شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه بحران برق در ایران؛ وزیر نیرو: بسیج مراکز استخراج ارز دیجیتال را کشف می‌کند

همزمان با ادامه بحران برق در ایران، رییس دفتر حسن روحانی گفت مراکز استخراج رمز ارزها در همه جا از اماکن دولتی و غیردولتی گرفته تا مرغداری‌ها گسترده شده است؛ وزیر نیرو نیز از باز شدن پای بسیج در کشف مراکز رمز ارز خبر داد.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، روز پنجشنبه ۱۷ تیر در جلسه ستاد فرماندهی اوج بار تابستان ۱۴۰۰ گفت که قرار است از این پس بسیج نیز مراکز ارز دیجیتال را کشف کند.

او بدون اشاره به جزییات گفت که با سازمان بسیج برای همکاری با صنعت برق و کشف مراکز استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال توافق شده است. او در عین حال گفت: «مصوبات شفافیت کامل دارند» و مقام‌های استانی باید این مصوبات  را اجرا کنند.

روز پنجشنبه همچنین محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور ایران، گفت که مزارع استخراج رمز ارزها در همه جا پراکنده است و در مکان‌های دولتی، غیردولتی، خصوصی، شخصی، مرغداری‌ها و هر جای دیگر مشاهده می‌شود. به گفته او، مراکز دارای مجوز هم از خردادماه حق استخراج ارز دیجیتال ندارند.

یک روز پیشتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، گفته بود که مراکز مجاز استخراج ارز دیجیتال در صورت رعایت نکردن مصوبه توقف فعالیت تا شهریور تعطیل خواهند شد.

در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره فعالیت استخراج ارز دیجیتال در برخی از مراکز دولتی منتشر شده است.

استخراج ارز دیجیتال یکی از علل افزایش مصرف برق ذکر شده و خبرگزاری ایرنا خبر داده بود که  برای تولید هر واحد از این نوع ارز مجازی به اندازه مصرف ۲۸ مشترک برق استفاده می‌شود. 

با این حال مالک شریعتی، نماینده مجلس، گفت که مجموع برق مصرفی در مراکز استخراج ارز دیجیتال زیر هزار مگاوات است که در مقایسه با مصرف ۶۰ هزار مگاواتی شبکه برق  قابل توجه نیست.

وزیر نیرو همچنین خبر داد که هیات دولت برای مقابله با خاموشی‌ها اختیاراتی را به چهار وزیر نفت، کشور، نیرو و صمت تفویض کرد.

همچنین بر اساس مصوبه دولت، تا پایان مردادماه مراکز دولتی، بانک‌ها و سایر نهادهای عمومی در روزهای پنجشنبه‌ تعطیل هستند و برای صنایعی که میزان مصرف خود را کاهش داده‌اند نیز مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

وزیر نیرو همچنین گفت که شامگاه چهارشنبه برق قطع نشد و «۱۰۰ درصد نیاز مصرف را تامین کردیم.»

روز پنجشنبه همچنین مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، گفت که تولید برق نیروگاه‌ها از مرز ۵۰ هزار مگاوات عبور کرد و وضعیت شبکه فعلا پایدار شده است.

او در عین حال گفت که همچنان به دلیل خشکسالی نیروگاه های برق آبی با محدودیت همراه هستند.

رجبی مشهدی گفت که امروز نیز در شرق و شمال شرق تهران خاموشی وجود خواهد داشت و از شنبه میزان خاموشی‌ها در کل تهران بسیار کاهش می یابد.

در روزهای اخیر اعتراضاتی به قطع شدن برق در شهرهای ایران از جمله بندرانزلی، فسا، کرج، ایلام دامغان، گنبد کاووس، بندر ترکمن، آق‌قلا، کازرون، قائمشهر، ری، قزوین، بابلسر، آمل، بندرگز، کرج، اسلامشهر، قیر و کارزین، بابل، فریدون‌کنار، گرگان ، پاکدشت، بهشهر، بهنمیر، خمام، فردیس انجام شد.

علاوه بر ویدئوهایی که از وضعیت وخیم بیمارستان‌های ویژه کرونا به هنگام قطع برق منتشر شده، گزارش‌های مختلفی نیز درباره حوادث ناشی از قطع برق نیز انتشار یافته است.

به گفته جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، در شش روز گذشته هزار و ۶۰۰ مورد حادثه آسانسور به دلیل قطع برق رخ داده است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More