شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

افزایش نگرانی‌ اروپا از وضعیت افغانستان؛ آلمان از غرب انتقاد کرد

 

تحولات دو روز گذشته در افغانستان نگرانی‌های گسترده‌ای در جهان و به ویژه در میان کشورهای اروپایی به وجود آورده است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رییس جمهوری آلمان، روز سه‌شنبه اتفاقات روزهای گذشته‌اش در فرودگاه کابل را برای کشورهای غربی «شرم‌آور» توصیف کرد.

او با اشاره به موج پناهجویان افغانی که از بیم طالبان از کشورشان فرار می‌کنند، گفت: «ما در حال تجربه یک فاجعه انسانی هستیم که در مسئولیت آن شریکیم.»

وزیر دفاع آلمان نیز از ناتو خواست از شکست‌ خود در افغانستان درس بگیرد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم وضعیت افغانستان را «تلخ، اسف‌بار و وحشتناک» توصیف کرد و گفت که تصمیم واشینگتن برای خروج از افغانستان به دلایل مربوط به سیاست داخلی آمریکا گرفته شده است.

حتی جانشین احتمالی مرکل خروج نیروهای غربی از افغانستان را «بزرگترین ناکامی ناتو» از زمان تشکیل آن توصیف کرد.

پیشتر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفته بود ارزیابی این کشور و جامعه بین‌المللی از اوضاع افغانستان «اشتباه» بود و سرعت تسلیم شدن نیروهای امنیتی افغانستان با نزدیک شدن طالبان «برای ما قابل پیش‌بینی» نبود.

همچنین گرد مولر، وزیر توسعه آلمان روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با یک روزنامه محلی از تعلیق کمک‌های این کشور به دولت افغانستان خبر داد.

همزمان نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان اعلام کرد این کشور نمی‌خواهد و نمی‌تواند به دروازه‌ ورود به اتحادیه اروپا برای پناهجویان افغانستان تبدیل شود.

او در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی یونان خواستار واکنش مشترک آتن و اتحادیه اروپا در این زمینه شد.

این درخواست دولت یونان در حالی است که هفته گذشته موضوع اخراج آن دسته از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی آنان رد شده، موجب ایجاد اختلافاتی میان دولت‌های عضو اتحادیه اروپا شده بود.

یونان در خط مقدم بحران پناهجویان در اروپا قرار دارد و در سال ۲۰۱۵، زمانی که نزدیک به یک میلیون پناهجو از سوریه، عراق و افغانستان به سوی کشورهای اروپایی فرار کردند، از خاک یونان گذشتند.

آنگلا مرکل، هشدار داده که اگر به اندازه کافی کمک انسان‌دوستانه به مردم افغانستان ارائه نشود، احتمالا پناهجویانی که اکنون از دست طالبان به کشورهای همسایه افغانستان پناه برده‌اند به سمت اروپا بیایند و این قاره مانند سال ۲۰۱۵ با بحران پناهجویان مواجه شود.

آلمان در آن سال، بیشترین میزان پناهجویان را پذیرفت.

همچنین سخنگوی بوریس جانسون‌ نخست‌وزیر بریتانیا‌ روز سه‌شنبه اعلام کرد که در گفت‌وگو با مرکل درباره وضعیت افغانستان بر جلوگیری از «بحران انسانی» در بلندمدت تاکید کرده‌اند.

کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد نیز روز سه‌شنبه خواستار ممنوعیت بازگرداندن اجباری شهروندان افغان، از جمله پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنان رد شده، به کشورشان شد.

از سوی دیگر، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از جامعه بین‌المللی خواست از افغان‌هایی که با «خطر قریب‌الوقوع» مواجه شده‌اند، کاملا حمایت کند.

بر اساس اعلام صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، بیش از هجده میلیون نفر از جمله ده میلیون کودک در افغانستان به کمک بشردوستانه نیازمندند.

با وجود ابراز نگرانی شدید کشورهای اروپایی درباره وضعیت افغانستان، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد پیام‌هایی که طالبان از زمان به قدرت رسیدن از خود نشان داده «مثبت» است.

ترکیه که چند صد سرباز در افغانستان دارد، در تامین امنیت فرودگاه کابل با آمریکا مشارکت می‌کند.

ماه گذشته، آنکارا به واشینگتن پیشنهاد داد که پس از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان، امنیت فرودگاه کابل را برعهده بگیرد، اما اکنون با بازگشت طالبان به قدرت به نظر می‌رسد این طرح ترکیه به خطر افتاده است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More