شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تنش سیاسی میان کابل و اسلام‌آباد در آستانه سفر نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان

در پی سخنان مقام‌های ارشد پاکستان مبنی بر استفاده گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان علیه پاکستان، وزارت امور خارجه افغانستان این ادعا را تکذیب کرد.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، و بابر افتخار، سخنگوی نیروهای مسلح پاکستان، دیروز شنبه ۲۴ عقرب/آبان در نشست مشترک خبری، از پرونده‌ای رونمایی کردند که به تعبیر مقام‌های پاکستان حاکی از دخالت هند و حمایت مالی آن کشور از تروریسم در داخل پاکستان است.

بابر افتخار در این نشست خبری گفت هند اردوگاه‌های چند‌منظوره برای آموزش، پناه دادن و ارسال تروریست‌ به داخل پاکستان ایجاد کرده است. او در ادامه افزود آژانس‌های اطلاعاتی هند ۸۷ اردوگاه از جمله اردوگاه تروریست‌ها را مدیریت می‌كنند كه ۶۶ اردوگاه در افغانستان و ۲۱ اردوگاه در هند واقع شده‌اند.

یک روز پس از این سخنان مقام‌های پاکستان، وزارت امور خارجه افغانستان یکشنبه ۲۵ عقرب/آبان اعلام کرد افغانستان خود قربانی تروریسم است و این کشور به سیاست مبارزه با هرگونه تروریسم در سراسر جهان متعهد است و هرگز اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان برای فعالیت‌های تخریبی علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان آمده است: «دولت و مردم افغانستان به‌عنوان بزرگ‌ترین قربانی تروریسم، بر هماهنگ‌سازی تلاش‌های جهانی برای مبارزه مشترک با تروریسم و منابع تمویل، تجهیز و پناهگاه‌های گروه‌های تروریستی در منطقه ادامه خواهد داد و در این راستا، از تعهد و همکاری‌های همه کشورهای جهان و منطقه، به‌شمول پاکستان، در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه استقبال و حمایت می‌کند».

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، در نشست خبری دیروز، هند را تهدیدی برای صلح در منطقه خواند و از قدرت‌های بزرگ خواست برای جلوگیری از حمایت هند از تروریسم علیه پاکستان اقدام کنند. او گفت پاکستان این حق را برای خود محفوظ می‌داند که از هر راه ممکن از خود دفاع کند.

وزیر کشور پاکستان گفت بین آژانس‌های اطلاعاتی هند و گروه‌هایی که سازمان ملل آن‌ها را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است از جمله جماعت الاحرار، تحریک طالبان پاکستان، ارتش آزادی‌بخش بلوچ، جبهه آزادی بلوچستان و ارتش جمهوری بلوچ روابط عمیقی وجود دارد و هند در سه سال گذشته، ۲۲ میلیارد روپیه بودجه در اختیار این «سازمان‌های تروریستی» قرار داده است.

وزارت امور خارجه افغانستان در واکنش به سخنان مقام‌های دولت پاکستان، تاکید کرد به‌منظور روشن‌ شدن حقایق، شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مبارزه با تروریسم، هیاتی با صلاحیت بین‌المللی موظف شود تا حملات و عاملان تروریسم در خاک افغانستان و ادعاهای دولت پاکستان را جدی و مسئولانه بررسی کند.

تنش‌های سیاسی میان دو کشور در حالی اوج می‌گیرد که قرار است عمران‌ خان، نخست‌وزیر پاکستان، در هفته جاری برای گفت‌وگو با مقام‌های دولت افغانستان در مورد روند صلح افغانستان و توسعه همکاری‌های سیاسی و امنیتی میان دو کشور به کابل سفر کند.

وزارت امور خارجه افغانستان با اشاره به سفر رسمی نخست‌وزیر پاکستان به کابل، اعلام کرد در آستانه این سفر، انتظار می‌رفت طرف پاکستانی مسائل مورد علاقه و قابل بحث میان دو کشور را در چارچوب مکانیسم‌های همکاری دوجانبه مطرح کند.

ماه گذشته و هم‌زمان با سفر عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان، به اسلام‌آباد، اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان، در تماس تلفنی با عمران خان، از او دعوت کرد برای دیداری رسمی به افغانستان سفر کند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More