شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ششم شهریور

توفان علیه دولت

بعد از اینکه روحانی در یک اظهارنظر عجیب اعلام کرد که برای آبادانی کشور حاضر است با هر کسی مذاکره کند، به قول روزنامه شرق چنان توفانی علیه دولت به پا شد که روحانی و ظریف مجبور شدند تا هرگونه مذاکره با آمریکا را منتفی اعلام کنند.

روحانی به همه اطمینان داد که علاقه‌ای به گرفتن عکس یادگاری با ترامپ ندارد و آمریکا باید توبه کند و تحریم‌ها را بردارد و به برجام بازگردد و ظریف هم خبر داد که ایران گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای را نیمه شهریور بر خواهد داشت.

حالا روزنامه‌های اصول‌گرا فاتحانه به میدان آمده‌اند و این عقب‌نشینی رییس‌جمهوری را به حساب اعتراف روحانی به اشتباهش گذاشته‌اند. روزنامه جوان تیتر زده که «ناگهان بر عکس» و نوشته که برخی معتقدند حرف‌های روحانی درباره مذاکره برای سردرگم کردن غرب بود اما گویا روحانی بعد از مخالفت‌ها گفته که دنبال عکس گرفتن و مذاکره با ترامپ نیست.

روزنامه کیهان هم به روحانی تشر زده که با دیپلماسی منفعلانه‌ای که دارد باعث شد ترامپ و ماکرون به ایران توهین کنند. کیهان حرف‌های رییس‌جمهوری را ابراز اشتیاق به مذاکره با آمریکا و مصداق «دیپلماسی التماسی» دانسته و نتیجه گرفته که این رویکرد خسارت‌بار است و دولت روحانی انگار که فقط یک گزینه دارد و آن هم اجرای به هر قیمت برجام است.

روحانی را رها کنیم به سراغ سید محمد خاتمی برویم که بعد از مدت‌ها عکسی از او بر پیش‌خوان مطبوعات رفته و روزنامه اعتماد به بهانه جلسه مجمع روحانیون مبارز، تصویری از محمد خاتمی را در صفحه اول کار کرده است. از آنجایی که بنابر دستور قوه قضاییه نام بردن از خاتمی و چاپ عکس رییس‌جمهوری پیشین در جراید ممنوع است، احتمالا اعتماد تذکر خواهد گرفت.

اما بشنوید از جلسه مجمع روحانیون و هیات رییسه فراکسیون اصلاح‌طلب امید و محمدرضا عارف، رییس این فراکسیون. این‌طور که محمدعلی ابطحی از این جلسه برای اعتماد روایت کرده، عارف گزارشی از عملکرد فراکسیون امید داده و انتقاداتی هم به نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس وارد شده و دست آخر خاتمی گفته که بهتر است، فراکسیون امید به مردم اطلاع‌رسانی کند که چه کرده است. اعتماد نوشته که ای کاش این جلسه چهار سال پیش برگزار می‌شد و نه در سال آخر مجلس و حالا که نقدهای بسیاری به دستاورد اصلاح‌طلبان راه یافته به مجلس، شنیده می‌شود.

از روزنامه خراسان هم بخوانیم که گزارشی داده از دزدی مجسمه‌ها در تهران. هفته گذشته سردیس قیصر امین‌پور شاعر معاصر در سعادت‌آباد، به سرقت رفت. خراسان نوشته که انگیزه اصلی دزدی مجسمه‌ها مالی است و قیمت برنز بالا رفته و دزدها را وسوسه می‌‌کند. گویا قیمت سردیس مسروقه، ۷۰ میلیون تومان برآورد شده اما برنز کار شده در تندیس بیشتر از هفت میلیون تومان نمی‌ارزیده است.

روحانی مایل به مذاکره پنهانی با آمریکاست

مهدی مطهرنیا معتقد است که گفته‌های اخیر روحانی و اینکه با هر کسی حاضر به مذاکره است، نشان می‌دهد که روحانی تمایل به مذاکره با آمریکا دارد اما می‌خواهد این گفت‌وگوها پنهانی بماند.

این تحلیل‌گر سیاسی ادامه داده که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند هیچ فرصتی به ایران بدهند و فکر می‌کنند با تحریم‌های گسترده‌ای که اعمال کردند، مقامات ایرانی دیر یا زود ناچار به مذاکره می‌شوند و ترامپ می‌خواهد با یک عکس یادگاری خود را پیروز میدان نشان دهد.

مطهرنیا تصریح کرده که با پروپاگاندای سیاسی نمی‌توان به منافع ملی رسید و مسئولان ایرانی باید مشخص کنند که کجا ایستاده‌اند و می‌خواهند به کجا برسند.

به گفته این استاد دانشگاه در شرایطی که رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره با آمریکا را نفی کرده و هرگونه میانجی‌گری را رد می‌کند، سفرهای ظریف به شرق و غرب دنیا، تنها جنبه درمانی دارد و هدفش ایجاد یک تنفس دیپلماتیک و خرید زمان در میان دعوای ایران و آمریکاست.

نباید از مذاکره هراس داشت

آمریکا می‌خواهد با ایران به یک توافق جدید برسد و برای همین در دنیا ایران‌هراسی را ترویج می‌کند.

داوود هرمیداس باوند با بیان آنچه آمد، نوشته که هر چه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، ترامپ بیشتر علاقه‌مند به توافق و حتی تفاهم است تا نشان دهد تحریم‌های ایران دستاوردی داشته است.

این کارشناس روابط بین‌الملل تصریح کرده که ایران باید به دنبال راه‌های مسالمت‌آمیز حل و فصل بحران با آمریکا باشد و از همه راه‌کارها مثل مقاومت، میانجی‌گری و گفت‌وگو و طرح داوری در دادگاه‌های بین‌المللی بهره ببرد.

باوند توصیه می‌کند که نباید از گفت‌وگو و مذاکره با آمریکا هراس داشت و قرار نیست که هر مذاکره‌ای هم به نتیجه برسد و خوشایند طرفین باشد اما نفس مذاکره می‌تواند راه‌های جدیدی را باز کند و گفت‌وگویی با دستورالعمل مشخص، نگرانی ندارد.

خبرنگار پناهنده و عصر جدید

یک خبرنگار خبرگزاری اصول‌گرای «موج» که همراه ظریف به اروپا رفته بود به ایران بازنگشت و پناهنده شد.

حالا عباس عبدی در یادداشتی نوشته که اصلاح‌طلبان فرصت را غنیمت دانسته‌اند و برای حال‌گیری به اصول‌گرایان طعنه زده‌اند که خبرنگارشان پناهنده شده و از سویی اصول‌گرایان هم می‌خواهند ثابت کنند که خبرنگار پناهنده سابقه اصلاح‌طلبی داشته است. روزنامه‌نگاران هم منتقد هستند و این کار خبرنگار موج، سوءاستفاده از موقعیت حرفه‌ای برای مقاصد شخصی بوده است.

بعد از این مقدمه، نویسنده اعتماد تصریح کرده که مهم‌تر از پناهندگی یک خبرنگار این نکته  است که چطور کسی ریاکارانه خودش را به عنوان یک اصول‌گرا جا زده و چگونه است که ریاکاری آنقدر رواج پیدا کرده که نمی‌توان دانست، یک خبرنگار چه عقیده و مرامی دارد.

به نوشته عبدی این ریاکاری در همه‌جا دیده می‌شود و حتی در برنامه تلویزیونی عصر جدید که یک شوی استعدادیابی است،سعی می‌شود تا شعارهای ضد آمریکایی و غربی داده شود که چندش‌آور است.

نصرالله دور و نزدیک اقدام کوبنده

یک ماهی است که اسراییل به اهدافی در سوریه و لبنان و عراق حمله می‌کند و حمله تازه این کشور به مرکز رسانه‌ای حزب‌الله لبنان، واکنش تند سید حسن نصرالله را در پی داشت و رهبر حزب‌الله، اسراییل را به پاسخی کوبنده در آینده‌ای نزدیک تهدید کرد.

حالا سعدالله زارعی در تحلیلی به چرایی حملات گسترده و مداوم اسراییل پرداخته و نوشته که برخی این حملات را در ارتباط با انتخابات اسراییل می‌دانند اما نمی‌توان از تداوم یک ماهه حملات به سادگی گذشت و این اقدامات تل‌آویو چندان ربط مستقیمی به انتخابات ندارد.

به گمان نویسنده کیهان، اسراییل فکر می‌کند که زمان طلایی حمله به اهداف متحدان ایران فرا رسیده است و با توجه به کشاکش ایران و آمریکا، فرصت طلایی برای اقدامات اسراییل پدید آمده است.

زارعی این را هم گفته که برخلاف تصور آمریکا و اسراییل، مقاومت ضد صهیونیستی در منطقه رو به گسترش است.

خودروسازی، خانه‌ای از پای‌بست ویران

در حالی که تولید خودرو امسال در کشور به مرز یک میلیون دستگاه می‌رسد اما کیفیت خودروهای داخلی رو به کاهش است و کار به جایی رسید که خودروهای نو در مسیر کارخانه تا خانه مشتری خراب می‌شوند.

به گزارش جهان صنعت، کیفیت بد خودروهای داخلی که به‌طور متوسط برای خریداران ۷۰ میلیون تومان آب می‌خورد، به قدری بد است که در معاینه فنی نیازمند تعویض قطعات نو و «آکبند» است و در پی تحریم‌ها، قطعات خودرو کمیاب شده است.

فربد زاوه نیز در یادداشتی عنوان کرده که صنعت بی‌کیفیت خودروسازی داخلی با تغییر مدیر بهبود پیدا نمی‌کند و همه مدیران قبلی و فعلی شرکت‌های خودروسازی، فقط شعار می‌دهند و برنامه‌ای برای ارتقاء تولیدات ندارند.

نفس سیستان و بلوچستان تنگ است

بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان باعث شده که این استان با معضلات بسیاری مواجه شود. این‌طور که ستاره لطفی گزارش داده، خشک‌سالی باعث شده تا گرد و غبار در شهرهای استان تا حد غیر قابل تحملی بالا رود و باد با سرعتی نزدیک به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت، شعاع دید را به ۴۰۰ متر رسانده است.

با این احوال، ادارات دولتی تعطیل شده و بیماری‌های ریوی و قلبی بین مردم شایع شده و خیلی از اهالی استان دچار بیماری سل شده‌اند. بادهای موسمی سیستان و بلوچستان که از اردیبهشت تا مهر در جریان است، در پی خشکسالی شدت بیشتری پیدا کرده و زندگی مردم را مختل کرده است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More