شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۸ اسفند‌ماه

زنده باد امید

در آخرین روز کاری سال، صفحه اول روزنامه‌ها به رسمی قدیمی پر است از شادباش نوروز و سردبیرها سعی کرده‌اند حداقل در آستانه بهار، اخبار بد را پشتِ هفت‌سین پنهان کنند و از امید بگویند.

شرق لوگویش را با سبزه و گل آذین بسته و روزنامه ایران با عکسی از دهل زدن بختیاری‌ها به استقبال بهار رفته و تیتر زده است «ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی».

حرف‌های و وعده‌های رییس‌جمهوری در آخرین جلسه هیات دولت هم دستمایه‌ای شد تا روزنامه‌ها، از قول دومین مقام کشور، از امیدواری به سال بهتر بنویسند.

روحانی گفته بود به آینده بسیار امیدوار است و یک لحظه و از حال‌و‌روز ملت غافل نیست. البته روزنامه صدای اصلاحات به رییس‌جمهوری روی خوشی نشان نداده و از دولت و روحانی با این تیتر تلخ قطع امید کرده است: «در دولت خبری نیست! خزان تدبیر و امید.»

میان این شادباش‌های نوروزی اما روزنامه کیهان هنوز سر جنگ دارد و بهار را هم به سیاست چسبانده است. کیهان تیتر زده است «طلوع سال ۹۸ با غروب توهم امید به غرب».

معلوم نیست محمد‌جواد ظریف، که وزیر خارجه است، برای چه به قم رفته و پای منبر مراجع تقلید نشسته است. حتی شنیده شده برخی از این جلسات با روحانیون عالی‌رتبه قم محرمانه بوده است. به‌جز روزنامه جمهوری اسلامی که توصیه‌های چند مرجع به ظریف را کار کرده و سرجمع هم تیتری از توصیه‌ها زده است که با زبان ملایم با دنیا حرف بزنید، باقی روزنامه‌ها این سفر را جدی نگرفته‌اند.

بشنوید از روزنامه آرمان که برای عید ویژه‌نامه‌ای منتشر نکرده اما امروز سعی کرده است با دو مصاحبه آن کم‌کاری را جبران کند. آرمان گفت‌و‌گویی دارد با فائزه هاشمی و مصاحبه‌ای هم با احمدی‌نژاد.

احمدی‌نژاد در گفت‌و‌گویی مفصل، به همه چیز و همه کس معترض است و تیتر آرمان هم برای حرف‌های ريیس‌جمهوری سابق این است: «من طلبکارم». احمدی‌نژاد هنوز هم مدعی است بهترین دولت ایران را داشته است. با این‌که برخی از اعضای کابینه‌اش به دلیل اختلاس و سوء‌استفاده مالی در زندان به سر می‌برند، احمدی‌نژاد معتقد است همه بی‌گناه و پاک‌دست‌اند و اسیر توطئه بدخواهان شده‌اند.

دیروز خبر رسید که عادل فردوسی‌پور از برنامه پر‌طرفدار «نود» حذف شد و مدیران صدا‌و‌سیما پس از بیست سال، تصمیم به اخراج فردوسی‌پور از نود گرفتند. روزنامه آفتاب با اشاره به محبوبیت این مجری ورزشی و این‌که از نظر بینندگان، نود بهترین برنامه سال گذشته بوده، سوال کرده آیا این تاوان رای مردم است؟

با این حال، به نظر می‌رسد مسئولان صدا‌و‌سیما روز خوبی را برای حذف محبوب‌ترین مجری تلویزیون انتخاب کردند. آخر سال است و از فردا، همه چیز در خلسه تعطیلاتی طولانی فرو می‌رود و آن طرف سال هم آن‌قدر گرفتاری هست که کسی از عادل فردوسی‌پور یادی نکند.

روزنامه ایران، در یک قدمی بهار، درباره جشن بزرگ نوروز نوشته است که در گستره‌ای فراتر از مرزهای ایران برگزار و در ۱۱ کشور پاس داشته می‌شود. ایران با چند نفر از مردم‌شناسان هم به گفت‌و‌گو نشسته و از زبان آن‌ها شنیده است که کاش می‌شد نوروز را جهانی برگزار می‌کردیم و مثل چینی‌ها که جاده ابریشم را به دنیا معرفی کردند، ایران هم می‌توانست نوروز را به‌عنوان جشن طبیعت با دیگر ملت‌ها به اشتراک بگذارد.

از عکس زیبای امیر جدیدی در صفحه اول اعتماد هم بگوییم که درختی را در زمینه دیواری که به رنگ سبز نقاش جلا می‌گیرد، قاب گرفته و تیتر هم این است: «زنده باد امید». خواننده ما باشید در آخرین روزنامه‌خوانی سال ۹۷ و به امید این‌که در سال پیش‌رو بد به خاطر امیدوار شما نرسد.

اگر بابا زنده بود، اف.ای.تی.اف معطل نمی‌ماند

فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، گفته است پدرش با این‌که سمت اجرایی نداشت، چنان نفوذ و اقتداری داشت که می‌توانست یک سری امور را به نتیجه برساند. فائزه هاشمی به آرمان گفته است اگر بابا زنده بود، اف.ای.تی.اف در مجمع تشخیص مصلحت هرگز معطل نمی‌ماند.

در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو، فائزه هاشمی به مردم حق داده است از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا ناامید باشند، چرا که دیده‌اند هر دو گروه فقط به دنبال ماندن در مسند قدرت‌اند و رای مردم در تغییر شرایط اثری ندارد.

این فعال سیاسی در ادامه گفته است اگر می‌خواهیم به مردم امید بدهیم، باید حکومت را آسیب‌شناسی کنیم، نه این‌که مشکلات را فرافکنی کنیم.

فائزه هاشمی دلیل مهاجرت از ایران را مشکلات معیشتی و ناامیدی از بهبود اوضاع دانسته و تصریح کرده است کسانی که پناهنده شده‌اند دنبال خوش‌گذرانی نرفته‌اند.

پشت صحنه پیشنهاد حذف ریاست جمهوری

محمد‌حسین صفار هرندی، که در دوران احمدی‌نژاد وزیر ارشاد بود و حالا یکی از اعضای منصوب رهبری در مجمع تشخیص مصلحت است، در برنامه‌ای تلویزیونی از تغییر ساختار سیاسی حکومت گفته و پیشنهاد حذف ریاست جمهوری را داده است.

صفار هرندی استدلال کرده است که نخست‌وزیری که از مجلس رای اعتماد می‌گیرد بهتر از رییس‌جمهوری است، چرا که مجلس می‌تواند کاملا بر او نظارت و حتی عزلش کند.

اعتماد در تفسیر حرف‌های هرندی نوشته است حالا می‌توان فهمید چرا مجمع تشخیص مصلحت به‌تازگی و بر‌خلاف قانون اساسی، وارد حوزه قانون‌گذاری شده است و می‌خواهد نقش مجلس سنا را بازی کند.

اعتماد همچنین با محمد‌جواد فتحی، نماینده مجلس، گفت‌و‌گویی کرده است درباره نامه‌ای که دیروز به امضای شصت نفر از نمایندگان رسید و خطاب به رییس‌جمهور نوشته و خواستار محدود کردن مجمع بودند.

فتحی به اعتماد گفته است رییس‌جمهوری، به‌عنوان اولین مقام اجرایی کشور، باید جلوی این رویه مجمع تشخیص را بگیرد تا مجمع به حوزه قانون‌گذاری وارد نشود و دخالت نکند. به گفته این نماینده مجلس، این مجمع قرار بود میان مجلس و شورای نگهبان داوری کند، نه این‌که جای مجلس را بگیرد.

سال آینده نفت به‌نفع ایران یا ترامپ

این روزها، دولت‌هایی که از آمریکا معافیت خرید نفت از ایران را گرفته بودند دوباره مذاکره برای تمدید معافیت‌ها را شروع کردند و همین باعث شده است بحث و گمانه‌زنی درباره آینده بازار نفت ایران داغ باشد.

‌مردم‌سالاری در گزارشی، که به‌نوعی پیش‌بینی برای بازار نفت ایران در سال آینده است، نوشته است بازار جهانی به ترامپ اجازه نمی‌دهد تصمیمش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را عملی کند.

مردم‌سالاری نوشته است اوضاع در کشور نفتی ونزوئلا به هم ریخته است و همین دست ترامپ را برای فشار بر مشتری‌های نفت ایران می‌بندد و آمریکا برای این‌که نفت گران نشود ناچار است این معافیت‌ها تمدید کند. از طرفی هند و چین، بزرگ‌ترین خریدارهای نفت ایران، تا‌به‌حال سهمیه‌بندی پیشنهادی آمریکا برای خرید نفت از ایران را رعایت نکرده‌اند و نفت بیشتری خریده‌اند؛ نتیجه این‌که هنوز میزان صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز نرسیده است.

jomhouri
پاسخ به یک سوال درباره سال ۹۸

در پیش‌بینی اوضاع و احوال سیاسی و اقتصادی سال آینده، برخی گفته‌اند سال سختی در پیش است و باید کمربندها را محکم ببندیم و عده‌ای هم معتقدند ما که سال سخت ۹۷ را گذراندیم، سال آینده را هم از سر می‌گذرانیم. اما باید گفت مشکلات کشور ناشی از به حساب نیاوردن مردم است و فقط اگر به مردم اعتماد کنیم، سال آتی روشن خواهد بود.

مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی، چند راهکار برای بهبود اوضاع در سال ۹۸ داده و نوشته است باید در منطقه، سیاست اعتدالی در پیش بگیریم و مشکلات موجود با عربستان سعودی را حل و روابط را حسنه کنیم. برای انزوای ترامپ، باید رابطه با اروپا را در دستور کار قرار دهیم و به نظام‌نامه‌های جهانی مثل اف.ای.تی.اف ملحق شویم.

آفتاب: تاوان رای مردم

هنوز یک هفته از جشنواره سیما نگذشته است که در آن، بنا بر رای مردم، عادل فردوسی‌پور و برنامه‌اش «نود» اول شد، اما حالا خبر رسیده است مسئولان صدا‌و‌سیما فردوسی‌پور را از نود حذف کرده‌اند و قرار شده است از سال آینده، نود بدون مجری قدیمی و محبوبش روی آنتن برود.

البته به عادل پیشنهاد شده است معاونت شبکه ورزش را بپذیرد، پیشنهادی که نوعی حذف محترمانه است و فردوسی‌پور هم سر‌ضرب پاسخ منفی داده و گفته برنامه نود مثل فرزندش است و با پست و مقام عوضش نمی‌کند. این‌طور که روزنامه آفتاب نوشته است، گویا محبوبیت فردوسی‌پور برای علی فروغی، مدیر شبکه سه، قابل‌تحمل نیست و این لجبازی‌های مدیری که سابقه رسانه‌ای ندارد نشانه رفتارهای بچگانه است و گویا محبوبیت و رای مردم در صدا‌و‌سیما تاوان دارد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More