شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

صالحی: اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در نطنز تولید شد

 

 

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، خبر اعلام شده از سوی رییس مجلس درباره تولید اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در تاسیسات نطنز را تایید کرد.

او روز جمعه ۲۷ فروردین در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت که غنی‌سازی ۶۰ درصدی در تاسیسات نطنز در جریان است.

پیشتر، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در توییتی نوشته بود که ساعت ۴ صبح روز جمعه «اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد» به دست آمد. او توضیح بیشتری در این باره نداد. 

صالحی هم گفت: «نیمه‌شب پنجشنبه به اورانیوم ۶۰ درصد رسیدیم و الان حدود ۹ گرم از آن را در اختیار داریم.»

صالحی همچنین افزود که همزمان با غنی‌سازی ۶۰ درصدی غنی‌سازی ۲۰ درصدی نیز در حال انجام است و این اقدام یک «تحول فنی» است.

ایران روز ۲۴ فروردین و پس از حمله به نطنز اعلام کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کرده است. 

یک روز بعد وزارت خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران هیچ «نیاز موجه غیرنظامی» برای غنی‌سازی در این سطح ندارد. 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را «تحریک‌آمیز» خواند و گفت که این اقدام جدیت جمهوری اسلامی در مذاکرات وین را زیر سوال می‌برد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، روز پنجشنبه در واکنش به نگرانی اروپا و آمریکا درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران گفته بود تهران می‌تواند غنی‌سازی ۹۰ درصد هم انجام بدهد اما برنامه اتمی‌اش صلح‌آمیز است. 

صالحی همچنین گفت که با وجود شایعات «بعد از حادثه نطنز هیچ لحظه‌ای غنی‌سازی قطع نشده است و تنها در یکی از سالن‌ها مشکل پیدا کردیم». 

این سخنان در حالی بیان شده که علیرضا زاکانی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، گفته بود در حمله به نطنز «چندین هزار» سانتریفیوژ و همچنین «بخش عمده‌ای از امکانات غنی‌سازی» کشور آسیب دیده و از بین رفته است. 

فریدون عباسی، رییس کمیسیون انرژی مجلس، نیز اعلام کرده بود که با فرض تخریب ۵۰ درصد توان غنی‌سازی نطنز، ایران آن را تا شش ماه دیگر جبران خواهد کرد.

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More