شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۳ اسفندماه

دخالت نکردن آیت‌الله سیستانی در اداره کشور، درس‌آموز است

دیروز برای نخستین‌بار یک رییس جمهوری ایران با آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید بانفوذ شیعیان در عراق دیدار کرد. گفتنی است که حوزه علمیه نجف در چهل سال گذشته که روحانیان در ایران به قدرت رسیدند، همراه نظام اسلامی ایران نبوده است.

منشا این اختلاف هم ولایت فقیه است که منتقدان قدرتمندی در بین مراجع نجف داشته است و مهم‌ترینشان آیت‌الله خویی بود که میانه خوبی با آیت‌الله خمینی نداشت. به‌نظر می‌رسد هنوز هم کناره‌گیری مراجع نجف از حکومت اسلامی ایران ادامه دارد و روحانیان نجف سعی می‌کنند تا استقلال خودشان را حفظ کنند.

از دیدار روحانی و آیت‌الله سیستانی فقط یک عکس منتشر شد و نتیجه اینکه روزنامه‌های امروز شبیه هم‌اند. روزنامه‌ها سعی کرده‌اند تا این ملاقات را نشانه‌ای از هم‌گرایی سیستانی با سیاست‌های نظام اسلامی در عراق بدانند.

روزنامه آرمان تیتر زده است: «دیدار رییس جمهوری اعتدالی با مرجع اعتدالی». روزنامه سازندگی از دیدار شیخ و سید گفته است و روزنامه دولتی ایران، ملاقات کوتاه رییس جمهوری را با این مرجع تقلید، به «آغوش باز نجف برای روحانی» تعبیر کرده است.

در این میانه، بیانیه سیستانی درباره دیدارش با روحانی، با ظرفت سانسور شده است. سیستانی در بیانیه‌اش خواسته تا اسلحه فقط در دست دولت باشد و تلویحا خواستار خلع سلاح گروه‌های وابسته به ایران در عراق شده است که البته روزنامه‌ها این پیام سیستانی را نادیده گرفته‌اند.

روزنامه سازندگی به مناسبت دیدار روحانی و سیستانی به سراغ یکی از مدرسین حوزه علمیه قم رفته و از محمد سروش محلاتی که مدتی هم پای درس این مرجع نجفی نشسته، شنیده است که آیت‌الله به مردم‌سالاری معتقد است. این‌طور که محلاتی به تلویح گفته، سیستانی معتقد به ولایت فقیه نیست و اینکه فقها در ساختار قدرت باشند را نمی‌پسندد.

روزنامه‌های اصول‌گرا اما چندان علاقه‌ای نداشتند تا ملاقات یک مقام ایرانی با آیت‌الله سیستانی را مهم تلقی کنند. کیهان تیتر زده است: «خشم آمریکا و نفوذی‌ها از سفر پربار رییس جمهوری به عراق» و روزنامه جوان هم در یادداشتی استراتژی نظام اسلامی و دخالت در سوریه و عراق را کاملا درست ارزیابی کرده است. عباس نجاری در روزنامه جوان و با عنوان «دستاوردهای یک استراتژی» نوشته که در سال‌های اخیر علاوه‌بر دشمنان، بسیاری از فعالان سیاسی و حتی دولتمردان، مخالف راهبرد حضور ایران در منطقه بوده‌اند، اما حالا و با این دستاوردهای سفر روحانی معلوم می‌شود که چه‌قدر کاری که سپاه انجام داده، درست بوده است.

یکی دو روزنامه هم امروز سعی کرده‌اند در صفحه اول متفاوت باشند و آن عکس تکراری را کار نکنند. روزنامه اصول‌گرای رسالت انگار نه انگار که ملاقاتی در کار بوده، در صفحه اول نه خبری از این دیدار کار کرده است و نه عکسی. روزنامه ابتکار هم به مشکلات بریتانیا پرداخته و تیتر زده است: «لندن در بن‌بست برگزیت».

تا این مقدمه جای روزنامه‌خوانی را نگرفته، برویم سراغ اصل مطلب.

دخالت نکردن آیت‌الله سیستانی در اداره کشور درس‌آموز است  

مرتضی جوادی آملی، از مدرسین حوزه علمیه قم، یادداشتی برای سازندگی نوشته است با عنوان «درس‌هایی که از آیت‌الله سیستانی می‌توان گرفت». در این یادداشت به سیره سیستانی اشاره شده و آمده است که این مرجع تقلید عراقی در اداره کشور عراق دخالتی نمی‌کند و این امر را به منتخبان واقعی مردم می‌سپارد و این دخالت نکردن در امور کشور، قابل ستایش است. به نظر این استاد حوزوی، سیستانی سعی کرده تا خود را فقط زعیم حوزه علمیه معرفی کند و فتوایش وحدت‌بخش باشد و مایه اختلاف نشود. برای همین است که مردم عراق به او اعتماد کامل دارند. جوادی آملی عملکرد سیستانی را در سیاست و تعامل با مردم عراق، برای حوزه علمیه قم درس‌آموز و قابل تامل دانسته است.

اهمیت دیدار با آیت‌الله

همین که دیداری بین روحانی و سیستانی رخ داد، فارغ از اینکه چه چیزی در این ملاقات گفته شد، مهم است. این را مهدی مطهرنیا نوشته و ادامه داده است که خیلی‌ها فکر می‌کردند که آیت‌الله سیستانی با حساسیتی که در ملاقات با مقامات دارد، با روحانی دیدار نخواهد کرد؛ اما این‌طور نشد و این نشان می‌دهد که آیت‌الله نظر مساعدی به رییس جمهوری ایران دارد.

مطهرنیا در بخش دیگری از نوشته‌اش در لفافه نوشته که بهتر است از موقعیت آیت‌الله سیستانی در عراق برای آسیب‌شناسی نظام اسلامی ایران بهره ببریم و نفوذ سیستانی و مرجعیت در عراق را با موارد مشابهش در ایران قیاس کنیم. نویسنده اعتماد نوشته است که باید ضعف‌ها و ناکارآمدی‌های نظام سیاسی در ایران بررسی شود و نمونه مرجعیت سیستانی مورد خوبی برای بررسی و مقایسه است.

براندازان کشور را به عقب خواهند برد

صادق زیباکلام از اصلاح‌طلبانی است که سال‌هاست پای ثابت مناظره با اصول‌گرایان است و گفته‌های صریحش درباره سیاست، او را به یک سلبریتی تبدیل کرده است. زیباکلام در گفت‌وگو با آرمان گفته است که دفاعش از اصلاح‌طلبی منجر شده که محبوبیتش کاهش پیدا کند.

این فعال سیاسی ادامه داده که با براندازی و براندازان مخالف است، چون فکر می‌کند اگر نظام جمهوری اسلامی متزلزل شود، ایران به‌معنایی که امروز می‌شناسیم و در هیبت و شکوهی که حالا دارد، از دست می‌رود و برای همین، راهی جز اصلاحات نداریم.

زیباکلام می‌گوید به‌نظر می‌رسد که یک اتحاد ناگفته بین تندروهای داخلی و براندازان خارجی وجود دارد و این دو گروه می‌توانند کشور را به عقب برگردانند و ایران را نابود کنند. این‌طور که زیبا‌کلام گفته است، رسیدن به دموکراسی به راحتی میسر نیست و حتی با سرنگونی جمهوری اسلامی هم تضمینی نیست که مردم‌سالاری حاکم شود.

ممکن است ترامپ رویکردش را درقبال ایران تغییر دهد

ترامپ و انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا و رابطه ایران و آمریکا، موضوعاتی است که پیروز مجتهدزاده درباره‌اش با آفتاب گفت‌وگو کرده است.

این استاد ژئوپلیتیک معتقد است که ترامپ با تخصصی که در عوام‌فریبی دارد، می‌تواند یک‌بار دیگر به ریاست جمهوری آمریکا برسد و دو دوره‌ای شود. این استاد دانشگاه می‌گوید هنوز بسیاری از مردم آمریکا از ترامپ راضی‌اند و اعتراضاتی که دموکرات‌ها می‌کنند، همه‌گیر نشده است.

مجتهدزاده می‌گوید ترامپ در دوره اول ریاست جمهوری به ایران سخت گرفت، اما متوجه شد که همه کارها آن‌طور که فکر می‌کند، ساده پیش نمی‌رود و کشورهای دیگر با او همراهی نمی‌کنند. مذاکرات شکست‌خورده با کره‌شمالی هم به ترامپ نشان داد که نمی‌توان مشکلات بزرگ بین‌المللی را یک‌شبه حل کرد و به همین جهت، ممکن است رویه و سیاست دولت ترامپ اگر به دوره دوم ریاست جمهوری برسد، درقبال ایران تغییر کند و کاملا متفاوت شود.

تبعید و شلاق و زندان برای یک نماینده مجلس

روزنامه ایران خبر داده که یک نماینده مجلس به جرم رابطه نامشروع به حبس و تبعید و شلاق محکوم شده است. سال گذشته شکایت زنی که ادعا می‌کرد در ملاقاتش با یک نماینده مجلس مورد آزار و سوءاستفاده قرار گرفته، رسوایی به بار آورد و بعد از مدتی معلوم شد که زن شاکی به طرز مشکوکی درگذشته است. خبر روزنامه ایران چیز بیشتری نمی‌گوید و به این بسنده می‌کند که نماینده خاطی مجلس، شصت سال سن دارد و اتهام تجاوز هم ثابت نشده است.

جشنواره جنجالی صداوسیما

سه سالی است که صداوسیما به تقلید از جایزه «امی» در آمریکا، با برگزاری جشنواره‌ای، به برترین تولیدات این سازمان جایزه می‌دهد و بهترین مجری و برنامه‌ساز را معرفی می‌کند. امسال اما این جشنواره حاشیه‌های بسیاری داشت. خبر رسیده بود که در نظرسنجی پیامکی که صداوسیما انجام می‌داد، دست برده شده و رای مردم را تغییر داده‌اند. صداوسیما مجبور شد تا دوباره رای‌ها را برگرداند و با این حساب برنامه نود و سازنده‌اش، عادل فردوسی‌پور جوایز اصلی را به‌دست آوردند، درحالی‌که علی فروغی، مدیر شبکه سه، هیچ دلخوشی از این اتفاق ندارد. فردوسی‌پور در مراسم اهدای جوایز، با بغض به روی سن آمد و سال گذشته را بدترین سال کاری‌اش دانست و از مدیر شبکه سه گلایه کرد و در همان وقت هم دوربین‌ها روی چهره فروغی زوم کردند که عصبی شده بود. این‌طور که همدلی نوشته، این جشنواره آن‌قدر حاشیه داشت که اصل مطلب و تقدیر از برنامه‌سازان و مجریان، از یادها رفت.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More