شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار مقام‌های توانیر درباره احتمال افزایش خاموشی‌‌ها؛ شرایط اضطراری است

همزمان با هشدار تعدادی از مقامات وزارت نیرو درباره احتمال قطعی برق بیشتر در روزها و هفته‌های آینده، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ایران توزیع «کوپن آب» را تکذیب کرد.

محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر، گفت که وضعیت در حدود یک ماه آینده «اضطراری» و سال ۱۴۰۰ «از چند جهت سالی استثنایی است.»

او اضافه کرد: «شرایط تامین برق تا یکی دو ماه آینده به دلیل افزایش بی‌سابقه دمای هوای کشور که هریک درجه افزایش، نیاز برق را چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات بیشتر می‌کند و نیز افزایش بار وسایل سرمایشی با حدود ۴۰ درصد مصرف برق بسیار حساس‌تر می‌شود.»

متولی زاده همچنین استخراج ارز دیجیتال، وارد مدار شدن سریع‌تر چاه‌های کشاورزی را از جمله دیگر دلایل افزایش مصرف برق ذکر کرد.

در همین حال رامین فرج، سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان البرز،هشدار داد که اگر صرفه جویی نشود، در روزهای آینده زمان و تعداد قطعی‌ها بیشتر خواهد شد.

او اعلام کرد که حتی در روزهای آینده ممکن است برق در دو نوبت دو ساعته برای تمام مشترکان کل کشور قطع شود.

مجید فرهزاد، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق چهارمحال و بختیاری، گفت که اگر مدیریت مصرف برق از سوی مشترکان صورت نگیرد، با خاموشی‌های گسترده مواجه می‌شویم.

مناطق گسترده‌ای در تهران و کرج شامگاه شنبه تا ساعات بامداد یکشنبه با قطعی برق و ساعت‌ها خاموشی اعلام نشده مواجه شدند. بنابر گزارشها، قطعی گسترده برق در تهران از ساعت ۱۱ و به شکل اعلام نشده رخ داد.

مقام‌های وزارت نیرو دلیل این خاموشی را خارج شدن دو نیروگاه از مدار ذکر کردند.

تلویزیون ایران نیز گزارش‌هایی از مشکلات مختلف در استان‌های مختلف بر اثر قطعی برق پخش کرد.

مقام‌های وزارت نیرو کاهش تولید نیروگاه های برق آبی به دلیل خشکسالی و استخراج ارز دیجیتال را از جمله دلایل قطع شدن برق ذکر کرده‌اند.

در همین حال پرویز محمدنژاد قاضی محله، عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت که سال گذشته ۱۱ درصد برق تولید شده در ایران هدر رفته است.

به گفته این نماینده مجلس، دولت باید سالانه پنج هزار مگاوات به تولید برق اضافه می کرد اما تنها دو هزار مگاوات به تولید اضافه شده است.

همزمان با قطعی برق در ایران حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ایران، اعلام کرد که از میان ۳۰۴ شهر در معرض تنش آبی ۱۰۱ شهر در وضعیت قرمز تامین آب قرار دارد.

او همچنین ضمن تکذیب برخی خبرها درباره توزیع کوپن آب گفت که «هنوز به شرایط کوپن نرسیده‌ایم.»

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More