شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سومین سقوط کم‌سابقه قیمت جهانی نفت طی دو هفته؛ نفت در آستانه قیمت‌های زیر بیست دلار

با سقوط قیمت نفت برای سومین بار در دو هفته گذشته، قیمت نفت برنت دریای شمال به حدود ۲۴ دلار و قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت به ۲۰ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت(WTI)  یکی از شاخص‌های جهانی قیمت نفت روز چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ماه و تنها طی یک روز بیش از ۲۳ درصد سقوط کرد و به نزدیک ۲۰ دلار در هر بشکه رسید که کمترین قیمت از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون است.

قیمت نفت برنت دریای شمال یکی دیگر شاخص‌های قیمت جهانی نفت که معامله نزدیک به دو سوم از نفت جهان براساس آن انجام می‌شود  نیز روز چهارشنبه با بیش از ۱۴ درصد سقوط مواجه شد. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال بعد از این سقوط به نزدیک  ۲۴ دلار رسید که کمترین قیمت در هفده سال گذشته است.

قیمت جهانی نفت که در ابتدای ژانویه سال‌جاری نزدیک به ۶۷ دلار بود با گسترش شیوع  ویروس کرونا روند کاهشی در پیش گرفته و با فروپاشی اوپک پلاس به کمتر از یک سوم قیمت معامله می‌شود.

سقوط مکرر قیمت نفت خام پس از آن آغاز شد که در پی شیوع گسترده ویروس کرونا و کاهش تقاضا در بازار نفت، اوپک و روسیه در نشست روز جمعه ۱۶ اسفند به توافق نرسیدند.

در این نشست، اعضای اوپک به دلیل شیوع کرونا و کاهش تقاضای نفت، خواهان کاهش تولید نفت شدند اما روسیه با آن مخالفت کرد و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور این کشور ضمن مخالفت با کاهش تولید، سبب فروپاشی اوپک پلاس شد. فروپاشی اوپک پلاس بلافاصله واکنش بازار نفت به  را در پی داشت و قیمت جهانی نفت به طور متوسط حدود ۹ درصد کاهش یافت و قیمت نفت اوپک نیز به هر بشکه ۴۵ دلار و ۴۹ سنت رسیده بود.

 پس از آن عربستان سعودی از افزایش تولید و تخفیف در قیمت‌های نفت خود خبر داد که روزنامه فایننشیال تایمز آن را آغاز جنگ قیمت نفت پس از فروپاشی توافق اوپک با روسیه توصیف کرد.

پس از آن بود که روز دوشنبه ۱۹ اسفند ماه نیز قیمت نفت خام با سقوط بیش از ۳۰ درصدی روبه‌رو شد و شبب شد که در آن رور قیمت نفت برنت به ۳۱ دلار و نفت وست تگزاس اینترمیدیت به ۳۰ دلار کاهش یابد.کاهش قیمت نفت برنت دریای شمال به ۳۱ دلار و کاهش قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت به ۳۰ دلار از سال ۲۰۱۶ به بعد رخ نداده بود.

خبرگزاری رویترز آنچه را روز دوشنبه شانزدهم اسفند در بازار جهانی نفت رخ داد «بیشترین میزان سقوط قیمت نفت طی یک روز از سال ۱۹۹۱» توصیف کرد.

به این ترتیب سقوط ۱۴ تا ۲۳ درصدی قیمت جهانی نفت در روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه سومین سقوط کم‌سابقه طی دو هفته گذشته است که اکنون قیمت نفت را در آستانه سقوط به زیر ۲۰ دلار قرار داده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More