شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بیت‌کوین در ایران به رکورد ۳۳هزار دلار رسید

 

هم‌زمان با حرکت دولت ایران به‌سمت ارزهای رمزی یا دیجیتال و نزدیک‌تر شدن به دور دوم تحریم‌های آمریکا، قیمت بیت‌کوین در ایران به صدوپنجاه میلیون تومان رسیده است.

بر اساس اطلاعات سایت کریپتو کامپر، قیمت بیت‌کوین در معاملات ایران، روز پنج‌شنبه ۱۵ شهریورماه، به یک‌میلیارد و پانصد میلیون ریال و بعد از آن، با کمی کاهش به نهصد میلیارد ریال رسید.

در روزهای گذشته، قیمت بیت‌کوین درمقابل دلار روبه کاهش بوده است؛ اما قیمت آن در ایران، به‌مراتب بالاتر از میانگین جهانی است. ارزش بیت‌کوین در معاملات جهانی بر اساس اطلاعات سایت ذکرشده، حدود ۶هزار دلار تخمین زده شده است و این درحالی است که در ایران، این رقم با نرخ ارز رسمی (دلار۴۲۰۰ تومانی) حدود ۳۳هزار دلار است. این بالاترین قیمت بیت‌کوین در دنیاست.

به گفته کارشناسان، این افزایش قیمت، تحت‌تاثیر تقاضای بالا در بازار ارز است. قیمت دلار در بازار ایران، در هفته گذشته به بیش از سیزده‌هزار تومان رسیده است که ۲۳۰ درصد بالاتر از نرخ رسمی آن است.

ایران اخیرا اعلام کرده بود که قصد دارد برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، ارز رمزپایه یا همان ارز دیجیتال ملی خود را تولید کند. این تصمیم برای ایجاد تاسیسات پایه‌ ارزی برمبنای زنجیره بلوکی (بلاک چین) هم‌زمان با اعمال دوباره تحریم‌های ایران ازطرف دولت دونالد ترامپ، اعلام شده است.

به نظر می‌رسید ایران برای رسیدن به تکنولوژی زنجیره بلوکی و ارز دیجیتال، عزم جدی دارد. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی ایران، در روزهای گذشته، از پذیرفته‌شدن استخراج ارزهای دیجیتال به‌عنوان صنعت ازسوی دولت خبر داد. او گفت: «بانک مرکزی به‌عنوان متولی حوزه ارزی کشور و نهاد مرجع تصمیم‌گیری، تا پایان ماه جاری، چارچوب‌ها و سیاست‌های نهایی برای معاملات و مشارکت استارت‌آپ‌ها و فعالان اقتصادی در حوزه ارزهای دیجیتال را اعلام می‌کند.»

شورای‌عالی فضای مجازی، سازمانی تحت نظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است که اعضای آن را برای دوره‌های چهارساله انتخاب می‌کند. فعالیت این شورا که در عرصه کنترل فضای مجازی قدرتی فرای دولت ایران دارد، همواره با انتقادهای زیادی روبه‌رو بوده است. در شهریورماه سال ۱۳۹۴ علی خامنه‌ای طی حکمی، اعضای جدید این شورا را منصوب کرد و دستور داد که در راستای تقویت جایگاه «فراقوه‌ای و موقعیت‌ محوری و کانونی» شورا، بقیه سازمان‌های موازی منحل شوند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More