شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آسوشیتدپرس: ایران در حال ساخت تاسیسات زیرزمینی سانتریفیوژهای مدرن در نطنز است

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از ایران گزارش داد جمهوری اسلامی در حال ساخت تاسیسات زیرزمینی سانتریفیوژهای مدرن در نطنز است؛ این خبرگزاری اشاره کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته از این موضوع اطلاع دارد.

بنا بر این گزارش، تصاویری از آزمایشگاه‌های فضایی مستقر در سان‌فرانسیسکو نشان می‌دهد ایران از ماه میلادی اوت ساخت جاده جدیدی به سمت جنوب نطنز را در جایی آغاز کرده که تحلیلگران معتقدند محل سابق تیراندازی نیروهای امنیتی در تاسیسات غنی‌سازی بوده است.

یک تصویر ماهواره‌ای متعلق به روز دوشنبه نشان می‌دهد که این سایت با تجهیزات ساختمانی پاکسازی شده است.

این گزارش به نقل از کارشناسان مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای جیمز مارتین در انستیتوی مطالعات بین‌المللی میدلبری اشاره کرده ایران در این محل در حال حفاری است.

جفری لوییس،‌ پژهشگر این موسسه که برنامه‌ هسته‌ای ایران را مطالعه می‌کند، به آسوشیتدپرس گفت: «این جاده به سمت کوه‌ می‌رود که ممکن است نشانگر این حقیقت باشد که آنها در حال حفاری نوعی سازه هستند که قرار است جلوی آن قرار داشته باشد یا این‌که تونلی در کوه‌ها وجود دارد.» 

لوییس افزود: «شاید هم آنها در حال دفن چیزی در آنجا هستند.»

رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در همین زمینه به آسوشیتدپرس گفته بازرسان این سازمان از این ساخت‌وسازها مطلع هستند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که به‌تازگی علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران،‌ گفته بود پس از حمله اخیر به تاسیسات هسته‌ای نطنز ایران جمهوری اسلامی تصمیم گرفت سالن «مدرن‌تر،‌ وسیع‌تر و فراگیرتری» در «دل کوه در همان اطراف نطنز» تاسیس کند. 

صالحی در شهریورماه همچنین اشاره کرده بود که کار ساخت این تاسیسات شروع شده است.

آژانس: اطلاع داریم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران قبلا بازرسان آژانس را در این باره مطلع کرده بود. گروسی افزود بازرسان آژانس با وجود سقوط برجام، همچنان به سایت‌های ایران دسترسی دارند.

او اشاره کرد این به آن معناست که ایران «شروع کرده،‌ اما هنوز کامل نشده است. این یک روند طولانیست».

آسوشیتدپرس نوشته این ساخت‌وساز در حالی انجام می‌شود که ایالات متحده آمریکا به روز انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شود. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور این کشور، کارزار فشار حداکثری علیه تهران را به‌کار گرفته که موجب شد ایران همه محدودیت‌های برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

این خبرگزاری نوشته جو بایدن، رقیب ترامپ از حزب دموکرات، ابراز تمایل کرده است به برجام برگردد و نتیجه رای‌گیری احتمالا تعیین می‌کند که آمریکا چه رویکردی را در قبال ایران انتخاب خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More