شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان: طالبان درصدد رهایی زندانیان و تدوام جنگ‌ است

 

محمدامین احمدی، عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان می‌گوید، گروه طالبان بدون توجه به خواست مردم و دولت برای برقراری آتش بس، از یک طرف در صدد آزادی زندانیان خود است و از سوی دیگر می‌کوشد تا با تشکیل یک «نظام ناب اسلامی» به جنگ ادامه دهد.

محمد‌امین احمدی، روز سه‌شنبه ۳۰ جدی/دی، در یادداشتی در حساب کاربری فیسبوک خود نوشت، این روزها طالبان از یک‌سو به این فکر است که بدون در نظرداشتن خواست و نظر دولت و مردم افغانستان مبنی بر قطع جنگ و به وجود آمدن آتش‌بس، رهایی زندانیان خود را توسط آمریکا عملی کند و از طرف دیگر، به جنگ و خشونت خویش تحت عنوان جهاد تا تشکیل نظام ناب اسلامی ادامه دهد.

این عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفته است،گروه طالبان در میان این دو آرزو، تمایل به مذاکره جدی و اصولی روی مسائل مهم با جانب/طرف جمهوری ندارد. به گفته محمدامین احمدی، طالبان به صلح عادلانه و همه‌شمول نمی‌اندیشد بلکه فقط به فکر برآورده شدن آرزوهای خودشان است. او در ادامه افزوده است که خواست نخست جمهوری اسلامی افغانستان برقراری آتش بس است و آماده است راجع به تمامی خواسته‌های طالبان بحث کند. امین احمدی نوشت، «جانب جمهوری  معتقد است که جنگ کنونی طالبان، جهاد نیست بلکه چرخه باطل قتل و کشتار مسلمانان بوده و لذا حرام قطعی است و آماده است در گفت‌وگو با جانب مقابل، این حقیقت دینی را به اثبات برساند و توقع این است که همه علما و مردم خواهان قطع جنگ شوند و بر حرمت آن تاکید کنند.» احمدی تاکید کرده است که «طالبان باید خود را برای قبول اصول عدالت و انصاف آماده کند تا صلح در کشور به وجود آید».

در عین حال، عبدالحفیظ منصور، عضو دیگر تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته است، اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت در قطر تصمیم گرفته‌اند تا پیش از پیشرفت در دور دوم مذاکرات صلح با طالبان، نخست باید درباره مساله جنگ در افغانستان گفت‌وگو شود. به گفته عبدالحفیظ منصور در شروع مذاکرات، نخست باید مساله جنگ و صلح بر بنیاد دین روشن شود و سپس به بحث‌های دیگر پرداخته شود.

او نیز تاکید کرده است، تا زمانی که این موضوع روشن نشود، مذاکرات صلح به نتیجه نخواهند رسید.

پس از سفر تیم مذاکره‌کننده دولت از کابل به قطر و شروع دور دوم گفت‌وگوها، روسای تیم‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان یک‌بار با هم دیدار کرده و اعضای دو تیم سه بار در مورد موضوع مذاکرات، نشست برگزار کرده‌اند.

درحالی‌که مذاکرات قطر به آهستگی جریان دارد، جنگ و خشونت کماکان در افغانستان ادامه دارد و مقام‌های ارشد دولت و نیز طالبان بیش از هر زمان دیگری، به جنگ رسانه‌ای رو آورده‌اند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه ۳۰ جدی/دی، گفت در ماه‌ها و هفته‌های اخیر نیروهای امنیتی توانسته‌اند «ده‌ها تن از اعضای طالبان را  که به صورت مستقیم در قتل اعضای جامعه مدنی، خبرنگاران و بمب‌گذاری‌های کورکورانه دست دارند دستگیر کنند». او تاکید کرده است که در پی درخواست او از حکومت افغانستان برای اعدام تروریست‌ها، «سخنگویان طالبان تروریست واکنش نشان دادند و اخطار دادند که اگر دولت این قاتلان را اعدام نماید دست به قتل‌عام مردم خواهند زد.»

گروه طالبان سخنان معاون اول ریاست جمهوری افغانستان را «سنگ‌اندازی» در برابر روند صلح خوانده و گفته است، «نباید اسرای جنگی به این شکلی که آقای صالح می‌گوید اعدام شوند. اسیران جنگی فارغ از حقوقی که شریعت ناب محمدی به آن‌ها داده است، از منظر همین دموکراسی پوشالی نیز از حقوقی برخوردار هستند که آقای صالح خود را علَم کرده تا آن‌ها را زیر پا بگذارد.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More