شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۱۱ اردیبهشت

۷۰ درصد کارگران ایرانی زیر خط فقر

روز جهانی کارگر است و جراید به سنت هر ساله در همان صفحه اول یا در گوشه و کناری درباره کارگر نوشته‌اند و برخی اهمیت بیشتری داده‌اند و به ویژه‌نامه‌ای کارگران را نواخته‌اند. روزنامه همدلی به همین مناسبت، شماره امروزش را به حال و روز این قشر کم درآمد، اختصاص داده و نوشته که ۷۰ درصد از کارگران زیر خط فقر به سر می‌برند.

جهان صنعت نیز در صفحه اول و با چاپ طرحی از کارگری که زمان انتخابات، عکس روحانی را به هواداری بالا برده بود، تیتر طعنه‌داری خطاب به رییس‌جمهوری زده که «از یاد رفته». غلامرضا کیانمهر در سرمقاله این روزنامه نوشته که وضعیت قشر کارگر در این گرانی افسار گسیخته هر روز وخیم‌تر می‌شود و از آنجا معیشت کارگران وابسته به دستمزد ثابتی است که می‌گیرند، در این اوضاع بد اقتصادی به جرات می‌شود گفت که بسیاری از خانواده‌های کارگران، ماه‌ها است در حسرت خوردن چند عدد میوه هستند. نویسنده جهان صنعت پیشنهاد داده که دولت در قبوض برق و آب و گاز برای کارگران تخفیفی قائل شود.

در این میانه روزنامه لیبرال سازندگی که ارگان حزب کارگزاران است، در صفحه اول عنایتی به کارگران نداشته و تصویر تازه‌ ابوبکر بغدادی را به شکل پوستری چاپ کرده و با این تیتر: «بازگشت خلیفه نامریی».

حالا که حرف از رخدادهای بین‌المللی شد، این را هم بگوییم که هنوز در روزنامه‌ها از ظریف و سفرش به نیویورک، حرف و حدیثی هست و محمدرضا ستاری در روزنامه ابتکار آنچه ظریف در آمریکا درباره معامله و مذاکره گفته را دیپلماسی یک نفره‌ای دانسته که چندان حمایت نمی‌شود.

روزنامه‌های چهارشنبه به تحولات تازه ونزوئلا نرسیده‌اند اما به جایش از بنزین گفته‌اند و از خبر سهمیه‌بندی و افزایش قیمت سوخت. خلاصه حرف‌های کارشناسان اقتصادی این است که دولت نباید قیمت بنزین را افزایش دهد.

علی صوفی در روزنامه آفتاب نوشته که بنابر برنامه سوم توسعه، قرار بود تا هر ساله ۲۰ درصد به قیمت سوخت افزوده شود اما مجلس هفتم در یک اقدام هیجانی این قانون را کنار گذاشت و حداد عادل رییس مجلس وقت، این بی‌قانونی را عیدی به مردم عنوان کرد و حالا آن قیمت‌های اضافه نشده، انباشته شده است اما بنابر اوضاع فعلی کشور، مصلحت در افزایش قیمت سوخت نیست.

حیدر مستخدمین، اقتصاددان در روزنامه آرمان هشدار داده که افزایش قیمت بنزین بر همه چیز تاثیر می‌گذارد و تورم عمومی کالاها را بالاتر می‌برد.

با این احوال به نظر می‌رسد، دولت از مهار سونامی گرانی عاجز است و شاهدش اینکه قیمت نان بی‌اجازه و مصوبه دولت بالا رفت و روزنامه‌های امروز هم از نان گفته‌اند و هم بنزین.

۷۰ درصد کارگران ایرانی زیر خط فقر

گزارش اول روزنامه همدلی با «عنوان رنجی که مدام می‌شود» از وضعیت اسفبار کارگران گفته که گویا ۷۰ درصد از آنها زیر خط فقر هستند و اگر در نظر بگیریم که چهل میلیون نفر از جمعیت کشور را خانواده‌های کارگری تشکیل می‌دهند، گسترش فقر در ایران را می‌توان درک کرد.

این طور که در گزارش همدلی آمده در میان کارگران، سه میلیون نفر در کارگاه‌های زیرزمینی و با حداقل مزایا و حقوق و امنیت شغلی به کار مشغولند. این در حالی است که بسیاری از کارفرمایان از شرایط وخیم اقتصادی استفاده کرده‌اند و با کارگران قراردادهای موقت، منعقد کرده‌اند و این یعنی که کارگران امید و اطمینانی به آینده ندارند.

شکاف ملت و حکومت، بزرگ‌ترین خطر

اسماعیل گرامی‌مقدم، بزرگ‌ترین تهدید برای کشور را شکاف ملت و حکومت دانسته و معتقد است که این دوگانگی در چند سال اخیر گسترش یافته است.

این فعال اصلاح‌طلب به ابتکار گفته که در همه زمینه‌ها بین ملت و نظام شکاف رخ داده و نمونه بارزش صداوسیمای حکومتی است که می‌توان به قاطعیت گفت که اکثر مردم از آن ناراضی‌اند.

گرامی‌مقدم افزوده که در ماجرای سیل اخیر شاهد بودیم که مردم سعی می‌کردند خودشان به سیل‌زده‌ها کمک کنند و به سازمان‌های دولتی و حکومتی اعتمادی نداشتند.

این نماینده سابق مجلس در آخر گفته که وقتی هر انتقادی را با «انگ ضد انقلاب»، سرکوب می‌کنند و مطالبات مردم از سوی حکومت بی‌پاسخ می‌ماند، شکاف ملت و حاکمیت هر روز افزایش خواهد یافت.

کویت نگران تنگه هرمز شد  

گویا معاون وزیر خارجه کویت، خالد جارالله در اظهار نظری از نگرانی‌اش درباره تصمیم احتمالی ایران برای بستن تنگه هرمز گفته و روزنامه آفتاب این واکنش را نشانه‌ای بر اثرگذاری هشدار جمهوری اسلامی دانسته است.

آفتاب نوشته اگر قرار باشد که صادرات نفت ایران از دو روز دیگر که معافیت مشتریان نفتی لغو می‌شود، صفر شود، ایران حق دارد تا اجازه صادرات نفت به کشورهای منطقه را که از تصمیم آمریکا حمایت کرده‌اند، ندهد.

در این گزارش به روابط نزدیک ایران و کره شمالی هم اشاره شده و اینکه چنین رابطه‌ای «دهن‌کجی» به آمریکا است.

آفتاب اظهار امیدواری کرده که برای دور زدن تحریم و فروش نفت روش‌های زیادی وجود دارد از جمله اینکه مبادلات نفتی با شرکت‌های کوچک انجام شود و یا اینکه تهاتری باشد و یک راه دیگر هم انتقال نفت در آب‌های آزاد و به روش پهلو به پهلو و انتقال به کشتی است.

کی به کی خط می‌دهد

عباس عبدی دو روز پیش و در پی قتل طلبه همدانی، اصول‌گرایان را مقصر دانسته بود که فرهنگ اوباشگری را گسترش داده‌اند. روزنامه کیهان حرف‌های عبدی را بی‌پاسخ نگذاشت و او را به ارتباط با آمریکا متهم کرد و حالا عبدی دوباره یادداشتی نوشته و جواب کیهان را داده است.

نویسنده اعتماد گفته که وقتی آدم‌های پا به سن گذاشته و نویسنده که لابد منظورش تحریریه کیهان است، این طور عصبانی می‌شوند و تهمت می‌زنند دیگر چه انتظاری از یک شرور است که از کوره در نرفته و قتل انجام ندهد.

این فعال سیاسی در ادامه هم به غوغایی که بر سر قتل طلبه همدانی در رسانه‌های مجازی برپا شد اشاره کرده و نوشته که در صد سال اخیر هر فناوری که از غرب به ایران آمده با تاخیر فاز فرهنگی در استفاده از آن به دست ایرانی‌ها رسیده و آثار مخربی به جای گذاشته است. مثل خودرو و رانندگی ایرانی‌ها که یک توریست غربی را متعجب می‌کند.

به نوشته عبدی اینترنت و رسانه‌های مجازی هم از این قبیل است و فرهنگ استفاده درست از این ابزار را هنوز نداریم.

در ادامه یادداشت آمده که اظهار نظر چهره‌های مشهور در همه زمینه‌ها، مثل قتل طلبه همدانی آن طور که شائبه حمایت از قاتل را دارد، می‌تواند دردسرساز باشد و چه بهتر که «سلبریتی‌ها» به همان حرف‌های همیشگی خودشان بپردازند و در این جور موضوعات دخالت نکنند.

jomhouri
سخنی با کشورهای همسایه

جمهوری اسلامی خطاب به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نوشته که ایران هیچ وقت بدخواه همسایه‌ها نبوده و به یاد آورید که در جنگ اول و دوم خلیج فارس، ایران به کویتی‌هایی که از کشورشان فرار کردند، پناه داد.

در جنگ با داعش در سوریه و عراق هم به کمک این کشورها آمد و پشتیبان آن‌ها بود و حالا در شرایطی که آمریکایی‌ها می‌خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، کشورهای منطقه نباید با طناب پوسیده آمریکا به چاه بروند و زمانش رسیده که فرق بین دوست و دشمن را بدانند.

بفرمایید اسلحه

گزارش جام‌جم از بازار اسلحه فروشی در فضای مجازی با جزییات جالبی همراه است. این طور که جام‌جم نوشته خرید اسلحه در ایران به راحتی آب خوردن است و فروشندگان اگر اعتماد نسبی داشته باشند،اسلحه را دم در خانه تحویل می‌دهند. در فضای مجازی حتی می‌شود با ۵۰۰ هزار تومان اجازه جعلی حمل سلاح را خریداری کرد. قیمت سلاح کمری و فشنگ هم آنقدرها گران نیست. در این گزارش جدولی تهیه شده از قیمت سلاح کمری که از چهار میلیون تومان شروع می‌شود و گرانترین اش، کلت «برتا» است که ۲۰ میلیون تومان قیمت دارد.

به نوشته جام‌جم، به اندازه اسلحه‌خانه یک لشکر در فضای مجازی اسلحه وجود دارد. سلاح‌ها ساخت ترکیه و آمریکا و روسیه است و بیشتر از سوریه و عراق می‌آید.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More