شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۱ آبان‌ماه

آخوندی لیبرال است و حناچی تکنوکرات

 

باز هم شهرداری تهران و انتخاب شهردار؛ قرار است فردا سه‌شنبه، شورای شهر تهران میان دو گزینه «پیروز حناچی» و«عباس آخوندی»، یکی را برای شهرداری تهران، انتخاب کند. اولی مدیری باسابقه و مهندس معمار است که پیش‌تر معاون معماری و شهرسازی وزارت راه بوده و دیگری قبلا وزیر راه و شهرسازی بوده و استعفایش با آن نامه سرگشاده که به روحانی نوشت و از اقتصاد بازار رقابتی دفاع کرد، جنجالی شد.

روزنامه‌های امروز به استقبال شهردار آینده تهران رفته و سعی کرده‌اند تا این موضوع تکراری را با تیترهای جذاب، خواندنی کنند. هرچند دو روزنامه اصول‌گرا یعنی جوان و وطن امروز، تیتر مشابهی انتخاب کرده و از «تهران، شهر بی‌دفاع» گفته‌اند.

روزنامه ایران این رقابت میان وزیر و معاون را «دوئل سوم بهشت» توصیف کرده است و «صدای اصلاحات» یادمان انداخته که «عباس آخوندی» باجناق «علی‌اکبر ناطق نوری» است. اما دست‌افشانی روزنامه سازندگی و این‌همه خوشحالی عجیب است، با این تیتر: «فینال لیبرال‌ها». یادمان باشد که یک وقتی این لیبرال بودن، ناسزا و تهمتی محسوب می شد و حالا یک صفت تفضیلی.

دیروز قیمت نفت در بازار جهانی سقوط کرد و این روزنامه‌های اقتصادی را نگران کرده است که در این وضع تحریم، اُفت فروش و قیمت پایین، چه بلایی بر سر اقتصاد ایران می آورد؛ هرچند فروش هفتصدهزار بشکه‌ای نفت در بورس انرژی بیشتر به چشم بخش اقتصادی روزنامه‌ها آمده و روزنامه دنیای اقتصاد از این رونق بورس انرژی، به‌عنوان برگ برنده‌ای در این اوضاع تحریم، یاد کرده است.

امروز سالروز زمین‌لرزه کرمانشاه هم هست و برخی از روزنامه‌ها به‌سراغ مناطق زلزله‌زده رفته‌اند تا گزارش دهند که در این یک‌سال چه برسر زلزله‌زدگان رفته است. روزنامه ایران در گزارشی نوشته است که زندگی تاحدودی به روستاهای ویران‌شده بازگشته و خانه‌های ساخته‌شده، این‌بار خشتی نیست و بتنی است.

یک چیزی را هم درگوشی بگوییم و برویم سروقت روزنامه‌خوانی؛ مثل اینکه خبرگزاری فارس، کانال تلگرامی‌اش را فعال کرده و بعد از آن‌همه بگیر و ببند و دفاع‌از بستن تلگرام، چراغ‌خاموش به این شبکه اجتماعی بازگشته است. روزنامه آفتاب در یادداشتی، به خبرگزاری فارس، آمدن دوباره‌اش به تلگرام را خوش‌آمد و تبریک گفته است.

 

پیشنهاد کناره‌گیری اصلاح‌طلبان از انتخابات آتی

 

همین دیروز در روزنامه آفتاب از قول «ابراهیم اصغرزاده» خواندیم که بهتر است اصلاح‌طلبان به جامعه مدنی بازگردند و از انتخابات کناره‌گیری کنند. حالا روزنامه آفتاب در گزارشی نوشته است که اصلاح‌طلبان در چند سال گذشته برای حسن روحانی بسیار هزینه کرده‌اند و با چرخش روحانی به‌سمت راست و محقق‌نشدن وعده‌هایی که داده بود، چیزی جز خسارت و روگردانی مردم، عاید اصلاح‌طلبان نشده است.

در چنین وضعیتی که امیدی به رای‌آوری اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی نیست، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که بهتر است جماعت اصلاح‌طلب در انتخابات شرکت نکنند و مردم را هم تشویق به رای‌دادن نکنند. آفتاب بعد از این گزارش، سراغ دو چهره اصلاح‌طلب،«مصطفی هاشمی‌طبا» و «علی صوفی» رفته که که اولی در انتخابات ریاست جمهوری قبلی، نامزد بود و دومی، وزیر تعاون در دولت محمد خاتمی، بوده است. هاشمی طبا با تایید دلسردی مردم از انتخابات، گوشزد می‌کند که رای به روحانی یک تاکتیک بود، برای اینکه تندرو ها رای نیاورند؛ اما عملکرد روحانی مردم را دلسرد کرد. با این‌حال، هاشمی‌طبا رای ندادن را چاره کار نمی‌داند و معتقد است بازهم باید مردم را تشویق به آمدن به پای صندوق کرد.

علی صوفی اما برای شرکت در انتخابات، شرط دارد. این فعال اصلاح‌طلب با پیش‌بینی شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده، نظرش این است که اگر قرار باشد چهره‌های اصلاح‌طلب، رد صلاحیت شوند و لیست‌ها با نامزدهای گمنام بسته شود، بهتر اینکه اصلاح‌طلبان قید انتخابات را بزنند و روش‌های قدیمی را تکرار نکنند و در این نیامدن اصلاح‌طلبان، البته حاکمیت ضرر خواهد کرد.

 

آخوندی یک لیبرال است و حناچی یک تکنوکرات

 

تفاوت آخوندی و حناچی، دو نامزد شهرداری تهران، تفاوت یک لیبرال و یک تکنوکرات است. این نظر محمد قوچانی، سردبیر روزنامه سازندگی است که در سرمقاله این روزنامه با عنوان «دعوت به ایرانشهر» نوشته است.

عنوان سرمقاله صراحتا از تز «سیدجواد طباطبایی» و احیای ایران فرهنگی برگرفته شده و قوچانی معتقد است که عباس آخوندی که به گفته او یک لیبرال اندیشمند و پیرو سیدجواد طباطبایی و موسی غنی‌نژاد -اقتصاددان لیبرال- است، می‌تواند بهترین گزینه برای شهرداری تهران باشد. در این مقاله، در فضایل عباس آخوندی می‌خوانیم که او اندیشه شفاف و صریحی دارد و از چپ‌گرایی دور است و از همین است که به‌قول قوچانی، مارکسیست‌نماهای حزب مشارکت با نامزدی او مخالف بوده‌اند. پیروز حناچی هم در این مقاله، فن‌سالاری توصیف شده است که گرچه مانند آخوندی وجه تئوریک ندارد، اما می‌تواند در ترکیب با آخوندی، جمع ایدئالی بسازد. قوچانی به شهردار آینده پیشنهاداتی هم داده است: اینکه شهرداری را از یک بنگاه کاریابی به نهادی اجتماعی تبدیل کند، حق شهرداری را از دولت بستاند (مگر نه اینکه دولت ایران مستاجر شهر تهران است)، از دخالت شورای شهر در اداره تهران جلوگیری کند و دست‌آخر از حقوق شهروندی و اجتماعی شهروندان تهرانی دفاع کند. قوچانی در آخر هم ذکری از حزب کارگزاران کرده و نوشته هدف این است که تهران ساخته شود، حتی بدون یاد و نامی از حزب کارگزاران سازندگی. باید دید با چنین دفاعی از آخوندی، این گزینه لیبرال رای می‌آورد یا نه.

 

سیستم بانکی ایران پولشویی می‌کند

 

مهدی پازوکی، اقتصاددان، در گفت‌وگویی با روزنامه آرمان گفته که سیستم بانکی ایران درحال پولشویی است و یک قسمت از این پول کثیف، همان درآمد هنگفت دوازده‌میلیاردی قاچاق کالاست؛ هر چند پول کثیف، تنها این یک‌فقره نیست و پول قاچاق موادمخدر را هم باید به آن افزود. این استاد دانشگاه اعتقاد دارد که اقتصاد ایران نیازمند اصلاحات بنیادین است و با تغییر افراد، دگرگون نمی شود. پازوکی از پیوستن به «اف‌ای‌تی‌اف» هم دفاع کرده است و بدون پیوستن به این معاهده جهانی، ارتباط تجاری حتی با افغانستان هم ممکن نیست؛ با این حال تصریح کرده است که پیوستن به «اف‌ای‌تی‌اف» حال اقتصاد ایران را خوب نمی‌کند.

 

حزب‌الله بیشتر از ناتو موشک دارد

 

اما بشنوید از روزنامه کیهان که از قول مرکز پژوهش‌های اسرائیل روایت کرده است که حزب‌الله لبنان در حال حاضر بیشتر از اعضای ناتو، موشک و راکت دارد. کیهان که گویا پیگیر اخبار این منبع اسرائیلی بوده، اعداد و ارقام عجیبی هم درباره قدرت حزب‌الله لبنان نقل کرده، ازجمله اینکه حزب‌الله لبنان، قدرت آتشباری‌اش بیش‌از نود و پنج درصد ارتش‌های دنیاست و صد و چهل‌ هزار فروند موشک آماده شلیک دارد.

 

استندآپ کمدی رییس صداوسیما

 

«عبدالعلی علی‌عسگری»، رییس صداوسیما، اخیرا گفته که هشتاد درصد مردم ایران مخاطب صداوسیما هستند و فقط بیست‌درصد در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فعال‌اند. همین اظهارنظر، سوژه‌ای شده است برای محمدرضا ستوده، طنزپرداز روزنامه جهان صنعت که نوشته با این وضعی که رییس صداوسیما می‌گوید، هشتاد درصد مردم زل زده‌اند به تلویزیون و آن بیست‌درصد باقی هم مشغول آب و غذا دادن به آن جماعت زل‌زده هستند. ستوده به روح پدرش قسم خورده که مشاوران رییس صداوسیما، دستش انداخته‌اند و حالا هم دارند به ریش رییس می‌خندند و احتمال داده که خود علی‌عسگری، هشتاد درصد وقتش در فضای مجازی می‌گذرد و بیست‌درصد باقی را هم ماهواره نگاه می‌کند.

مردم هنوز به خانه نرفته‌اند

 

روزنامه همدلی در سالروز زمین‌لرزه کرمانشاه، گزارش میدانی داده از وضعیت مناطق زلزله‌زده که با همه تلاش‌های صورت‌گرفته، هنوز چندان امیدوارکننده نیست. پس از گذشت یک‌سال از وقوع زمین‌لرزه، تعداد کمی از زلزله‌زدگان توانسته‌اند به خانه‌شان بازگردند و سرپناهی دائمی پیدا کنند.

بیشتر مردم همچنان در کانکس‌ها زندگی می‌کنند و حمام و توالت‌های عمومی، سبب شده است تا بیماری‌های واگیردار میان زلزله‌زده‌ها شیوع پیدا کند. با اینکه بهزیستی استان، نوزده پروژه اسکان و ساخت مراکز توان‌بخشی را به اتمام رسانده، اما با توجه به حجم فاجعه، همچنان این ساخت‌وسازها، نیازها را برآورده نمی‌کند. خودکشی هم پدیده‌ای است که میان زلزله‌زده‌ها زیاد رخ می‌دهد و یکی‌از کانکس‌نشین‌ها به همدلی گفته که هفته پیش، شاهد خودسوزی یک زن میان‌سال بوده است. این درحالی است که گروه‌های روانشناسی در منطقه فعال‌اند و بنابر گفته مدیرکل بهزیستی استان، طرح غربالگری روانی، توانسته تا چهارده درصد، میزان خودکشی‌ها را کاهش دهد.

 

این میزبانی افتخار ندارد

 

روزنامه شهروند گفت‌وگویی کرده با شاهین رحمانی، عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا و از او شنیده است که میزبانی فینال جام باشگاه‌های آسیا که در استادیوم آزادی برگزار شد، چندان هم افتخارآمیز نبود. عضو ایرانی کنفدراسیون گفته است که وقتی استادیوم هفتاد و هشت هزار صندلی دارد و صدهزار نفر وارد می‌شوند و بی‌نظمی و اختلال رخ می‌دهد، میزبانی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. رحمانی به ورود زنان به ورزشگاه هم اشاره کرده و گفته است که کنفدراسیون فوتبال آسیا اصرار داشت تا زنان بتوانند به آزادی بیایند و همین ورود خانم‌ها، نظر کنفدراسیون را تامین کرد، هرچند متوجه گزینشی‌بودن این حضور، بود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More