شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آغاز تغییرات در وزارت امور خارجه: علی باقری کنی، برادر داماد خامنه‌ای، جایگزین عباس عراقچی شد

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در حکمی علی باقری کنی، برادرزاده مهدی مهدوی‌کنی و برادر داماد خامنه‌ای، را به عنوان «معاون سیاسی» این وزارتخانه، جایگزین عباس عراقچی کرد که در ماه‌های گذشته سرپرستی تیم مذاکره کننده ایران در وین را بر عهده داشت.

باقری در جریان مذاکرات هسته‌ای در دولت محمود احمدی‌نژاد که پرونده هسته‌ای ایران تحت نظر «شورای عالی امنیت ملی» اداره می‌شد از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی و از دستیاران سعید جلیلی بود.

 او در جریان مذاکرات هسته‌ای دولت حسن روحانی، از منتقدان آن بود و از جمله با حضور در مجلس شورای اسلامی با توافق ژنو در سال ۹۳ به عنوان پیش درآمد برجام مخالفت کرد و پس از آن نیز از منتقدان برجام بود.

علی باقری فرزند محمدباقر باقری کنی و برادرزاده مهدی مهدوی کنی از روحانیان بلندپایه جمهوری اسلامی و رییس دانشگاه امام صادق است که چند سال قبل درگذشت.

علاوه بر این، علی باقری برادر داماد علی خامنه‌ای است. مصباح‌الهدی باقری کنی، برادر محمد باقری کنی، همسر هدی حسینی خامنه‌ای دختر علی خامنه‌ای است.

علی باقری متولد سال ۱۳۴۶ در تهران است و تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه امام صادق انجام داد، دانشگاهی تحت مدیریت عمویش مهدی مهدوی کنی و و قائم مقامی پدرش محمدباقر باقری کنی در ساختمان و زمین مصادره شده شعبه مدرسه مدیریت دانشگاه هاروارد انجام داد که چهار دهه در اختیار این خانواده بود.

عمو و پدرش و تقریبا همه اعضای این دو خانواده در کنار اداره خانوادگی دانشگاه امام صادق، چندین کارخانه و املاکی را در جریان واگذاری‌ها تحت عنوان منابع درآمد برای این دانشگاه در اختیار گرفتند.

علی باقری کنی پس از پایان تحصیلاتش از اوایل دهه ۷۰ وارد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی شد، در سال ۸۶ به عنوان معاون اروپای این وزارتخانه در دولت احمدی‌نژاد منصوب شد و از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ در دوره حضور سعید جلیلی به عنوان «دبیر شورای عالی امنیت ملی»، معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل او در این دبیرخانه بود.

او در انتخابات سال ۹۲ ریاست ستاد انتخاباتی سعید جلیلی را بر عهده داشت و از دی ماه ۹۸ با حکم ابراهیم رئیسی، رییس وقت قوه قضاییه، به عنوان معاون امور بین‌الملل و ستاد حقوق بشر قوه قضاییه منصوب شد و در این سمت تا انتصاب روز سه‌شنبه به عنوان معاون سیاسی وزارت امور خارجه باقی ماند.

به این ترتیب، در صورتی که جمهوری اسلامی همچنان مذاکرات هسته‌ای وین را در چارچوب وزارت امور خارجه ادامه دهد، سرپرستی تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به محمد باقری کنی، برادر داماد علی خامنه‌ای، سپرده می‌شود.

این درحالی است که طی هفته‌های اخیر گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد احتمال  دارد مقام‌های جمهوری اسلامی این پرونده را بار دیگر از وزارت امور خارجه به شورای عالی امنیت ملی منتقل کنند.

وحید جلال‌زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در همین باره چندی قبل گفت دور جدید مذاکرات درباره برجام با «پلتفرم جدید» انجام می‌شود و ممکن است این مذاکرات توسط وزارت خارجه یا شورای عالی امنیت ملی انجام شود.

فداحسین مالکی، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز دو روز قبل از رایزنی‌ها برای انتقال پرونده هسته‌ای به شورای عالی امنیت ملی خبر داد و گفت: «پرونده هسته‌ای باید به صورت مستقل پیگیری شود اما سهم وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه دیپلماسی محفوظ خواهد بود.»

علاوه بر برکناری عراقچی و جایگزینی باقری در معاونت سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، امیر عبداللهیان روز سه‌شنبه در حکمی مهدی صفری به عنوان معاون دیپلماسی اقتصادی و محمد فتحعلی را به عنوان معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه منصوب کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تغییرات در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی روزهای آینده ابعاد گسترده‌تری خواهد چنانکه حسین امیرعبداللهیان نیز روز دوشنبه در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت «از هفته آینده تغییرات مدیریتی در وزارت خارجه» شروع می‌شود.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More