شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر کشاورزی دولت دهم: روحانی پنج برابر بیشتر از احمدی‌نژاد به بانک مرکزی بدهی دارد

صادق خلیلیان،‌ وزیر جهاد کشاورزی دولت محمود احمدی‌نژاد، در نامه‌ای به حسن روحانی با اشاره به پنج برابر شدن بدهی دولت به بانک مرکزی نسبت به سال ۱۳۹۲، از کاهش قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی کشور انتقاد کرد.

خلیلیان در نامه‌ای که روز شنبه اول شهریور منتشر شد ضمن اشاره به گزارش‌های بانک مرکزی نوشت: «حجم بدهی دولت در پایان سال ۹۸ به بانک مرکزی ۷۶۴ هزار میلیارد ریال درج شده که نسبت به دولت قبل (سال ۹۲) حدود پنج برابر بیشتر شده است.»

وزیر سابق کشاورزی همچنین ضمن اشاره به منفی بودن نرخ رشد اقتصادی در دو سال اخیر، عملکرد دولت در این زمینه را «بدترین» در ۴۰ سال اخیر خواند. 

خلیلیان در بخش دیگری از این نامه خطاب به روحانی اشاره کرد: «دولت شما ظرف کمتر از هفت سال حجم نقدینگی را پنج برابر کرده و در پایان سال ۹۸ به حدود ۲۴۷۲۰ هزار میلیارد ریال رسانده است.»

این استاد دانشگاه در بخشی دیگر از نامه خود به منفی بودن نرخ رشد سرمایه‌گذاری ناخالص در کشور طی دوره روحانی اشاره کرده است. 

او اضافه کرد قدرت پول ملی کشور در دولت فعلی «بیش از ۷۰۰ درصد» کاهش یافته و توزیع درآمد در جامعه نیز با افزایش ضریب جینی از ۳۶/۵ درصد به ۴۰ درصد «ناعادلانه‌تر» شده است.

خلیلیان ضمن اشاره به «کاهش قدرت خرید مردم»، از افزایش قیمت مواد خوراکی انتقاد کرده و نرخ این افزایش را حدود ۳۰۰ درصد دانسته است. 

او افزود در دولت روحانی مقدار مصرف مواد غذایی خانوارهای ایرانی نسبت به پایان دولت احمدی‌نژاد به طور متوسط «۳۱ درصد» کاهش یافته است.

خلیلیان در زمینه اظهارات روحانی درباره افزایش تولید محصولات کشاورزی نوشت واردات محصولات کشاورزی از حدود ۱۸ میلیون تن در سال ۹۲ به بیش از ۲۴ میلیون تن در سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است.

وزیر دولت احمدی‌نژاد در پایان نامه‌اش خطاب به روحانی نوشت: «هر گزارشی که به شما داده می‌شود را به سادگی قبول نکرده و بررسی بیشتری فرمایید.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More