شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی نهم اسفندماه

جوانان با وام ۳۰میلیونی ازدواج چه کنند

اجازه دهید چند کلمه‌ای از ظریف و استعفایی که پس گرفت بگوییم و برویم سر اصل مطلب. امروز روزنامه‌های اصول‌گرا کار ظریف را به تمسخر گرفته‌اند. وطن امروز عکسی از ظریف و روحانی زیر باران کار کرده است، با تیتری یک کلمه‌ای: «آشتی!».

اصول‌گراها همه مشکلات را گردن دولت انداختند و کیهان هم از روحانی خواسته است که به کابینه سر و سامانی دهد تا دیگر از این اتفاقات نیفتد و کشور به‌خاطر یک استعفای عجولانه هزینه ندهد. استعفای ظریف تمام شد و رفت و به نظر نمی‌رسد که وزیر خارجه امتیازی گرفته باشد.

حسین هدایتی، سرمایه‌دار مشهور، به اتهام فساد مالی و ۵۸۶ میلیارد تومان پولشویی، دیروز پای میز محاکمه رفت. هدایتی که شهرتش با فوتبالیست‌ها گره خورده است، به‌عنوان اسپانسر تیم‌های فوتبال هم فعالیت می‌کرد و آن‌قدر که در فوتبال بذل و بخشش می‌کرد، بین بازیکنان به عابر بانک معروف شده بود.

حالا معلوم شده که همه چیز پوششی بوده است برای پولشویی. شرق از اختلاس هزارمیلیاردی هدایتی از بانک سرمایه نوشته و روزنامه جوان هم از صدها سکه طلایی گفته که هدایتی به بازیکنان فوتبال داده است.

دیروز نمایندگان مجلس روزی جنجالی داشتند و چند نفری هم دست‌به‌یقه شدند. دعوا بر سر انتقال آب دریای خزر به سمنان و مرکز ایران بود و نمایندگان شمالی که با این طرح دولت مخالف‌اند، با نمایندگان موافق درگیر شدند. حالا روزنامه اعتماد تیتر زده است: گرد و خاک برسر آب. البته جنجال مجلس چندان به چشم دیگر روزنامه‌ها نیامده است.

اما در این یکی دو روزی که روزنامه‌ها کارشان شده بود پی‌گیری استعفای ظریف، در دنیا اتفاقات بزرگی افتاده است. هند و پاکستان در شبه‌قاره، کارشان به جنگ کشیده و از آن‌سو، ترامپ برای دومین‌بار و این‌بار در ویتنام، به دیدار رییس جمهوری کره‌شمالی رفته است.

مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ، هم دیروز در کنگره آمریکا به افشاگری گسترده‌ای علیه رییس جمهوری آمریکا دست زد و ترامپ را ریاکار و بی‌صداقت خواند. روزنامه جوان گزارشی داده از حال و روز ترامپ، با این عنوان: «نمایش در ویتنام، رسوایی در آمریکا». نزاع مرزی هند و پاکستان هم تیتر اول روزنامه ابتکار است. با این حال، روزنامه‌ها گرفتار بحران‌های داخلی ایران‌اند و آخر هفته را هم به اقتصاد خراب و سرسام سیاست گذراندند.

این خبر عجیب را هم از روزنامه آفتاب بخوانید که قرار است محموله‌های گوشت وارداتی با اسکورت نظامی وارد کشور شوند. یک هفته پردردسر تمام شد و انگار که روزنامه آرمان، دیگر حال و حوصله سیاست نداشته و در صفحه اول، عکسی از هوشنگ ابتهاج کار کرده است و با دو روز تاخیر، به مناسبت تولد شاعر، پرونده‌ای درباره سایه منتشر کرده است.

امروز روز مباداست

فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس، در سرمقاله ابتکار، از بن‌بست اقتصادی گفته و اوضاع را توصیف کرده است. به نوشته ذوالقدر، مردم چنان در زیر فشار اقتصادی‌اند که دیگر توان مقابله با هیچ تلنگری را ندارند.

این نماینده اصلاح‌طلب ادامه داده که شرایط عادی نیست و نمی‌توان در مجلس با تصویب یک‌سری قوانین، کارها را بسامان کرد و امروز همان روز مبادایی است که باید از سال‌ها پیش درباره‌اش فکر و برنامه‌ریزی می‌شد. در آخر هم ذوالقدر از روسای سه قوه خواسته است تا در این شرایط وخیم، همبستگی داشته باشند بلکه کشور از این گردنه بگذرد.

صدتا صدتا از جیب مردم سکه می‌داد

دادگاه حسین هدایتی که دیروز برگزار شد، گوشه‌هایی از حیف و میل این سرمایه‌دار مشهور را آشکار کرد. جوان بر این‌که هدایتی اسپانسر تیم استیل‌آذین بوده، تمرکز کرده و از قول نماینده دادستان نوشته که هدایتی صدتا صدتا به بازیکنان تیم سکه می‌بخشیده است.

این‌طور که جوان از دادگاه گزارش داده، حسین هدایتی همه اتهامات را رد کرده و گفته است که فقط یک‌بار، چهارصد سکه طلا به بازیکنان هدیه کرده و آن هم به‌خاطر بردشان در برابر پرسپولیس. هدایتی در دادگاه گفته که از رزمندگان جنگ بوده و اهل رشوه دادن به مقامات و مدیران نیست.

بلایی به اسم دلالی

ریشه و مبنای اقتصاد کشور بر پایه دلالی و واسطه‌گری است. این را رضا صادقیان در جهان صنعت نوشته و ادامه داده که سرمایه‌دار شدن و به‌دست آوردن ثروت انبوه، تنها از همین راه دلالی است و با تولید نمی‌توان به ثروت‌های نجومی رسید.

نویسنده جهان صنعت نوشته است که یک واحد تولیدی کاملا مشخص است و برای تاسیس همه اطلاعاتش را به نهادهای دولتی داده و بنابراین فرار مالیاتی کم پیش می‌آید. اما این دلال‌ها کوچک‌ترین شفافیتی ندارند و از شغل‌های واسطه‌ای و اینکه دلال‌ها چه‌قدر سرمایه و ملک دارند، اطلاعاتی در بانک اطلاعات کشور ثبت نیست. صادقیان بازار ارز و سکه را در انحصار دلال‌ها دانسته و تاکید کرده است که تا شفافیت اطلاعات در کشور نباشد، دلالی هم هست

جوانان با وام ۳۰میلیونی ازدواج چه کنند

به‌تازگی دولت مبلغ وام ازدواج انفرادی جوانان را بالا برده است و هر یک از زوج‌ها می‌توانند به‌تنهایی ۳۰میلیون تومان وام بگیرند، اما گویا این رقم دردی از زوج‌های جوان دوا نمی‌کند و تورم مدت‌هاست که از هر وامی سبقت گرفته است. مریم خباز در گزارشی در روزنامه جام‌جم نوشته است که اگر یک زوج بخواهند یک خانه معمولی شصت متری در یک محله معمولی تهران بخرند، دست‌کم باید ۶۰۰میلیون تومان پول بدهند. برای اجاره هم صدمیلیون تومان پول پیش نیاز دارند. اگر دختری بخواهد با این وام جهیزیه تهیه کند و با این فرض که همه اسباب و اثاثیه‌اش هم از تولیدات داخلی باشد، باید بیست میلیون تومان روی وام بگذارد. با این پول حتی خرج تالار و آتلیه عکاسی هم به‌سختی جور می‌شود.

انتقال آب دریای خزر به چه قیمتی

دیروز بر سر انتقال آب دریای خزر به سمنان و فلات مرکزی ایران، در مجلس بلوایی بود و نمایندگان شمالی، مصرانه به این تصمیم دولت اعتراض داشتند.

حالا رضا حاجی‌کریمی در یادداشتی، با عدد و رقم ثابت کرده است که این کار هیچ صرفه اقتصادی ندارد، جدای از اینکه ممکن است مشکلات محیط زیستی هم برای دریای خزر و استان مازنداران ایجاد کند.

نویسنده اعتماد نوشته که هزینه انتقال آب از شمال به سمنان، با افزایش قیمت ارز، بسیار بیشتر از برآوردهای اولیه است و از آنجا که فناوری آب‌شیرین‌کن کاملا وارداتی است، این هزینه‌ها کاملا ارزی است.

این‌طور که رضا حاجی‌کریمی نوشته، انتقال آب برای یک جمعیت ششصدهزار نفری صورت می‌گیرد و سرانه هزینه‌ها برای هر شهروند سمنانی، ۴۵میلیون تومان است که با عدالت اجتماعی و مساوات مغایرت دارد.

در این یادداشت آمده است که راه‌های دیگری برای تامین آب شرب منطقه وجود دارد که تا این حد هزینه‌بر نیست.

سلطان کلاه‌گیس

به گزارش آفتاب، کاشف به عمل آمده است که در ده ماه گذشته با ارز دولتی چهارهزار و دویست تومانی و درست در شرایطی که مردم در سخت‌ترین فشارهای اقتصادی بوده‌اند، عده‌ای کلاه‌گیس و ریش و مژه مصنوعی وارد کرده‌اند. بنابر این گزارش، ارز دولتی حتما باید صرف خرید ملزومات اساسی می‌شد و همین حالا هم کشور از لحاظ دارو و امکانات پزشکی در تنگناست، اما معلوم نیست چه‌طور عده‌ای توانسته‌اند تا با ارز دولتی که حکم کیمیا دارد، اقلام غیرضروری مثل لوازم آرایشی و کلاه‌گیس وارد کنند. آفتاب نوشته است که باید منتظر رونمایی از سلطان کلاه‌گیس هم در کنار دیگر سلاطین فساد باشیم

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More