شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۲ اسفندماه

جانباز اصلاحات نیستم

امروز روزنامه‌ها از دستاوردهای سفر روحانی به عراق، زیاد نوشته‌اند. پرداخت بخشی از بدهی عراقی‌ها به ایران که البته معلوم نشده است در این تحریم بانکی به چه صورت به ایران انتقال پیدا می‌کند و تاکید عراق بر محترم شمردن قرارداد مرزی الجزایر که پنج سال قبل از انقلاب تنظیم شده است، مهم‌ترین توافق‌های روحانی و برهم صالح، رییس جمهوری عراق است.

روزنامه جوان از پرداخت طلب ایران به‌عنوان گشایش ۲۰میلیارد دلاری پس از قفل اروپا خبر داده و روزنامه ایران از احیای مرز صلح گفته است.

ابراهیم رئیسی، رییس جدید قوه قضاییه، دیروز در مجلس خبرگان هم به‌عنوان نایب رییس برگزیده شد. رقیب رئیسی در خبرگان، صادق لاریجانی، ریاست پیشین دستگاه قضا بود که با اختلاف زیاد، نتیجه را به رئیسی واگذار کرد. اگر در نظر بگیریم که آیت‌الله جنتی، رییس مجلس خبرگان، ۹۲ ساله است، می‌توان گفت که نایب رییس جوان محسوب می‌شود و احتمالا اداره جلسات را برعهده می‌گیرد. خبر نیابت تازه خبرگان، آن‌قدرها در روزنامه‌ها سروصدا نکرده و تنها روزنامه سازندگی است که گزارشی بی‌تحلیل از رقابت لاریجانی و رئیسی نوشته و این مسابقه خانگی روحانیت را تیتر کرده است.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز به‌طور اتفاقی از سوی دو روزنامه آرمان و آفتاب هدف قرار گرفته است و این دو روزنامه به بهانه ارزیابی سالانه عملکرد دولت، سراغ وزیری رفته‌اند که در یک جابه‌جایی از وزارت صنعت به وزارت کار رفت.

گزارش اول روزنامه آرمان به روزمرگی‌های آقای وزیر پرداخته و اینکه معلوم نیست وزیر کار در این پنج ماهی که از صدارتش می‌گذرد، چه کرده و به کدام وعده‌اش عمل کرده است. روزنامه آفتاب هم نوشته که شریعتمداری راه وزیر قبلی را رفته و کوچک‌ترین تغییری در این وزارتخانه اتفاق نیفتاده است.

سه نفر از مدیران مطبوعاتی که در مجلس هم نماینده‌اند، در نامه‌ای سرگشاده به روحانی، از او خواسته‌اند تا به داد مطبوعات برسد که در وانفسای گرانی کاغذ، از نفس افتاده‌اند. این نامه که بیان مشکلات صنفی روزنامه‌نگاری است، در بیشتر روزنامه‌ها بازتاب داشته است و یادداشت‌هایی هم در شرح مصیبت مطبوعات نوشته شده و نتیجه اینکه اگر قیمت کاغذ همین‌طور بالا برود، سال آینده خیلی از جراید، اعلام توقف انتشار می‌کنند.

این خبر را هم از از خبرنگار ورزشی روزنامه آرمان بشنوید که از جنجال احمدی‌نژاد در ورزشگاه آزادی خبر داده است. دیروز تیم‌های فوتبال استقلال و العین امارات در استادیوم آزادی به میدان رفتند و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری سابق هم به تماشا آمده بود، اما ماجرا فقط تماشای بازی نبود و احمدی‌نژاد با وجود ممانعت پلیس ورزشگاه، با محافظانش از منطقه ممنوعه کنار زمین به‌سمت تماشاچیان رفت؛ رفتاری غیرقانونی که از چشم ناظران فوتبال آسیا دور نماند.

راهی به‌جز اصلاحات نداریم

مجمع ایثارگران به‌عنوان یک حزب اصلاح‌طلب مجوز فعالیت گرفت و دیروز اعلام موجودیت کرد. خبر تاسیس این حزب تنها در روزنامه اعتماد جدی گرفته شده است و در همان صفحه اول عکسی هم از مراسم و جلسه اعلام تاسیس می‌بینیم. البته در صف اول شرکت‌کنندگان که موسسین هم ایستاده‌اند، همه چهره‌ها تکراری است و گویا اعضای پیشین احزاب اصلاح‌طلب که سابقه شرکت در جنگ هم دارند، حالا حزبی جدید به‌راه انداخته‌اند.

تیتر اول اعتماد هم گویا شعار مجمع ایثارگران است: «صدای آنها باشیم که صدا ندارند». در اولین بیانیه حزب آمده است که اولویت مجمع ایثارگران رسیدن و سهیم شدن در قدرت نیست، هرچند این هدف را مشروع می‌داند و از خواسته‌هایشان هم اینکه مجمع ایثارگران خواهان اصلاح ساختاری در قوه قضاییه و صداوسیماست.

سرمقاله اعتماد با عنوان «راهی جز اصلاحات نداریم»، اشاره‌ای به حزب جدید دارد و غلام‌رضا ظریفیان نوشته که در صد سال اخیر، جریان اصلاحی تداوم داشته و هرچند سلطنت پهلوی راه را بر اصلاحات بست و منجر به انقلاب شد، اما انقلاب هم در ذاتش اصلاح‌طلبانه بود. نویسنده اعتماد اذعان کرده که اصلاح‌طلبان این روزها دچار کاهش محبوبیت شده‌اند و بنابراین باید با خواست جامعه همراه شد، اما باید توجه داشت که مفهوم اصلاحات، عام‌تر از اصلاح‌طلبان است.

جانباز اصلاحات نیستم

بیست و دوم اسفند سال ۷۸، سعید حجاریان که به تئوریسین اصلاح‌طلبان معروف بود و آن زمان عضو شورای اول شهر تهران، ترور شد. ضارب جوانی به نام سعید عسگر بود که معلوم نشد از کجا و چه کسی دستور ترور داشته است و عجیب اینکه یک‌سال بعد از ارتکاب به ترور حجاریان، آزاد شد.

در سالروز ترور ناکام این اصلاح‌طلب مشهور، شرق به سراغ حجاریان رفته که سال‌هاست بر ویلچر می‌نشیند و تکلمش هم آسیب شدید دیده است. این‌طور که حجاریان می‌گوید، درصد معلولیتش هفتاد درصد تعیین شده و هرچند او را به عنوان یک معلول جنگی پذیرفته‌اند، اما خودش نمی‌داند که این وسط چه‌کاره است، چون نه در جنگ معلول شده و نه به‌دست دشمن. حجاریان می‌گوید تعابیری مثل تئوریسین اصلاحات و جانباز اصلاحات را برای خودش قبول ندارد و از قول یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام که احتمالا رهبری است، نقل می‌کند که آن ترور حاصل غبارآلودگی فضای سیاسی و خودزنی دوستان بوده است.

حجاریان می‌گوید از مزایای جانبازی استفاده نکرده و تنها یک کارت تردد به محدوده ترافیک گرفته و همین عنوان جانبازی هم مخالفانی داشته است و برخی گفته‌اند چرا جانبازی یک عنصر معلوم‌الحال پذیرفته شده است.

حکومت و دولت تکلیفشان را با مطبوعات روشن کنند

اینکه رسانه‌های دیجیتال و فضای مجازی رفته‌رفته جای روزنامه‌ها را می‌گیرند، بهانه‌ای شده است که دولت هیچ حمایتی از روزنامه‌ها و مجلات نکند. جلال خوش‌چهره در سرمقاله ابتکار، دولت را به اهمال و بی‌تفاوتی درقبال مطبوعات متهم کرده و نوشته است که در این گرانی کاغذ، هیچ فکری به حال مطبوعات که رکن چهارم دموکراسی‌اند، نمی‌شود.

خوش‌چهره نوشته که بسیاری از ارگان‌ها و نهادها بازار مطبوعات را با روزنامه و مجله اشباع کرده‌اند و دلیل ورودشان به دنیای مطبوعات هم سوداگری قدرت و منافع مالی است. به گمان نویسنده ابتکار، حوزه مطبوعات پر شده از کسانی که این‌کاره نیستند و تجربه‌ای ندارند و همین کیفیت را پایین آورده و مردم را از خواندن روزنامه گریزان کرده است، درحالی‌که عناوین مطبوعات زیاد شده و تیراژ کم.

این روزنامه‌نگار هشدار داده است که اگر دولت درباره قیمت کاغذ چاره‌اندیشی نکند، سال آینده بسیاری از روزنامه‌ها توانایی انتشار نخواهند داشت.

قطار مدیریت قالیباف هنوز ترمز نکرده است

پیروز حناچی در گفت‌وگویی با روزنامه ایران از واگذاری ۶۲ باغ به برج‌سازان گفته و با یک مثال، وضعیت را توصیف کرده است. شهردار تهران می‌گوید وقتی قطاری با سرعت دویست کیلومتر را می‌خواهید متوقف کنید و ترمز را می‌کشید، چندصد متر طول می‌کشد تا متوقف شود. حرف حناچی این است که مجوز برج‌سازی در باغ‌های تهران در دوره پیش صادر شده بود و نمی‌شد کاری کرد و از طرفی شهرداری پولی هم نداشت که به مالکان بدهد و مجوزها را پس بگیرد. این کار ۵۰۰ میلیارد تومان خرج برمی‌داشت که در توان شهرداری نیست. حناچی به ایران گفته است که یک‌شبه نمی‌توان ریل را عوض کرد.

این‌طور که حناچی گفته، برنامه شهرداری این است که دیگر باغی تبدیل به برج نشود و این باغ‌ها با مشارکت مردم حفظ شود. شهردار تهران از طرح حفاظت از درختان خیابان ولیعصر هم گفته و مدعی شده است که از ۷۰۰ اصله نهال چناری که پارسال در خیابان ولیعصر کاشته شده، تنها ۱۶ نهال پا نگرفته‌اند.

بازار شب عید «شلوغ اما کساد!»

یک هفته تا نوروز مانده است و بنابر رسم سال نو، این روزها وقت خرید و نونوار کردن رخت و لباس است. خبرنگار روزنامه شروع از نمایشگاه‌های فروش اقلام عید در سطح شهر تهران خبر داده که شلوغ است، اما خریدها زیاد نیست و بازار کساد است. این‌طور که برخی از شهروندان می‌گویند، قیمت‌ها بالا رفته و کیفیت همه‌چیز افت کرده است، از لباس گرفته تا آجیل و شیرینی. خبرنگار شروع نوشته است که مردم این روزها سعی می کنند تنها ضروریات را بخرند و اگر توانستند، بچه‌ها را با خرید کفش و لباس شاد کنند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More