شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آژانس ‌بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد ایران غنی‌سازی ۶۰ درصد را آغاز کرده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه تایید کرد که ایران فرایند غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است.

قبل از تایید آژانس، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز جمعه ۲۷ فروردین اعلام کرد که «نیمه‌شب پنج‌شنبه به اورانیوم ۶۰ درصد رسیدیم و هم‌اکنون ۹ گرم آن را در اختیار داریم.»

صالحی همچنین افزود که همزمان با غنی‌سازی ۶۰ درصدی غنی‌سازی ۲۰ درصدی نیز در حال انجام است و این اقدام یک «تحول فنی» است.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس  شورای اسلامی، نیز روز جمعه در توییتی نوشت که ساعت چهار صبح روز جمعه «اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد» به دست آمد. او توضیح بیشتری در این باره نداد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه بیست و هشتم فروردین ماه ضمن تایید خبرهای اعلام شده از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آغاز غنی سازی ۶۰ درصد، اعلام کرد که ایران روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد را در «تاسیسات زیرزمینی غنی‌سازی نطنز» آغاز کرده است.

همزمان کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که در این گزارش آمده که آژانس در روز شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۷ آوریل، راستی آزمایی کرد که ایران تولید یو اف۶ با غنای تا ۶۰ درصد را از طریق تزریق گاز یو اف۶ با غنای تا ۵ درصد به طور همزمان به دو زنجیره از سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ و آی‌آر-۶ در خطوط تحقیق و توسعه در نطنز آغاز کرد.

غریب‌آبادی افزود که بنابر اعلام ایران به آژانس، سطح غنی‌سازی یو اف۶ تولیدی ۵۵/۳ درصد بود.

ایران روز ۲۴ فروردین و دو روز پس از انفجار در سایت غنی‌ستزی نطنز اعلام کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را به عنوان بخشی از واکنش خود به این انفجار آغاز کرده است. 

این درحالی است که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه در جریان نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن، تاکید کرد که اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰‌ درصدی اورانیوم به پرونده هسته‌ای این کشور «کمکی نمی‌کند».

رییس جمهوری آمریکا گفت: «ما از حرف ایران که گفته می‌خواهد اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد غنی‌سازی کند، نه حمایت می‌کنیم و نه از نظر ما کمکی به حل مساله می‌کند.»

بایدن تاکید کرد که غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران خلاف توافق هسته‌ای است.

سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز جمعه بیست و هفتم فروردین ماه، اقدام ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی را تحولی «بسیار نگران‌کننده» خواند و گفت هیچ توضیح معتبر یا توجیه غیرنظامی برای چنین اقدامی از طرف ایران وجود ندارد.

سقف تعیین شده برای غنی‌سازی ایران در برجام ۳/۶۷  درصد است که ایران در جریان کاهش تعهدات برجامی خود آن را نقض کرد و در ماه‌های گذشته سطح غنی‌سازی خود را به ۲۰ درصد رساند و اکنون همزمان با مذاکرات وین و درپی انفجار در نطنز، سطح غنی‌سازی را به ۶۰ درصد رسانده است.

همزمان با گزارش روز شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رویترز نوشت که اقدام ایران در غنس‌سازی ۶۰ درصد تداوم مذاکرات وین برای احیای برجام را پيچيده کرده است چرا که گامی بزرگ در جهت توليد اورانیوم مورد نیاز برای سلاح هسته‌ای است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More