شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۳ بهمن‌ماه

حضور مردم از رضایت نیست

امروز یک روز حکومتی است؛ یعنی جلد همه روزنامه‌ها، بنابر سنت چهل‌ساله، یک شکل و محتوا است و سردبیرها سعی کرده‌اند با انتخاب تیترهای موزون، شعری در وصف حضور راهپیمایان سالگرد انقلاب بگویند.

ناگفته پیداست هیچ گزارش تحلیلی و آماری از تعداد راهپیمایان و این‌که نسبت به سال‌های گذشته چه تغییری داشته و نظر آن‌هایی که در این راهپیمایی شرکت نکرده‌اند چه بوده است در روزنامه‌ها نمی‌خوانیم.

در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، روزنامه‌های اصول‌گرا چهل سال امتداد نظام اسلامی را معجزه دانسته‌اند و راهپیمایی دیروز را که به گفته مخالفان جمهوری اسلامی کاملا فرمایشی و برنامه‌ریزی‌شده بود به حساب وفاداری مردم به جمهوری اسلامی گذاشته‌اند. روزنامه ابتکار در سرمقاله‌اش نوشته است اپوزیسیون نظام درک درستی از مردم ایران ندارد و از همین رو، نمی‌تواند پیش‌بینی کند مردم ایران با همه مشکلاتی که دارند، از نظام دست بر‌نمی‌دارند.

با این حال، وضعیت آن‌قدر آشفته است که میان تیترهای رسمی حرف‌های دیگری هم درز کند؛ مثلا روزنامه آرمان گفت‌وگویی کرده است با پروانه مافی، نماینده مجلس، و از زبان او شنیده است که حضور مردم حکایت از رضایت ندارد.

میان این همه تیتر هم‌شکل و حوصله‌سَر‌بَر درباره حماسه حضور مردم، تیتر روزنامه اعتماد یادآوری جالبی دارد. اعتماد عکسی از راهپیمایی دیروز بر جلد گذاشته است با تیتر «ما همه با هم هستیم»، که تداعی‌کننده شعار اعتراضی جنبش سبز است و معترضانی که مقابل پلیس ضد‌شورش شعار می‌دادند «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم».

معلوم نیست روزنامه سازندگی، که اتفاقا خودش را ارگان لیبرال‌ها معرفی می‌کند، چرا امروز تمام صفحه را سرخ‌رنگ و به سبک نشریات کلاسیک چپ‌مرام بسته است.

تیتر سازندگی «باز‌آفرینی جمهوری اسلامی» است که در‌واقع، بیانیه حزب کارگزارن سازندگی به مناسبت چهل سالگی جمهوری اسلامی است. سازندگی توضیح رهبر جمهوری اسلامی درباره «مرگ بر آمریکا» را هم تیتر دو کرده است که «مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ». از کیهان غافل نشویم که تظاهرات دیروز را چهلمین سیلی مردم به آمریکا توصیف کرده، که این بار نصیب ترامپ شده است.

از مراسم سالگرد انقلاب که بگذریم، اختتامیه جشنواره فجر در صفحه‌های اول بیشترِ روزنامه‌ها جای ویژه‌ای داشته است. فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار بیشتر جوایز جشنواره فیلم فجر را درو کرد و حالا روزنامه‌ها با انعکاس این خبر، به نقد و تحلیل فیلم برتر جشنواره نشسته‌اند.

jomhouri
و حالا دهه پنجم انقلاب

مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی، راهپیمایی دیروز را از این لحاظ که سیاست‌های ترامپ شکست خورده، شیرین دانست. در ادامه این یادداشت تاکید شده است که دهه پنجم انقلاب باید دهه جذب حداکثری و دفع به‌ضرورت باشد. برای این جذب حداکثری هم باید از دانشگاه‌ها و رسانه‌ها و خطبه‌های نماز جمعه شروع کرد. مهاجری گفت باید اخلاق را به سیاست بازگردانیم و همه امور را قانون‌مدار کنیم.

حضور مردم از رضایت نیست

این‌که مردم بنابر وفاداری و علاقه‌ای که به انقلاب دارند در راهپیمایی بیست‌و‌دوم بهمن شرکت می‌کنند دلیل بر این نیست که از همه چیز راضی‌اند. پروانه مافی، نماینده مجلس، با بیان این مطلب افزود نظام اسلامی نیازمند بازبینی ساختاری در ساختار قدرت است و آن‌ها که می‌خواهند صندوق رای را در نظام تضعیف کنند خلاف نظر آیت‌الله خمینی و رهبری حرکت می‌کنند.

این عضو حزب کارگزاران در ادامه گفت اگر جمهوریت نظام حذف شود، دیگر اسلامیت و جمهوری اسلامی در کار نخواهد بود.

اگر آمریکا دنبال براندازی نباشد، امید به مذاکره هست

سردار حسین علایی از سرداران متفاوت سپاه پاسداران است که گرایش‌های اصلاح‌طلبانه دارد و پیش‌تر هم در تدوین تاریخ جنگ ایران و عراق تلاش‌هایی کرده و تاریخ جنگ به روایت سپاه به همت او منتشر شده است. حسین علایی در گفت‌و‌گو با اعتماد گفت آمریکایی‌ها اگر دنبال براندازی نباشند و آن شروط دوازده‌گانه پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، را ملغی کنند، می‌توانند به مذاکره با ایران امیدوار باشند.

به گفته علایی، آمریکایی‌ها می‌خواهند با فشار اقتصادی به ایران، مردم را به ستوه بیاورند و زمینه سقوط جمهوری اسلامی را فراهم کنند.

سردار علایی در ادامه افزود اروپایی‌ها نمی‌توانند مقابل سیاست‌های آمریکا مقاومت کنند و فقط در حد حرف، نه عمل، با آمریکایی‌ها مخالف‌اند.

گوشت اینترنتی قیمت را بالا برد

این‌طور که روزنامه جهان صنعت گزارش داده، تصمیم دولت برای توزیع اینترنتی گوشت نتیجه عکس داده و قیمت گوشت افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر، سایت‌های اینترنتی با اسامی «مستر قصاب» و «یخچال» در حال توزیع اینترنتی گوشت‌اند. کاربران می‌توانند با دادن کد ملی و کد‌پستی از این سایت‌ها گوشت بخرند و البته، برای هر کد ملی فقط دو تا چهار کیلو در ماه حق خرید دارند. بنابر این گزارش، گوشت گوساله مخلوط کیلویی ۸۵ هزار تومان عرضه می‌شود و هزینه حمل‌و‌نقل در تهران هم تا منزل مشتری پنج هزار تومان است.

رهایی رها از کودک‌همسری

جمعیت خیریه امام علی هفته گذشته از یک مورد کودک‌همسری، که در‌واقع خرید‌و‌فروش یک دختر‌بچه بود، خبر داد.

ماجرا از این قرار بود که رها، دختر‌بچه ۱۱ ساله ایلامی، در ازایِ ۱۵ میلیون تومان به عقد مردی ۵۰ ساله در‌آمد. این مرد البته همسر و هفت فرزند هم داشته و این دختر هم‌سن نوه‌هایش است. در پی این گزارش، توفانی از اعتراض در رسانه‌های اجتماعی درگرفت و با دخالت مقامات قضایی، حکم به جدایی و انتقال دختر‌بچه به بهزیستی داده شد. گروه اجتماعی روزنامه آفتاب در گزارشی نوشت مردانی که علاقه به کودک‌همسری دارند بیمار محسوب می‌شوند و باید با وضع قوانین و نظارت، از این جرایم که در پوشش ازدواج رخ می‌دهد جلوگیری کرد. در این گزارش آمده است «رها» با اقدام به‌موقع سازمان‌های اجتماعی و قانون از بند کودک‌همسری رها شد، اما دخترانی که صدایشان به جایی نمی‌رسد چه خواهند شد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More