شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عراقچی دور سوم مذاکرات وین را رو به جلو توصیف کرد، سالیوان وضعیت را مبهم خواند

عباس عراقچی، مسئول تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران در وین روز شنبه یازدهم اردیبهشت ماه از رسیدن به توافق‌هایی درباره لغو بخشی از «تحریم‌های موضوعی» و ادامه مذاکره درباره «لغو تحریم اشخاص» خبر داد  و روند مذاکرات به دلیل ورود به نگارش در برخی بخش‌ها «کند اما رو به جلو» توصیف کرد، این درحالی است که مشاور امنیت ملی آمریکا وضعیت مذاکرات را مبهم توصیف کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز شنبه اعلام کرد که گفت‌وگوهای غیرمستقیم در وین درباره احیای برجام در «وضعیت مبهمی» قرار دارد.

سالیوان افزود آمریکا تمایل همه طرف‌ها، از جمله ایران را برای ادامه مذاکرات مشاهده کرده اما هنوز مشخص نیست که آیا این توافق در گفت‌وگوهای وین به اوج خود می‌رسد یا خیر.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز یک روز قبل، جمعه دهم اردیبهشت ماه گفت که در مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای آمریکا و ایران در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما این گفت‌وگوها هنوز تا رسیدن به موفقیت فاصله دارد.

با این حال عراقچی در پایان دور سوم مذاکرات وین، گفت که در جریان مذاکرات وین «تاکید داریم باید تحریم‌های موضوعی و بخشی همچون بخش انرژی ایران و یا صنعت خودرو و بیمه و بنادر برداشته شود و توافق هم در این باره وجود دارد.»

معاون وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه «درباره لغو تحریم افراد و نهادها مذاکرات ادامه دارد»، افزود که «فهرستی در این باره وجود دارد که با لغو تحریم اکثریت این فهرست موافق شده اما دیگرانی هنوز در این فهرست هستند.»

عراقچی درباره جزییات و مکانیزم مورد مذاکره برای لغو تحریم‌ها و اقداماتی که جمهوری اسلامی در قبال آن انجام خواهد داد، توضیحی ارائه نداد اما گفت: «شکل توافق براساس مواضع نظام است». او همچنین گفت که اگر دو طرف مواضع هم را قبول داشتند نیازی به مذاکره نبود به قدری مذاکره می کنیم که مواضع نزدیک شود و اگر منافع نظام تامین شود این توافق اتفاق خواهد افتاد.

مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در وین، با تاکید براینکه « در برخی حوزه‌ها وارد نگارش متن شدیم»، گفت که این موجب می‌شود کار آهسته پیش برود زیرا کار روی متن دقت خود را می‌خواهد.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روند کلان مذاکرات را «روند رو به جلو» خواند و گفت که هنوز نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه زمانی به توافق می رسیم اما شکل توافق براساس مواضع نظام است و طرفین مقابل نیز مواضع خود را دارند و نزدیک کردن مواضع طرفین کار آسانی نیست.

او همزمان گفت که در جریان دور سوم مذاکرات وین «فاصله‌ها و اختلافات در بحث هسته‌ای و تحریم‌ها روشن تر شده است». او افزود که «ما در هر دو مورد نکات ریز فنی داریم که باید بررسی بیشتری شود و در برخی موارد اختلافات وجود دارد که روشن تر شده است.»

عراقچی با بیان اینکه این دور سوم مذاکرات بود و روز شنبه تصمیم گرفتیم مجددا توقفی برای جمع بندی بدهیم و از جمعه آینده مذاکرات از سر گرفته خواهد شد، گفت که دور سوم مذاکرات در سطوح مختلف و به شکل فشرده برگزار شد و مباحث مورد اختلاف و مشترک به پختگی رسیده است.

یک دیپلمات اروپایی در پایان دور سوم مذاکرات وین، به خبرنگاران گفت، اتحادیه اروپا انتظار داشت روند مذاکرات وین شتاب بیشتری داشته باشد اما درحال حاضر هنوز کار زیاد و زمان کمی باقی مانده است. او همچنین گفت که رسیدن به یک توافق هنوز قطعی نیست اما امکان‌پذیر است.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز به خبرنگاران گفت که روند مذاکرات مثبت و به جلو است و خوش‌بین است که مذاکرات وین تا قبل از سه هفته آینده به توافق منجر شود. اولیانوف البته گفت که هنوز مذاکرات فنی و کارهای بسیاری باقی است که در جریان مذاکرات باید به سرانجام برسد.

اشاره سفیر روسیه به سه هفته آینده یادآوری زمان پایان توافق سه ماهه ایران و آزانس بین‌المللی بعد از توقف پروتکل الحاقی است.

بنابر این توافق «ایران برای مدت تا سه ماه سوابق کامل برخی فعالیت‌ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین‌ها را حفظ خواهد کرد» و این داده‌ها در صورتی به آژانس ارائه می‌شود که ایران تصمیم بگیرد اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام را از سربگیرد» و در غیر این صورت تمامی این اطلاعات در پایان ماه سوم حذف و پاک خواهند شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More