شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی شورای عالی مصالحه: موانع از مسیر مذاکرات بین‌الافغانی برداشته شد

 

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که حکومت این کشور، شماری از زندانیان باقی‌مانده‌ طالبان را آزاد کرده و روند مبادله زندانیان همچنان ادامه دارد.

صدیق صدیقی، چهارشنبه ۱۲ سنبله/شهریور در رشته توییتی نوشت: «پروسه‌ مبادله زندانیان، دو جانبه است و حکومت در هر مرحله‌‌ای از پروسه‌ تبادل زندانیان، نظارت و ارزیابی دارد.»

 

 

 

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است، «تعهدات دولت در پروسه‌ ‌صلح، در روشنایی فیصله‌های لویه جرگه‌ مشورتی صلح، انجام می‌شود و حکومت در این پروسه، منتظر گروه طالبان است تا تعهدات‌شان را در مورد رهایی اسیران دولت افغانستان، به گونه‌ کامل عملی کنند.»

در همین حال، رییس جمهوری افغانستان و رییس شورای مصالحه‌ ملی این کشور، امروز چهارشنبه با تیم مذاکره‌کننده‌ افغانستان دیدار کرده و در مورد پروسه‌ صلح و آغاز مذاکرات با طالبان گفت‌وگو کردند.

برخی منابع دولت افغانستان به رسانه‌ها گفته‌اند که از میان ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده طالبان، حدود ۲۸۰ نفر از آن‌ها آزاد شدند و قرار است دیگر زندانیان امروز چهارشنبه به طور کامل آزاد شوند. مقام‌های این کشور همچنین تایید کرده‌اند که گروه طالبان دیروز چهار تن از نیروهای ویژه ارتش دولت را آزاد کرده است و طبق اظهارات مقامات، قرار است بقیه اسیران دولتی نیز از زندان طالبان آزاد شوند.

همزمان با تکمیل شدن روند آزادی زندانیان، شورای عالی مصالحه ملی افغانستان امروز چهارشنبه، از آمادگی کامل تیم مذاکره‌کننده حکومت برای سفر به دوحه، پایتخت قطر خبر داده است. فریدون خوزون، سخنگوی شورای مصالحه در توییتی گفته است، تمام موانع از مسیر مذاکرات بین‌الافغانی برداشته شده، روند تبادل زندانیان به زودی پایان می‌یابد و مذاکرات مستقیم آغاز می‌شود.

 

 

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز گفته است «دولت و گروه طالبان در آستانه آغاز مذاکرات صلح قرار دارد» و وزارت دولت، در حال آمادگی‌های لجستیکی برای اعزام تیم مذاکره‌کننده حکومت به دوحه است.

براساس گزارش‌ها، یک هیات مقدماتی از سوی دولت افغانستان برای تسهیل مذاکرات مستقیم به دوحه رفته و قرار است فردا پنجشنبه، هیات بیست‌ ویک نفری دولت افغانستان به دوحه سفر کند.

روند صلح افغانستان پس از گفت‌وگوی تلفنی روز گذشته رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شتاب بیشتری گرفته است. مشاور امنیت ملی آمریکا در این تماس تلفنی، خواستار آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بدون تاخیر شده بود.

طبق توافق‌نامه طالبان با آمریکا، شش هزار زندانی قبل از آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و گروه طالبان باید مبادله می‌شدند که این روند طی چند ماه گذشته به دلیل افزایش خشونت‌ها، پرونده‌های سنگین زندانیان طالبان و مخالفت کشورهای فرانسه و استرالیا با آزادی شماری از زندانیان طالبان به تاخیر افتاد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More