شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بقایی بعد از آزادی: اژه‌ای دروغ می‌گوید!

 

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی دولت نهم و معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، دیشب با تأمین وثیقه، از زندان آزاد و راهی دفتر ولنجک محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران شد؛ بقایی آنجا در جمع گروهی از طرفداران محمود احمدی‌نژاد، به انتقاداتی تند از قوه‌ی قضائیه پرداخت.

بقایی که در روز ۱۸تیر ماه سال جاری به دستور بازپرس و با همراهی مأموران اعزامی ازسوی دستگاه قضایی، از مقابل منزلش بازداشت و به دادسرا برده شده بود، به علت عدم تودیع وثیقه‌ی ۵۰ میلیارد تومانی، با حکم بازپرس بازداشت و راهی زندان اوین شده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی‌اکبر جوانفکر با تأیید این خبر، گفت که بقایی دیروز (چهارشنبه ۴ مرداد) در پی جلسه‌ای با بازپرس خود، با قبول وثیقه‌ی ۲۰ میلیاردی که به گفته‌ی آن‌ها توسط عده‌ای از مردم تأمین شده است، از سوی دادگاه، به زندان اوین بازگشت و پس از طی مراحل اداری، از زندان آزاد شد.

حمید بقایی پس از آزادی از زندان، به دیدار محمود احمدی‌نژاد رفت و رئیس‌جمهوری پیشین و گروهی از نزدیکان و طرفدارانش به گرمی از او استقبال کرد. طی این استقبال، حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشائی، ضمن صحبت‌هایی، به‌شدت از قوه‌ی قضائیه‌ی جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

بقایی در صحبت‌های خود با اشاره به این‌که «قوه‌ی قضائیه به او ظلم کرده است» و او برای مقابله با این ظلم، حدود ۲۰ روز اعتصاب غذا کرده است، گفت: «خیالتان راحت؛ نان حرام قوه‌ی قضائیه را نخوردم!»

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری در دولت دهم، اعلام کرد علی‌رغم تهدید مسؤولان قوه‌ی قضائیه مبنی‌بر این‌که اگر اتهامات مطرح‌شده در مورد خود را منتشر کند، علیهش اعلام جرم می‌کنند، اما او بدون هیچ ترسی، این کار را خواهد کرد.

بقایی تأکید کرد که غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه‌ی قضائیه باید به سؤالات زیادی پاسخ دهد و با اشاره به سخنان اژه‌ای مبنی‌بر اینکه او خود از رفتن به بند عمومی امتناع کرده و دوران زندان خود را در سوئیتی مجهز گذرانده است، گفت: «دروغ می‌گوید! آقای اژه‌ای مثل همان زمان که در وزارت اطلاعات دروغ می‌گفت، اینجا هم دروغ می‌گوید».

او به‌طور ضمنی، دلیل دستگیری خود را نوشتن نام احمدی‌نژاد در برگه‌ی رأی‌گیری انتخابات دوره‌ی دوازدهم ریاست‌جمهوری عنوان کرد و افزود: «می‌دانیم کجای شما می‌سوزد»!

بقایی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به جمع کردن طرفدار برای اسفندیار رحیم مشایی در زندان، در وصف احمدی نژاد گفت: «احمدی نژاد بگوید بمیر، می‌پرسم چگونه؟ نمی‌گویم چرا؟»

معاون پیشین احمدی‌ژاد، ضمن ابراز امیدواری که «در جمهوری اسلامی روزی برسد که دیگر ظلمی وجود نداشته باشد»، گفت: «جوانان موقع انقلاب خون دادند، تا یک عده فاسد مثل اینها بیایند سر کار؟»

او در اشاره به اتهامات حسین فریدون، برادر رئیس‌جمهوری و تبعیض قوه‌ی قضائیه در برخورد با متهمان، به‌نقل از بازپرسی به نام قاسم‌زاده، گفت: «حسین فریدون، ۶۰میلیارد تومان پول گرفته و شخصی را گذاشته در هیأت مدیره‌ی بانک ملت و می‌خواهیم به‌زودی احضارش کنیم».

 

 

  • واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس به سخنان بقایی

در پی انتقادات شدید حمید بقایی از قوه‌ی قضائیه، پس از آزادی از زندان، تعدادی از نمایندگان مجلس به این صحبت‌ها واکنش نشان دادند.

علیرضا سلیمی، عضو فراکسیون روحانیت مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، در واکنش به سخنان حمید بقایی، پس از آزادی از زندان به قید وثیقه، توهین به یک قوه را توهین به بخشی از نظام دانست و گفت: «این درست نیست برخی از افراد، زمانی‌‌که قوه‌ی قضائیه آنها را تحت تعقیب قرار می‌دهد، شروع به بیان سخنان ناشایست برعلیه قوه‌ی قضائیه کنند؛ اینها باید در مقابل قانون تمکین کنند».

سلیمی، عدم تمکین از حکم قانونی را نوعی تخلف از قانون دانست و افزود: «آقایان احساس می کنند مصونيت دارند و این بازی‌ها در جمهوری اسلامی نقشی ندارد».

این عضو فراکسیون روحانیت مجلس همچنین گفت: «بزرگ‌تر از این آقایان که جلوی نظام ایستاده‌اند، مردم شاخشان را شکسته‌اند و امیدوارم به خود بیایند و این مسیر اشتباه را بیش از این ادامه ندهند».

محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، با بیان اینکه اظهارات بقایی در چارچوب مبارزه علیه برخورد دستگاه قضا با فساد است، گفت: «اقداماتی که همراه با دشمنان است و برای تهییج مردم علیه نظام و ارکانش انجام می‌شود هم از بزرگترین فساد‌هاست».

او صحبت‌هایی مانند حرف‌های بقایی را موجب تشویش اذهان عمومی دانست و گفت که این نوع صحبت‌ها که «کارکرد عدالت‌محورانه‌ی قوه‌ی قضائیه را سیاسی جلوه می‌دهد، ظلم به قوه‌ی قضائیه است».

عضو کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس اضافه کرد: «از قوه‌ی قضائیه انتظار داریم دراین خصوص، اقدام و روشنگری کند تا با این مظلوم‌نمایی‌ها که نوعاً دربین مجرمان و متهمان رواج دارد، ذهن مردم نسبت‌به قوه‌ی قضائیه مخدوش نشود».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More