شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عباس عراقچی: فکر نمی‌کنم طی هفته جاری به جمع‌بندی نهایی در مذاکرات وین برسیم

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رییس تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه مذاکرات وین موکول به انتخابات نیست، گفت: «فکر نمی‌کنم ظرف هفته جاری بتوانیم به جمع‌بندی نهایی در وین برسیم.»

سخنان عراقچی پس از آن بیان شد که اولین نشست از ششمین دور مذاکرات  عصر روز شنبه با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز شد.

رییس تیم مذاکره کننده ایران در وین افزود که «ما به دنبال دستیابی به یک توافق مطلوب و خوب برای جمهوری اسلامی ایران هستیم و در این مسیر، نه عجله داریم و نه وقت را تلف می‌کنیم.»

عراقچی تاکید کرد که برای تیم مذاکره کننده ایران «مهم این است که در هرگونه توافق، اصول و شاخص‌های جمهوری اسلامی رعایت شده باشد.»

 او افزود که ما با یک وضعیت پیچیده‌ای مواجه هستیم. بازگشت آمریکا به برجام، یک سری مسائل فنی، حقوقی و سیاسی دارد، هم راستی آزمایی اقدامات آمریکا از یک سری پیچیدگی‌هایی برخوردار است که باید در مورد آنها برنامه‌ریزی شود و شاخص تعریف شود و هم اقداماتی که ایران باید انجام دهد.

عراقچی گفت که « پیشرفت‌های علمی و فنی که ایران در این مدت انجام داده است و نحوه تنظیم آنها نیز با بازگشت به برجام پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و اینها همه واقعا بحث‌های مفصلی را می‌برد.

رییس تیم مذاکره کننده ایران همچنین گفت: «این یک قضیه مسلم است که آمریکا باید قدم اول را بردارد و همه اقداماتش را در ابتدا انجام دهد و بعد ایران راستی آزمایی می‌کند و سپس ما به تعهدات خود برمی‌گردیم. این ملاک کار ماست ولی خود این نیز نیاز به جدول بندی و جدول زمانی دارد.»

از سوی دیگر انریکه مورا، معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام در وین را در روز شنبه بر عهده داشت گفت انتظار دارد که طرفین در این دور از مذاکرات به توافق برسند و هدف یافتن راه‌های نزدیک شدن به توافق نهایی در روزهای آینده است.

این درحالی است که میخائیل اولیانوف، رییس تیم مذاکره کننده روسیه در مذاکرات وین روز شنبه گفت که برای  دستیابی به یک توافق در این مذاکرات دست‌کم به دو هفته زمان نیاز است.

همزمان یک مقام ارشد غربی به روزنامه واشینگتن‌پست از «بی‌اعتمادی اساسی میان دو طرف» به عنوان مانع اصلی در مذاکرات وین یاد کرد.

این مقام ارشد غربی حاضر در مذاکرات وین گفت که شکاف‌های باقی‌مانده در گفت‌وگوهای وین درباره برجام می‌توانند طی چند هفته بسته شوند، اما تا زمانی که بی‌اعتمادی اساسی بین دو طرف برطرف نشود و تصمیمات سیاسی برای پذیرش نتایج مذاکرات اتخاذ نشود، این شکاف‌ها تا ۷۰ یا ۸۰ درصد مهم نیستند.

پس از روز اول از دور ششم مذاکرات وین، شامگاه شنبه  عراقچی با روسای هیات‌های مذاکره کننده روسیه و چین در این مذاکرات دیدار کرد .

رییس تیم مذاکره‌ کننده  ایران در جریان این دیدارها با میخاییل اولیانوف و وانگ گون، روسای هیات‌های مذاکره کننده روسیه و چین در مذاکرات وین رایزنی کرد.

 آمریکا در هفته گذشته سه مقام پیشین وزارت نفت ایران و دو شرکت دیگر را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی ایران این اقدام را «خارج کردم گزینشی اسامی از فهرست تحریم‌شدگان خواندند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ، در همین زمینه گفت: « خارج کردن گزینشی اسامی از فهرست تحریم‌شدگان، نه به گفت‌ وگوهای برجام مربوط است و نه به عنوان پیامی از حسن نیت دیده می‌شود - خصوصا وقتی با تجدید تروریسم اقتصادی همراه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی تاکید کرد که جو بایدن باید با رفع موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها، از فشار حداکثری ترامپ دست بکشد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More