شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
مصاحبه ایران اینترنشنال با بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال

​​​​​​​حردانی: کی‌روش در لیست تیم ملی، ارزشی برای بازیکنان لیگ‌برتر قائل نشد

 

عادل حردانی، کارشناس فوتبال ساکن نیوکسل بریتانیا با انتقاد از اینکه زمان اعلام لیست اولیه تیم ملی فوتبال ایران برای جام جهانی ۲۰۱۸ از سوی سرمربی تیم ملی ایران مناسب نیست، گفت که کی‌روش در لیست تیم ملی، ارزشی برای بازیکنان لیگ‌برتر فوتبال ایران قائل نشده است.

کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران، شامگاه یک شنبه، ۲۲ اردیبهشت لیست اولیه این تیم برای شرکت در جام جهانی که شامل ۳۵ بازیکن می‌شود، را اعلام کرد که در این میان نام برخی از بازیکنان شاخص در لیگ برتر فوتبال ایران مانند «علی علیپور»، آقای گل هفدهمین دوره این مسابقات و چند چهره شاخص دیگر به چشم نمی‌خورد.

با این حال در فهرست اعلامی کی‌روش، تمامی بازیکنان لژیونر فوتبال ایران حاضر در لیگ‌های اروپایی و لیگ ستارگان قطر، حضور دارند.

عادل حردانی، بازیکن اسبق تیم ملی ایران و کارشناس فوتبال ساکن در نیوکسل بریتانیا در خصوص فهرست اعلامی کی‌روش در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال، گفت: «به نظرم زمان اعلام اسامی تیم ملی مناسب نبود زیرا سه تیم پرسپولیس، استقلال و ذوب آهن درگیر رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هستند و همین مسئله به بازیکنان این سه تیم استرس زیادی وارد می‌کند».

او تاکید کرد: «کی‌روش می‌توانست تا پایان روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه و بعد از بازی پرسپولیس و الجزیره، لیست ۳۵ نفره بازیکنان را اعلام کند، اما به یک‌باره و شب قبل از بازی فهرست خود را اعلام کرد».

بازیکن اسبق تیم ملی ایران گفت: «با این اقدام کی‌روش، روحیه بازیکنانی که در پرسپولیس هستند و در لیست تیم ملی حضور ندارند به شدت پایین خواهد آمد و به نظرم این کار سرمربی تیم ملی حرفه‌ای نبود».

او افزود: «وقتی به لیست تیم ملی نگاه می‌اندازیم، به خوبی در می‌یابیم که نفرات شاخص این فهرست بازیکنانی هستند که در لیگ‌های اروپایی حضور دارند و کی روش با این کار نشان داد که به بازیکنان حاضر در لیگ برتر ایران اعتقاد خاصی ندارد. به طور مثال علی علیپور، آقای گل فصل گذشته لیگ برتر در میان دعوت شدگان حضور ندارد، کمال کامیابی‌نیا و چند چهره شاخص دیگر نیز راهی به لیست تیم ملی پیدا نکرده‌اند».

 

کی‌روش برای بازیکنان لیگ‌برتر ایران ارزشی قائل نشده

حردانی تصریح کرد: «به خوبی می‌توان دریافت که سرمربی تیم ملی ترکیب دلخواه خود را از میان بازیکنان لژیونر انتخاب کرده و برای بازیکنان حاضر در لیگ برتر ارزشی قائل نشده است».

بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به این پرسش که چرا تیم ملی برای رقابت‌های جام جهانی با پنج بازیکن اردوی خود را برپا کرده است، گفت: «تیم ملی در شرایط موجود تمرینات خوبی را برگزار نمی‌کند و همین تمرین کردن با پنج یا ۶ بازیکن، بزرگترین ضربه را به چهره فوتبال ایران وارد می‌کند».

 

برگزاری اردوی جام جهانی با ۵ بازیکن

او گفت: «اگر نگاهی به سایر تیم‌های حاضر در جام جهانی بیندازیم، می‌بینیم که هیچ تیمی هنوز تمرینات خود را برای جام جهانی آغاز نکرده زیرا هنوز لیگ‌های اروپایی و سایر لیگ‌ها به پایان نرسیده و برگزاری تمرین با تعداد اندکی بازیکن برای ابهت تیم ملی ایران خوب نیست. حال باید از سرمربی تیم ملی پرسید دلیل این همه عجله برای برگزاری تمرین با حضور پنج بازیکن چیست؟».

این کارشناس فوتبال ساکن نیوکسل بریتانیا تصریح کرد:«من شرایط تیم ملی در راه آماده سازی جام جهانی مناسب نمی‌بینم. تیم ملی با این تدارکات و تمرینات در گروه مرگ جام جهانی راه به جایی نخواهد بود و همین مسئله سرآغاز اختلافات بعدی بین کارلوس کی‌روش و فدراسیون فوتبال خواهد بود و به نظرم اگر تیم ملی ایران در جام جهانی ناکام شود که احتمال آن هم بسیار زیاد است کارلوس کی روش بهانه خوبی برای عدم نتیجه گیری خواهد داشت.

او از هم اکنون توپ را به زمین مسئوولان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال انداخته و آن‌ها را مسئوول ناکامی تیم ملی درجام جهانی می‌داند و به این صورت می‌خواهد به مردم ایران اعلام کند که هیچ تقصیری به گردن او نیست و من حرکت این مربی باسابقه را حرفه‌ای نمی‌دانم».

حردانی در پاسخ به این پرسش که چرا کارلوس کی روش پیشنهاد فدراسیون فوتبال برای تمدید قراردادش تا پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ را نپذیرفته است، اضافه کرد: «کی‌روش به خوبی می‌داند که اگر با تیم ملی در جام جهانی نتیجه نگیرد با حاشیه‌های زیادی روبرو خواهد شد و به همین دلیل پیشنهاد ۶ ماهه فدراسیون فوتبال را برای تمدید قرارداد، رد کرد».

 

دلیل ۶ ماهه بودن قرارداد کی‌روش

او افزود: «کی‌روش از مسئوولان فدراسیون فوتبال خواسته قرارداد چهارساله‌ای با او منعقد کنند و تضمین دهند که تا سال ۲۰۲۲ در تیم ملی خواهد ماند، اما مدیران فدراسیون فوتبال هم به خوبی می‌دانند که اگر تیم ملی در جام جهانی ناکام شود باید جوابگوی رسانه‌ها و مردم باشند و به همین دلیل پیشنهاد تمدید قرارداد ۶ ماهه را به کی‌روش داده‌اند».

او ادامه داد: «به نظرم تیم ملی ایران می‌تواند در جام ملت‌های آسیا قهرمان شود چون این تیم به راحتی به جام جهانی صعود کرده است، پس می‌تواند در آسیا هم موفق شود. با این شرایط، اگر کی‌روش در تیم ملی بماند و در جام ملت‌های آسیا نیز نتایج خوبی بگیرد می‌تواند برای خود اعتباری بزرگ در میان علاقمندان به فوتبال ایران کسب کند زیرا تیم ملی ایران بیش از ۴۰ سال است که در جام ملت‌های آسیا قهرمان نشده و این بهترین موقعیت برای کارلوس کی روش پرتغالی است که این افتخار را به نام خود به ثبت برساند».

 

تازه چه خبر؟
بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ جان باخته است. منابع نزدیک به خانواده شاهین...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More