شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی شنبه ۸ دی‌ماه

پیشگویی از فتنه بزرگ ۹۸؛ توهم توطئه یا رمز سرکوب

 

روزنامه‌های اصول‌گرا امروز تیترهای درشت خود را در صفحه نخست به اخبار خارجی اختصاص دادند؛ از سفر یواشکی ترامپ به عراق، تغییرات در کابینه بن‌سلمان و بازگشت سفارتخانه‌های عربی به دمشق گفتند و با تیترهای تحقیرآمیزی چون «دستمال» به استقبال خبر برکناری وزیر خارجه عربستان رفتند.

احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد که نامش با مواضع تند علیه جنبش سبز و رهبرانش بر سر زبان‌ها افتاد، اکنون در آستانه نهمین سالگرد حصر رهبران این جنبش، بار دیگر گفته است که اگر بعد از ۸۰ سال هم رفع حصر صورت گیرد، باید میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی تحویل دادگاه شوند تا ازسوی دادگاه محکوم شوند. این اظهار نظر علم‌الهدی بهانه شد تا روزنامه همدلی منتقدانه تیتر بزند: «امام جمعه دادستان نیست». اما علم‌الهدی از فتنه ۹۸ نیز خبر داده و قانون هم پرسیده است ماجرای «فتنه بزرگ» چیست؟  

نامه محمد بطحایی، وزیر آموزش و پروش به رهبری درباره تبلیغات ناسالم موسسات کنکور باعث شده است تا روزنامه ایران از تلاش دولت علیه مافیای کنکور تیتر بزند و جام‌جم، ارگان رسمی صداوسیما که مجبور است به‌زودی از ارقام نجومی تبلیغات کتاب‌های کمک آموزشی چشم بپوشد، با تیتر «کمک‌درسی‌ها در گوشه رینگ» به تحلیل رشته‌توییت وزیر پرداخته است.

گزارش روزنامه «آفتاب اقتصادی» از مهاجرت ایرانی‌ها به کردستان عراق، بهانه‌ای شده است تا سردبیر این روزنامه از «مهاجرت به قیمت کارگری» بنویسد و بگوید که ایرانی‌ها پس‌از رفتن به گرجستان و ترکیه به‌دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری، حالا این روزها حتی کارگری در یک کشور غریب را به ماندن در ایران ترجیح می‌دهند. او از مسئولان می‌پرسد چرا جوانان ایرانی کارگری و کشاورزی در هرکشوری جز ایران را ترجیح می‌دهند؟

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، هفته گذشته در سفری یک‌روزه به بوشهر، از واگذاری ۸۰ اختیار ملی به استانداری‌ها خبر داد. بسیاری از روزنامه‌ها به بررسی این سیاست جدید دولت پرداختند، اما روزنامه استانی «بامداد جنوب» ناامید و گله‌مند، سفر وزیر کشور را بدون هیچ دستاورد مشخصی برای استان متبوعش و مردم بوشهر دانسته است، جز اینکه استاندار به‌خاطر ضعف تیم اقتصادی‌اش ازسوی وزیر شماتت شود.

روزنامه‌های ورزشی ایران آن‌چنان در پی‌گیری اخبار و حواشی باشگاه‌های فوتبال کشور اصرار دارند که گویی ورزش یعنی فوتبال و ورزشکار یعنی فوتبالیست مرد! به‌ندرت رخ می‌دهد که در روزنامه‌های ورزشی کشور تصویری غیر از زمین سبز فوتبال و مردانش صفحه نخست را اشغال کند. امروز هم روزنامه‌های ورزشی کشور درباره درخواست  ۹میلیاردی قوچان‌نژاد از پرسپولیس و نقل و انتقالات بازیکنان تیم ملی و قرارداد کی‌روش با کلمبیا نوشتند.

 

تحریم ختم تشریفاتی؛ خانواده‌ها نیامدند

 

خبرنگار سازندگی از مراسم ترحیم جان‌باختگان سانحه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در مسجد نور تهران گزارش داده که بدون حضور خانواده‌های قربانیان و در جوی سوت‌وکور برگزار شده است. به نوشته خبرنگار سازندگی، مراسم به مجلسی فرمایشی شبیه بود؛ مراسمی که مسئولان بیایند و بنشینند و به همدیگر تسلیت بگویند. روایت بستگان قربانیان از حال و روز غم‌بار خانواده‌ها دردناک است. اینکه خانواده‌ها تا شب به هر بیمارستان و پزشکی قانونی که مراجعه می‌کردند، جواب سربالا می‌گرفتند، تا درنهایت آخر شب از دانشگاه آمدند و خبر دادند «بچه‌تون مرده، حادثه بوده، تقدیر بوده، خدا رحمتش کنه». اتوبوس مرگ اما به گفته رییس پلیس تهران، از ۲۲ آذر معاینه فنی‌اش منقضی شده و از سال ۹۱ جزو خودروهای فرسوده بوده است. یکی از دانشجویان به سازندگی گفته است که بیشتر راننده‌های این اتوبوس‌ها یا معتادند یا خوابشان می‌آید و موقع رانندگی حواسشان پرت است و بارها پیش آمده که بچه‌ها حین رانندگی، آن‌ها را از خواب بیدار کرده‌اند! با وجود وضعیت اسف‌بار اتوبوس‌ها، دانشگاه نه‌تنها تسهیلات برای استفاده از ماشین‌های شخصی ندارد، بلکه هر دانشجو باید به‌جز شارژ ساعتی پارکینگ در هر رفت‌و‌آمد، پانزده‌هزار تومان عوارض بپردازد. تاکسی‌های خطی هم برای مسیر دانشگاه کافی نیست. همه شواهد حاکی از آن است این حادثه تقدیر نبود، تقصیر بود.

 

فتنه بزرگ ۹۸؛ توهم توطئه یا رمز سرکوب

 

گروه سیاسی روزنامه قانون حرف‌های جدید علم‌الهدی درباره شناخت فتنه ۹۸ را دستاویز کرده است تا بپرسد ماجرای این پیشگویی‌های جدید از بحران عظیم سال آینده چیست؟ مبانی این فتنه بزرگ کدام است و چرا تریبون‌داران در شرایطی که مردم گرفتار مباحث اقتصادی و معیشتی خودند، از پروژه خارجی «جنگ نرم» این‌چنین وحشت‌زده‌اند؟ قانون به منادیان فتنه پیشنهاد می‌کند اگر قرار است در سال ۹۸ اتفاقی بیفتد، مردم را نامحرم فرض نکنند و جزئیات را برای آن‌ها هم شرح دهند.

اخیرا آیت‌الله خامنه‌ای نیز در سخنرانی‌های خود به دولت هشدار داد که مراقب فتنه جدید سال ۹۸ باشد. این اظهارنظرها آن‌گونه که در گزارش قانون آمده است، به تحلیل یکی از رسانه‌های جریان خاص در سال ۹۴ بازمی‌گردد که نوشته بود یک تیم زبده آمریکایی برای براندازی جمهوری اسلامی یک پروژه ۳۰ساله تدوین کرده است، با عنوان «پروژه ۲۰۲۰» که در قالب سه مقطع ۱۰ساله برای سال‌های ۷۸، ۸۸ و ۹۸، عملیات اجرایی در دستور کار خود داشته است. مظنونان فتنه آینده طیف وسیعی از افراد و جریان‌های سیاسی داخلی و خارجی را شامل می‌شود که قرار است با انگیزه‌های مختلف وارد میدان فتنه‌جویی شوند.   

 

مردودی خودروهای «نو» از تست آلایندگی؛ دولت حریف خودروساز نمی‌شود، به مردم هشدار می‌دهد!

 

یکی از وسایلی که خودروسازها برای کاهش آلودگی در خودروها ابداع کرده‌اند، کاتالیزور خودرو نام دارد. کاتالیست تا ۹۰درصد گازهای سمی را بی‌اثر میکند و در کاهش آلودگی موثر است. اکنون مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران خبر داده است که از ۱۱۰هزار خودروی «نو» که به مراکز معاینه فنی ارسال شدند، تنها ۳۸ درصد آنها توانستند از تست آلایندگی با موفقیت عبور کنند. خودروسازان اعتنایی به نصب کاتالیست با گارانتی ۴ساله ندارند و هرچه دلشان می‌خواهد نصب می‌کنند. سازمان محیط زیست و وزارت صنعت و معدن هم تاکنون حریف مافیای خودرو نشده‌اند؛ پس شهرداری به‌جای فشار بر خودروسازان، به شهروندان پیشنهاد می‌کند حالا که خودروسازی توجهی به آلایندگی قطعات تولیدی خود ندارد، بهتر است مردم تا زمانی که گارانتی کاتالیست آن‌ها منقضی نشده، داوطلبانه برای معاینه فنی مراجعه کنند، تا قبل از پایان گارانتی، خودروساز مجبور شود نسبت به تعویض یا تعمیر قطعه اقدام کند.

 

پس از گرجستان و ترکیه، این‌بار نوبت به کردستان عراق رسید

 

گزارش روزنامه «آفتاب اقتصادی» از حضور ایرانی‌ها در کردستان عراق، تکان‌دهنده است. حضور گسترده کارگران ایرانی برای کار در پروژه‌های ساختمانی اقلیم کردستان، نشان می‌دهد که اگرچه شرکت‌های پیمانکاری ایرانی در رقابت با ترک‌ها شکست خوردند، اما در چند ماه اخیر، شمار زیادی از کارگران ساده و تحصیل‌کرده ایرانی به اقلیم کردستان مهاجرت کرده‌اند. با وجود قرابت‌های فرهنگی و تاریخی بین ایران و کردستان، کمک‌های نظامی و امنیتی ایران و حضور سپاه در منطقه، ایران هیچ فرصت اقتصادی- تجاری را در اقلیم کردستان دنبال نمی‌کند. تحریم و دشواری نقل و انتقالات بانکی هم بر سرمایه‌گذاری و صادرات ایران به‌شدت تاثیر گذاشته است. عضو هیات‌مدیره پیمانکاران اربیل عراق می‌گوید: «ما سال‌ها تلاش کردیم تا فرصت‌های حضور پیمانکاران ایرانی در اقلیم را فراهم کنیم، اما اکنون فقط یک شرکت ایرانی در کردستان ثبت شده است، درحالی‌که ۱۱۰۰ شرکت ترکیه‌ای وجود دارند و مشغول جذب نیروی کار ارزان ایرانی هستند.»

 

بوشهر از آخر سوم شد

 

«بامداد جنوب»، روزنامه استانی بوشهر، با نگاهی به نمودار سهم استان‌ها از تعداد فرصت‌های شغلی که ازسوی سازمان برنامه‌وبودجه منتشر شده است، گلایه‌مندانه خبر داده که استان بوشهر با وجود اهمیتش در صنعت پرورش میگو، وجود نیروگاه‌های اتمی، پرورش ماهی در قفس، تجارت دریایی و هم‌مرزی با آب‌های بین‌المللی، در تقسیم ۲۷۰هزار شغل جدید در حوزه صنعت و معدن، سهم ناچیزی دارد و در فهرست استان‌ها، از آخر سوم شده است. استان‌های بوشهر و ایلام ازجمله استان‌های بسیار محروم کشورند، اما همچنان کمترین سهم را از بودجه کشور دریافت می‌کنند. در بوشهر سپاه در اسکله‌های اختصاصی‌اش به صادرات مواد معدنی و تولیدی مشغول است، اما سهم مردم محلی از ثروت بومی استانی که ششمین رتبه را در استخراج مواد معدنی داراست، تقریبا هیچ است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More