شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی هجدهم دی‌ماه

رییسی هم رییس‌جمهور می‌شد همین بود

 

وقتی پای فوتبال در میان باشد، تیتر اول روزنامه‌ها توپ و گل است. دیروز تیم ملی فوتبال ایران در اولین بازی‌اش در جام ملت‌های آسیا، یمن را با پنج گل شکست داد و امروز روزنامه‌ها پر است از تیترهای حماسی. البته پیروزی بر تیم ناشناخته و جنگ‌زده یمن چندان افتخاری نیست و روزنامه‌ها هم کاری به یمن نداشتند و این برد پرگل را تبدیل به رجزخوانی برای رقبای قدرتمند آسیایی کردند. روزنامه ایران تیتر زده است: «خط و نشان برای مدعیان».

اما در کنار فوتبال، این محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری است که در بیشتر صفحات اول جا خوش کرده و دلیلش هم اظهاراتش علیه اصلاح‌طلبان است. واعظی اصلاح‌طلبان را متهم کرده است که دولت روحانی را نقد می‌کنند تا در انتخابات بعدی رای بیاورند. این اظهارات تند آقایِ رییس دفتر را روزنامه‌های اصلاح‌طلب بی‌پاسخ نگذاشته‌اند.

روزنامه صدای اصلاحات محمود واعظی را به اسفندیار رحیم‌مشایی، یار نزدیک احمدی‌نژاد که از قضا رییس دفتر رییس جمهوری سابق بود، تشبیه کرده و نتیجه گرفته که حسن روحانی هم مثل احمدی‌نژاد، مسخ و در حلقه دوستانش محاصره شده است.

علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب هم انگشت اتهام به‌سمت واعظی گرفته و در گفت‌‌وگو با روزنامه آرمان گفته است که رییس دفتر رییس جمهوری مانع بزرگ ارتباط اصلاح‌طلبان با روحانی است.

بعضی وقت‌ها یک تیتر، بی‌اینکه تحلیل و خبری تازه داشته باشد، می‌تواند بنابر نانوشته‌ها و شناخت روح جامعه، مخاطب جذب کند. مثل تیتر اولِ روزنامه آرمان که از حرف‌های علی مطهری است و اینکه «حجاب در رفراندوم رای می‌آورد». گویا شرح و تفسیر این ادعا به خوانندگان وانهاده شده و روزنامه تنها به انعکاس یک‌طرفه حرف‌های مطهری بسنده کرده است.

یادی هم بکنیم از علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی، که بعد از دو هفته‌ای که از سفرش به افغانستان و گفت‌وگویش با طالبان می‌گذرد، خبر داده که در افغانستان به او پیشنهاداتی شده است. شمخانی مدعی است که آمریکایی‌ها می‌خواسته‌اند تا با این مقام ایرانی گفت‌و‌گو کنند. روزنامه ایران این پیغام و پسغام‌های آمریکایی‌ها را «تمنای مذاکره» توصیف کرده، اما روزنامه همدلی یک گام پیش نهاده و از ضرورت گفت‌وگو با آمریکا و «مهار ترامپ با گفت‌وگو» گفته است. در کنار واعظی و شمخانی، یک چهره درگذشته هم امروز در قاب صفحه اول روزنامه‌هاست.

دو سال از مرگ هاشمی رفسنجانی، مرد قدرتمند جمهوری اسلامی می‌گذرد و پنج‌شنبه این هفته، مراسم بزرگداشت هاشمی در تهران برگزار می‌شود. اما گویا دعوا بر سر هاشمی تمامی ندارد و هنوز این سیاست‌مدار مرده در فضای سیاست ایران زنده است. روزنامه جمهوری اسلامی یک هفته‌ای است که هر روز مطلب و مصاحبه‌ای درباره رفسنجانی منتشر می‌کند. امروز روزنامه اعتماد هم عکس جوانی‌های هاشمی را در صفحه اول کار کرده و در گزارشی، روایتی از تخریب مستمر هاشمی به‌دست داده است.

 

رییسی هم رییس‌جمهور می‌شد همین بود

 

اگر در انتخابات ریاست جمهوری سال نود و شش، ابراهیم رییسی هم رییس‌جمهور می‌شد، وضع همین بود که الان است. ابراهیم متقی، استاد علوم سیاسی در گفت‌وگو با شرق، با بیان این نظر، ادامه داده است که رییسی هم فکر می‌کرد، می‌تواند چک برجام را نقد کند، غافل از اینکه چک برجام از ابتدا مخدوش بود. این استاد دانشگاه می‌گوید دولت روحانی خوش‌خیال بود که فکر می‌کرد پس از برجام تمام تحریم‌ها برچیده می‌شود، غافل از اینکه برجام یک معاهده بین‌المللی نیست و شکننده است.

متقی درباره اعتراض‌های دی‌ماه سال گذشته هم می‌گوید که شعارهای معترضان رادیکال و خارج از ساختار و لمپنی بود و دلیلش اینکه آن‌ها چیزی برای از دست دادن نداشتند و این را باید در نظر گرفت که وضع فرودستان بدتر شده و بخشی از طبقه متوسط هم معلق است و در خطر سقوط. این استاد دانشگاه پیش‌بینی می‌کند که اعتراض‌های تازه‌ای شکل می‌گیرد که این‌بار طبقه متوسط هم به فرودستان پیوند می‌خورد و شعارها مدنی می‌شود.

 

باید برای منافع ملی با آمریکا مذاکره کنیم

 

گزارش اول روزنامه همدلی با عنوان «مهار ترامپ با گفت‌وگو» به ادعای علی شمخانی مبنی‌بر اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند با ایران مذاکره کنند، اشاره کرده است و گفته مسئولان ایرانی هنوز اظهار روشنی در قبال این تقاضای مذاکره نداشته‌اند.

همدلی سراغ علی خرم، دیپلمات سابق، رفته و از قول او نوشته که بهتر است برای حفظ منافع ملی و کاهش تنش، با آمریکایی‌ها گفت‌وگو کنیم. خرم هشدار داده که مسئولان نباید به دور باطل مذاکره کردن یا نکردن بیفتند و بهترین کار در این شرایط، پایان دادن به تنش است.

 

طرحی برای دولت و نه برای مردم

 

هر وقت که ارزش ریال در برابر دلار تضعیف می‌شود، مسئولان به این صرافت می‌افتند که یا واحد پول را تغییر دهند و یا اینکه صفرهای ریال را حذف کنند و حالا هم در همان وضعیت، لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به مجلس می‌رود. خاطره وطن‌خواه نوشته است که این طرح هیچ دردی را درمان نمی‌کند، وقتی نقدینگی در کشور بیش از ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان است. با این طرح لابد باید اسکناس‌های جدیدی هم چاپ کرد که هر اسکناس، صد و بیست تومان هزینه دارد و این بار مالی هم به مردم تحمیل می‌شود.

 

چرا شکنجه

 

روزنامه سازندگی در صفحه اول به بهانه شکواییه اسماعیل بخشی، کارگری که وزارت اطلاعات را به شکنجه‌گری متهم کرده، متن مذاکرات قانون اساسی جمهوری اسلامی درباره اصل سی‌وهفتم و تصویب منع هرگونه شکنجه را به چاپ رسانده است. سازندگی در صفحه اول عکسی از آیت‌الله منتظری و آیت‌الله بهشتی، رییس و نایب‌رییس مجلس خبرگان قانون اساسی را کار کرده و این اظهار نظر منتظری را برجسته کرده است که اگر گناهکاری از زندان آزاد شود، بهتر است تا بی‌گناهی زندانی و شکنجه شود.

عمادالدین باقی، فعال حقوق‌بشر هم در یادداشتی با عنوان «چرا شکنجه»، شکایت اسماعیل بخشی را مبارک دانسته و نوشته که چه خوب است که حکومت ایران یک‌دست نیست و اگر این طور بود، همین صداها هم شنیده نمی‌شد.

 

هاشمی از معدود سیاسیونی بود که ایران را دوست داشت  

 

نوشتن از هاشمی رفسنجانی در این روزها که به سالگرد درگذشتش می‌رسیم، گرم است. البته روزنامه‌های اصول‌گرا هم فرصت را از دست ندادند و انتقادات را تا سرحد خائن خواندن رفسنجانی پیش برده‌اند.

علی میرفتاح، سردبیر روزنامه اعتماد، در یادداشت مفصلی درباره هاشمی نوشته که این سیاست‌مدار مثل همه آدم‌ها نقاط قوت و ضعفی در کارنامه خودش داشته و قضاوت درباره سرنوشتش در آن دنیا، با خداوند است. میرفتاح ادامه داده که هاشمی خدمات بسیاری هم کرده است، ازجمله اینکه زیرساخت‌های توسعه را فراهم کرد و همین که سیستم برق کشور پایدار شد و در تهران خدمات مدرن پا گرفت و یا صلح در جنگ پذیرفته شد، از دستاوردهای هاشمی است. این روزنامه‌نگار ادامه داده که هاشمی از معدود سیاست‌مداران پس از انقلاب است که ایران را دوست داشت و بیشتر روزنامه‌نگاران درباره‌اش اشتباه می‌کردند و او را انسانی غیرعاطفی می‌دانستند، درحالی‌که پس از وقایع سال هشتاد و هشت، هاشمی نشان داد که عمیقا عاطفی است و مردم ایران را دوست دارد.

 

ماجرای وحشتناک کتک زدن دختر تهرانی

 

ماجرا از این قرار است که فیلمی خشن در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن پسر ۲۱ ساله‌ای، دختر پانزده ساله‌ای را به‌حد مرگ کتک می‌زند. دختر از تهران به سیرجان رفته و پسر دانشجو و از خانواده‌ای مرفه است و کسی که فیلمبرداری می‌کند و این فیلم خشن را در اینستاگرام پخش کرده هم دانشجو و بیست ساله است.

آن‌طور که آفتاب نوشته است، ماجرا یک انتقام شخصی بوده و دختر فریب‌خورده از تهران به سیرجان رفته و در باغی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. هرچند ضاربان دستگیر شده‌اند، اما روزنامه آفتاب نوشته است که این حجم از خشونت ازسوی جوانانی که مشکل مالی ندارند و ازقضا دانشجو هم هستند، زنگ خطری است که نشان می‌دهد جامعه ایران به‌سمت رفتارهای خشونت‌آمیز می‌رود. آنچه در فضای مجازی می‌بینیم، چیزی جز انعکاس دنیای واقعی نیست.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More