شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۱۱ آذر

حافظه ضعیف کیهان و معترض خواندن اشرار

برخی سینماگران ایرانی با انتشار نامه‌ای، به اعتراض‌های اخیر در ایران واکنش نشان دادند. در قسمتی از این نامه آمده «در این روزهای تلخ که در آبان ۹۸ گذشته است، لحظه‌ای چهره جوانان جان‌باخته، مردمان زخم‌خورده، مادران داغدار و پدران بی‌تاب از برابر چشم دور نمی‌شود. این‌ها فقط به‌جان‌آمدگانی بودند که چون هیچ گوش شنوایی نیافتند، ناکآرامدی‌ها را در کوی و برزن فریاد زدند.»

سینماگران شناخته‌شده‌ای چون اصغر فرهادی، بهمن فرمان‌آرا، داریوش مهرجویی، رخشان بنی‌اعتماد، مجتبی میرطهماسب، فاطمه معتمد‌ آریا، نوید محمد‌زاده، منیژه حکمت، باران کوثری و ده‌ها نفر دیگر از امضا‌کنندگان این نامه اعتراضی‌اند.

روزنامه‌های اصول‌گرا به‌طور هماهنگ علیه این نامه واکنش نشان دادند. در راس آن‌ها روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار تصویر چند نفر از این سینماگران در صفحه نخست، تیتر زده «پیشکش مالیاتی دولت به سلبریتی‌های میلیاردر» و هم‌زمان به دولت و سینماگران معترض تاخته است. جوان با القابی چون وطن‌فروش، خائن، فرصت‌طلب، خدمتگزار شبکه سعودی‌ـ‌اسرائیلی ایران اینترنشنال و توهین‌های مشابه، به سینماگران معترض حمله کرده است.

روزنامه‌های اصلاح‌طلب اما در واکنش به نامه سینماگران هم مانند بیانیه موسوی و کروبی و خاتمی سکوت کردند و چیزی ننوشته‌اند.

جوان همین‌طور در صفحه آخر روزنامه، از بیانیه هنرمندان و شاعران بسیجی گفته است که نوشته‌اند اجازه سوء‌استفاده ضد انقلاب از حوادث اخیر را نمی‌دهیم. ولی بیانیه ادعایی جوان هیچ نام و امضایی ندارد.

با وجود این‌که آمارها درباره تعداد کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان حوادث اخیر از سوی مراجع رسمی اعلام نشده است، روزنامه شهروند از طرح شورای شهر خبر داده که کمک به خانواده‌های جان‌باختگان و مجروحان حوادث اخیر را تصویب کرده است. شهروند در مطلبی با عنوان «همدلی به‌جای برچسب سیاسی» نوشته است این‌ها جوانان این کشورند و این اتفاق‌ها پیش از آن‌که نماد مجرمیت عاملان آن باشد، نماد آسیب‌های اجتماعی است. شهروند در یادداشتی، بهترین راه مواجهه با این خشونت‌ها را رفع و رجوع نسبی آثار و عوارض آن دانسته و به استقبال مصوبه شورای شهر رفته است.

ناظران سیاسی از تاثیر اعتراض‌های آبان‌ماه بر انتخابات مجلس می‌گویند. مهدی مطهرنیا در گفت‌و‌گو با آرمان ملی پیش‌بینی می‌کند «مجلس یازدهم راست رادیکال می‌شود». مطهرنیا درباره کناره‌گیری لاریجانی هم گفته است علی لاریجانی و خانواده‌اش دماسنجی برای فهم هوای سیاسی ایران‌اند. کناره‌گیری او یعنی دما منفی است و به تبع او، اصول‌گرایان اعتدال‌گرا یا میانه‌روهای اصول‌گرا تلاش می‌کنند از متن به حاشیه روند تا بتوانند جایگاهشان را در ساختار قدرت به‌سلامت حفظ کنند.

به باور این استاد علوم سیاسی، هزینه‌های اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ فضای جامعه مدنی ایران را به سمت رکود و بی‌میلی به شرکت در انتخابات کشانده است.

در سه هفته گذشته، ده‌ها ویدیو از لحظه کشته یا مجروح شدن معترضان در شهرهای مختلف روی رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، ولی هیچ روزنامه‌ای آن‌ها را به صفحه یک نبرد چون حکومت و نیروهای امنیتی طرف سرکوبگر و خشن ماجرا بودند. اما امروز، به دنبال انتشار ویدیویی کوتاه از انداختن کودک زباله‌گرد در سطل زباله، بیش از چهار روزنامه موضوع را با تیترهایی چون بیشعوری، فقر فرهنگی و ویدیوی خجالت‌آور در صفحه نخست بازتاب دادند.

چرا اعدامشان نمی‌کنید

کیهان خواهان معرفی و محاکمه فوری دستگیر‌شدگان حوادث اخیر شده است تا مبادا به‌زعم این روزنامه، اشرار نام معترض بگیرند و گروه‌ها و رسانه‌های ضدانقلاب فتنه‌انگیزی دیگری را کلید بزنند.

کیهان در این مطلب با تیتر «چرا اراذل آدمکش را معرفی و محاکمه نمی‌کنید؟» ادامه داده است این روزها فتنه‌گران درصددند با عادی‌سازی خشونت، مساله حماسه‌های بیعت با نظام و رهبری را مخدوش کنند و اشرار را به نام معترض جا بزنند.

روزنامه نزدیک به خامنه‌ای نوشته است حساب اشرار از معترضان و مردمی که به سیاست‌های دولت انتقاد دارند جداست.

کیهان در حالی این ادعا را مطرح کرده است که در تاریخ ۴ آذر‌ماه، یک روز قبل از راهپیمایی حکومتی تهران، در صفحه نخست این به‌اصطلاح «اغتشاشگران» را «معترض» خوانده و نوشته بود «مردم پای کار تهران امروز آن‌چنان ضربه‌ای به «معترض» خواهند زد که هرگز فراموش نکند».

کیهان در مطلب امروز از فاز دوم آشوب نوشته و این‌که بعد از ختم غائله اعتراض‌های اخیر، پیام‌های سران فتنه و بیانیه‌های سریالی راه افتاده است تا با جایگزینی معترضان با اشرار، شناسایی و محاکمه و هراس افکندن در دل جنایتکاران را مخدوش کنند و به تعویق بیندازند.

کیهان حتی حکم هم صادر کرده و نوشته است با توجه به آنچه در اغتشاش‌های آبان ۹۸ رخ داد، بازداشت‌شدگان مشمول یکی از این سه عنوان مجرمانه می‌شوند. اگر سلاح سرد یا گرم داشتند محاربه، بدون سلاح اقدام به تخریب و آتش زدن اموال عمومی کرده‌اند فساد فی الارض، اگر تخریب و اقدام‌های خرابکارانه به حریق یا آسیب جسمانی افراد منجر نشده و گسترده نبوده است، مقابله با نظام و اخلال در نظم و امنیت عمومی که باز به مجازات محارب محکوم می‌شوند.

این‌ها به چه حقی بیانیه داده‌اند

روزنامه جوان نوشته است یک روز پس از بیانیه سیاسی چند سلبریتی میلیاردر درباره آشوب‌های اخیر، دولت اعلام کرد مالیات این قشر حساس بخشوده می‌شود و حتی به آن‌ها یارانه هم داده شود. جوان بین نامه سینماگران معترض و بخشودگی مالیات هنرمندان علیت برقرار کرده و نوشته است این‌ها با بخشودگی مالیاتی روبه‌رو شدند تا در روزی که مردم باید پول بیشتری برای بنزین دهند، آن‌ها پول بیشتری برای خروج از کشور فراهم کنند.

جوان مدعی شده است در این سلبریتی‌ها هیچ نشانی از مردمی بودن نیست، جز زمانی که می‌خواهند با دخالت در انتخابات، سرنوشت ملت را هم تعیین کنند.

جوان عصبانی است که چطور این سینماگران بدون آن‌که حمایتی را که دو سال پیش از روحانی کردند به یاد بیاورند، بیانیه می‌دهند. جوان حتی شرمگینی و سیاه‌پوشی ایران را به‌خاطر افرادی می‌داند که نام خودشان را هنرمند گذاشتند و کارشان وطن‌فروشی است.

امضای شناخته‌شده‌ترین چهره‌های سینمایی کشور ذیل این نامه است. روزنامه جوان اما از یغما گلرویی، شاعر پر‌حاشیه، نقل می‌کند که گفته است حاضر نیست پای بیانیه آبان‌ماه سلبریتی‌ها را امضا کند. هرچند بعید است این نامه برای امضا به دست گلرویی رسیده باشد. 

روزنامه کیهان هم سینماگران امضا‌کننده بیانیه را خودبرتربین، روشنفکر‌پندار، فراموشکار و سینماگر دوزیست نامیده است که هم به حمایت‌های دولتی وابسته‌اند و هم از طریق جوایز جشنواره‌های بین‌المللی ارتزاق می‌کنند.

کیهان بدون نام بردن از پگاه آهنگرانی، از یکی از امضاکنندگان بیانیه نوشته است که چند روز پیش مشمول رافت اسلامی شد و حکم برائت گرفت. کیهان تهدید کرد شاید متن اعتراف‌ها و بازجویی او برای همکارانش خواندنی باشد و میزان صداقت او در همراهی با همکاران سینمایی‌اش را رو کند.

وسوسه بازی با مهره چموش احمدی‌نژاد

ناظران سیاسی از تاثیر اعتراض‌های آبان‌ماه بر انتخابات مجلس می‌گویند. مهدی مطهرنیا در گفت‌و‌گو با آرمان ملی پیش‌بینی کرده است «مجلس یازدهم راست رادیکال می‌شود». احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار، معتقد است هر دو جریان سیاسی اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان وضعیت سختی در انتخابات مجلس دارند. به باور این تحلیلگر، انتخابات پیش رو هیچ نظیری در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ندارد.

از نگاه زیدآبادی، جمهوری اسلامی در مواقع بحرانی و حساس، در کنار شدت عمل، برخی انعطاف‌ها هم نشان داده است و همین انعطاف‌های بعضا ظریف و پیچیده باعث دوام جمهوری اسلامی شده است.

زیدآبادی با بیان این‌که شدت عمل در موعد انتخابات به کار نمی‌‌آید، گزینه‌های حاکمیت برای نشان دادن انعطاف را می‌سنجد.

زیدآبادی فرصت‌دهی به اصلاح‌طلبان را با توجه به تاثیر پایگاه اصول‌گرایان تندرو، گزینه‌ای محتمل نمی‌داند و به‌جای آن، وسوسه بهره‌گیری از محمود احمدی‌نژاد در انتخابات را قوی‌تر ارزیابی می‌کند. به باور او، احمدی‌نژاد هنوز توان بسیج بخشی از اقشار پایین‌دست محتاط و منفعل جامعه را دارد.

این روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی، که از معدود کسانی است که در انتخابات سال ۸۲ پیروزی احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کرده بود، نوشته است: «احمدی‌نژاد تیغ دو لبه است و به انگیزه قدرت‌خواهی غریزی خود ممکن است در جهتی به کار افتد که انتظاری معکوس از آن می‌رفته است.»

شکافی که عمیق‌تر می‌شود

هرمز شریفیان، سردبیر روزنامه مستقل، در تحلیل پیامدهای اعتراض‌های آبان‌ماه پرسیده آیا وقت آن نرسیده است که حاکمیت تفنگ را زمین بگذارد و با معترضان و مخالفان گفت‌وگوی نزدیک داشته باشد؟ شریفیان نوشته است این‌ها همان مردمی‌اند که در آستانه انتخابات از آنان خواسته شد حتی اگر مخالف‌اند، برای ایران در انتخابات شرکت کنند.

شریفیان با اشاره به احتمال بازگشت تحریم‌های سازمان ملل و ادامه تنش‌ها و ناآرامی‌ها در عراق، لبنان و سوریه، شرایط امروز ایران را بسیار پیچیده توصیف کرده است و تنها راه برون‌رفت از بحران‌های موجود را شنیده شدن تمام صداها در داخل کشور می‌داند.

از نگاه سردبیر مستقل، با توجه به شکاف عمیق میان دولت و ملت، حاکمیت باید هرچه زودتر با همدلی گسترده، دلجویی از خانواده‌های قربانیان حوادث اخیر و احترام به نظرهای مخالف، از عمیق‌تر شدن این شکاف جلوگیری کند.  

سردبیر مستقل واکنش روزنامه‌ها به بیانیه میرحسین موسوی را در دوگانه سکوت و پرخاش تحلیل می‌کند و این‌که این شکاف عمیق بین انبوه نیروهای سیاسی و روزنامه‌نگاری رسمی نیز وجود دارد که به «تک‌صدایی» دامن زده است. 

زباله‌گرد و آشغال

گزارش اصلی و سرمقاله روزنامه رسالت درباره فیلم کوتاهی است از انداختن یک کودک کار در سطل زباله، که آن را از منظر اخلاقی و اجتماعی واکاوی کرده است. یادداشت‌نویس رسالت درباره میزان بد بودن آدم‌ها نوشته و فرد خاطی را «آدم‌نمای بدتر از حیوان» و «آشغال» نامیده است.

رسالت گزارش داده که دادستانی استان البرز فرد خاطی را دستگیر کرده است.  روزنامه اصول‌گرای رسالت از شهروندی «بیشعور» نوشته و کلیپ را تکان‌دهنده توصیف کرده و اظهار تعجب کرده است که چگونه چنین رفتار و شوخی تلخی از فردی عاقل و بالغ سر می‌زند. رسالت از زاویه آسیب‌شناسی هم به موضوع پرداخته است که اگر دولت به وظایفش درست عمل می‌کرد، امروز افرادی برای گذران زندگی، ناچار به زباله‌گردی نمی‌شدند.

گزارشگر رسالت می‌پرسد انسانیت و وجدانمان کجا رفته است که با یک کودک زباله‌گرد مظلوم چنین می‌کنیم.

روزنامه‌های امروز از زوایای جامعه‌شناسی و حقوقی و انسان‌شناسانه ماجرا را تحلیل کردند. این واکنش اعتراضی به کلیپ زشت یک شهروند در حالی است که کشتار و سرکوب وحشیانه و زشت نیروهای امنیتی و انتظامی در هفته‌های اخیر در روزنامه‌های کشور انعکاسی نداشته است. رسالت در این روزها نپرسید وجدان حکومت و نیروهای امنیتی کجا رفته بود وقتی از روبه‌رو به جوانان فقیر و عاصی این مرز‌و‌بوم شلیک می‌کرد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More