته‌هایش نام  شخص خاصی را به‌زبان نیاورد، اما گمانه زنی‌ها براین اساس که گفته‌های امروز او خطاب به حمید بقایی باشد.

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی دولت نهم و معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، روزیکشنبه، ۱۸ تیرماه  بازداشت شد. او روزچهارشنبه ۴ مرداد، در پی جلسه‌ای با بازپرس خود، با قبول وثیقه‌ی ۲۰ میلیاردی که به گفته‌ی آن‌ها توسط عده‌ای از مردم تأمین شده بود، از سوی دادگاه، به زندان اوین بازگشت و پس از طی مراحل اداری، از زندان آزاد شد.

او پس از آزادی، راهی دفتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران شد ودر جمع گروهی از طرفداران محمود احمدی‌نژاد، به انتقاداتی تند از قوه‌ی قضائیه پرداخت.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More