شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هوای تهران باز در شرایط ناسالم قرار گرفت

 

وضعیت کیفی هوای تهران، روز شنبه سیزدهم آبان، نارنجی اعلام شد. این رنگ  به‌ معنای این است که هوای پایتخت آلوده و در شرایط ناسالم است.

 

این خبر را خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از کیومرث کلانتری، دبیر جلسه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای تهران اعلام کرد.

 

به گفته آقای کلانتری، مدارس دایر است، اما زنگ ورزش در آن‌ها برگزار نمی‌شود. فروش آرم روزانه طرح ترافیک و فعالیت معادن شن‌وماسه روز شنبه ممنوع اعلام شده و پلیس  با خودروهای دود زا به شدت برخورد می‌کند.

 

پایتخت چند روزی است که با آلودگی و شرایط ناسالم  هوا دست و پنجه نرم می‌کند. روز گذشته، دوازدهم آبان‌ماه نیز به‌دلیل افزایش قابل توجه ذرات معلق، هوای تهران در آستانه شرایط ناسالم برای شهروندان اعلام شد.

 

حسین شهبازی، مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، علت اصلی آلودگی پی در پی هوای پایتخت طی چند روز اخیر را افزایش ریز گردهای معلق عنوان کرد.

تراکم خودروها عامل اصلی انتشار این نوع ریزگردها محسوب می شود.

 

در هفته ای که گذشت، مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران، نسبت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرد و گفت به دلیل آلودگی هوا،  هفته‌ای ۵۰۰ نفر در تهران جان خود را از دست می دهند.

اگر آمار اعلام شده توسط آقای فراهانی مستند باشد، در سال ۱۳٨٤ بیش از ده هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

 

براساس آخرین گزارشی که توسط شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران منتشر شده است، خودروهای دیزلی سنگین و نیمه سنگین در شهر تهران مسئول اصلی انتشار آلاینده‌های اکسیدهای گوگرد و ذرات معلق بزرگ‌تر هستند.
مینی‌بوس‌ها، کامیون‌ها و اتوبوس‌ها به‌ترتیب بیشترین سهم را در تولید این آلاینده ها بر عهده دارند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More