شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۱۳ آبان‌ماه

معطل برجام نمی‌مانیم

«مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‌ای ندارد.» آیت‌الله خامنه‌ای دیروز این عبارت را به‌ مناسبت سالگرد تسخیر سفارت آمریکا و در جمع دانش‌آموزان گفت و امروز تیتر برخی از روزنامه‌های کشور از جمله روزنامه دولتی ایران شد. سخنان آیت‌الله خامنه‌ای با استقبال روزنامه‌های اصول‌گرا مواجه شد. کیهان از قول رهبری نوشت «اگر مسئولان ساده‌لوحی کرده و به مذاکره می‌رفتند، راه برای فشارهای بیشتر آمریکا باز می‌شد». آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به دولت گفته بود: «یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت معطل رییس‌جمهور آمریکا، یک مدت هم معطل بمانیم برای رییس‌جمهور فرانسه، در حالی که این انتظارها کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می‌کشاند.» خراسان این جمله را خلاصه کرده و تیتر زده است «انتظارهای رکود‌زا را رها کنید.» جوان نوشته است «اجازه نمی‌دهیم آمریکا برگردد» و وطن امروز چاپلوسانه صفحه اول را با تصویر بزرگی از جایگاه سخنرانی رهبری بسته و نوشته است «حسینیه ارشاد».

آرمان ملی به بهانه انتشار پوستری از کارگاه‌های آموزش چند‌همسری، از تبلیغات نامتعارف در صدا‌و‌سیما نوشته است. مینو مرتاضی، فعال حقوق زنان، در رابطه با این پوستر و برنامه‌هایی که صدا‌و‌سیما در رابطه با موضوع چند‌همسری می‌سازد معتقد است این تبلیغات بیشتر شوخی است و نباید جدی گرفت، چون جامعه ما فعلا سخت به ازدواج تن می‌دهد چه برسد به موضوع چند‌همسری. امان‌الله قرایی، جامعه‌شناس اجتماعی، چند‌همسری را خشونت روحی و جسمی برای زن می‌داند و معتقد است ضرر اجتماعی این نوع ازدواج بیشتر است و می‌تواند بنیان خانواده را از هم بپاشد.

وزیر جوان ارتباطات بار دیگر خبرساز شد. آذری جهرمی در توییتر نوشت «امشب شب تلخی برای کلاهبرداران است. پول‌هایی که برای برخی شرکت‌های ارزش افزوده در این چند سال از شما اخذ شده را می‌توانید ببینید و شکایت کنید.» شرق و آفتاب یزد تیتر زدند «شب تلخ کلاهبرداران» و سازندگی نوشت «پایان ستاره/مربع».

خبر عرضه سهام آرامکو توجه روزنامه‌های همدلی و اعتماد را جلب کرده است. روزنامه همدلی در گفت‌و‌گو با کارشناسان، تاثیر عرضه سهام یکی از بزرگ‌ترین غول‌های نفتی بر بازار جهانی انرژی را بررسی کرده است. به گفته حمید حسینی، این اتفاق بر قیمت نفت در بازار تاثیری نخواهد داشت چرا که سیاست‌های عربستان تغییر نکرده است و فقط مالکیت بخشی از این شرکت به دیگران واگذار می‌شود. حسین مرادی، کارشناس انرژی، به همدلی گفته است عرضه این سهام با استقبال مواجه می‌شود و افرادی از سراسر دنیا این سهام را خریداری می‌کنند.

خبرهای بیشتر را در ادامه بخوانید.

ماندن اروپا در برجام منفعتی ندارد

 

اتحادیه اروپا تهدید کرده است در صورت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران، در ماه نوامبر از توافق خارج می‌شود. آیا اروپا تهدیدش را عملی می‌کند؟ فروپاشی توافق هسته‌ای چه تبعاتی برای ایران دارد؟ چقدر احتمال دارد با لغو برجام، قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران دوباره فعال شود؟

این سوال‌ها محور گفت‌و‌گوی آرمان ملی با حمیدرضا آصفی، دیپلمات جمهوری اسلامی ایران، است. آصفی به تهدید اروپایی‌ها اعتنایی ندارد و می‌گوید باقی ماندن اروپایی‌ها در برجام منافعی برای ایران نداشته است. به گفته آصفی، اروپا به تعهداتی که داشت نخواست یا نتوانست عمل کند. حتی اخیرا اعلام شده است اینستکس، که قرار بود کانال مالی مبادلات ایران با اروپا باشد، به ارزش ۴ میلیون یورو است که مبلغ ناچیزی است، آن هم فقط برای خرید خوراک دام یا دارو که جزو کالاهای تحریمی نبودند. آصفی تهدید اروپا به خروج از برجام را تهدیدی گزافه می‌داند.

سخنگوی سابق وزارت خارجه در دولت اصلاحات بعید می‌داند قطعنامه‌ها علیه ایران مجددا فعال شود. به باور او، چین و روسیه اجازه نخواهند داد.

آصفی در عین حال موافق مذاکره مجدد با آمریکا یا اروپا نیست، چرا که اگر به توافقی هم برسند، ضمانت اجرایی ندارد. به باور آصفی، ایران باید از اهرم‌های قدرتش برای فشار به اروپا استفاده کند، از جمله در موضوع ترانزیت مواد مخدر و تروریست‌ها، اروپا باید هزینه ایران در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم را بدهد.

پایان کلاهبرداری ستاره‌/‌مربع

 

مسابقه‌های پیامکی تلویزیون برای مخاطبان صدا‌و‌سیما موضوعی آشناست، مسابقه‌هایی که سودهای کلان برای حامی مالی برنامه دارد و جوایز اعلامی بخش ناچیزی از این سود است. با ارسال پیامک، شما قربانی یک کلاهبرداری خدمات ارزش افزوده می‌شوید.

در واقع، با «سرویس ارزش افزوده» روزانه مقدار مشخصی مالیات به حساب قبض تلفن همراه مخاطب نوشته می‌شود و در پایان ماه می‌بینید صورتحساب ماهیانه‌تان بسیار بیشتر از حد انتظار است.

به گزارش سازندگی، مدتی پیش در رسانه‌های اجتماعی، اعتراض‌ها به خدمات ارزش افزوده بالا گرفت تا جایی‌که مالکان بیش از ۷۵ شرکت خدمات ارزش افزوده در نامه‌ای به سران قوا، از هجمه‌های افکار عمومی ابراز نارضایتی کردند. قوه قضاییه به پشتیبانی از این شرکت‌ها در‌آمد و به وزیر ارتباطات گفت به‌جای کار تبلیغاتی، اسناد تخلف ارائه کند.

قرارداد بزرگ توسکا، شرکت انحصاری خدمات ارزش افزوده، با صدا‌و‌سیما نشان می‌دهد پای تلویزیون در میان بوده است.

اکنون، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، خبر داده شب تلخ کلاهبردان رسیده است. در گام اول، اپراتورها ملزم‌اند مشخص کنند در ۳ سال گذشته، کاربران بابت چه خدماتی ارزش افزوده پرداخت کرده‌اند، چه میزان از این هزینه‌ها به در‌خواست آن‌ها پرداخت شده و چه میزان بدون اطلاع آن‌ها از حسابشان کسر شده است. و در نهایت، اپراتورها باید تمام ضرر و زیانی که کاربران متحمل شده‌اند پرداخت کنند.

۵ میلیون گردشگر یا مسافران ترانزیتی؟!

 

علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گفته بود در ۶ ماهه اول سال ۹۸، حدود ۵ میلیون گردشگر خارجی داشته‌ایم. روزنامه آفتاب یزد درباره صحت و سقم این ادعا با کارشناسان حوزه گردشگری گفت‌و‌گو کرده است.

دکتر معانی، مدرس دانشگاه، این آمار را تایید نمی‌کند و معتقد است آمار گردشگران خارجی در کشور هر اندازه‌ باشد، ۸۰ درصد آن را زواری تشکیل می‌دهند که از کشورهای مسلمان و شیعه‌نشین اطراف برای زیارت عتبات به ایران می‌آیند، نه توریست اروپایی. این استاد دانشگاه تردید جدی دارد که آمار ۵ میلیون گردشگر واقعی باشد و احتمال می‌دهد مسافران ترانزیت را که برای چند ساعت وارد کشور شده‌اند را نیز جزو گردشگران محاسبه کرده‌اند.

به گفته این کارشناس گردشگری، در کل چرخه گردشگری کشور در سال ۹۸ تغییری صورت نگرفته است. با این‌که ارزش ریال پایین آمده، اما تاثیری بر صنعت گردشگری ایران نداشته است. به گفته معانی، در کشوری که از لحاظ امنیت ذهنی و افکار عمومی جهان، ناامن تعریف شده است، گردشگری رونق نمی‌گیرد. این‌که هزینه سفر ۱۰ روزه به کابل و اقامت در هتل ۵ ستاره را داشته باشید، دلیل کافی برای انتخاب کابل برای سفر نیست.

jomhouri
اعتصاب اجباری و نافرمانی مدنی در عراق آغاز شد

 

با اقدام تظاهرکنندگان به بستن راه‌ها و تعطیلی برخی اداره‌ها، اعتراض‌ها در عراق وارد فاز نافرمانی مدنی و اعتصاب اجباری شد.

به گزارش جمهوری اسلامی، نافرمانی مدنی و حاضر نشدن در کلاس‌های درس و اداره‌ها عملا در بغداد، پایتخت عراق، آغاز شده است. از چند روز پیش، فراخوان اعتصاب‌ها در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخید و معترضان را به بستن خیابان‌ها دعوت می‌کرد.

اکنون، معترضان بسیاری از خیابان‌های اصلی بغداد را بسته‌اند و شهروندان قادر به تردد نیستند.

جمهوری اسلامی به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، نوشته است جاده مواصلاتی به گذرگاه چذابه میان عراق و ایران را معترضان استان میسان بسته‌اند.

معترضان عراقی خواستار اصلاحات سیاسی از جمله اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی‌اند و بخش‌هایی از معترضان هم شعار براندازی نظام را سر می‌دهند.

عربستان سعودی و فرار از اقتصاد نفتی

 

آرامکو سودآورترین شرکت جهان، با میانگین سوددهی ۳۵۱۹ دلار در هر ثانیه، روز گذشته سهامش را عرضه کرد. پیش‌بینی می‌شود عربستان سعودی با فروش فقط ۲ درصد از سهام آرامکو به درآمدی بین ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار دست پیدا کند.

به گفته مقام‌های سعودی، آرامکو روزانه ۱۱/۶ میلیون بشکه نفت استخراج می‌کند و با ذخیره ۲۲۷ میلیون بشکه‌ای که دارد می‌تواند تا ۵۲ سال دیگر نفت صادر کند. به گزارش اعتماد، عرضه سهام آرامکو می‌تواند کنترل عربستان سعودی بر بازار نفت را تحت تاثیر قرار دهد.

در عین حال، خصوصی‌سازی بخشی از آرامکو می‌تواند به این شرکت دولتی، به‌ویژه در شرایط افت قیمت نفت و حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، کمک کند.

به گزارش اعتماد، ادامه عرضه سهام آرامکو در روزها و ماه‌های آینده به معنای گذار عربستان از اقتصاد متکی به نفت است.

گفتنی است آرامکو شرکتی آمریکایی‌ـ‌سعودی بود که پس از مدتی، ملی و به عربستان سعودی واگذار شد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More