شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
سازمان حفاظت محیط زیست:

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب‌های سه استان مرکزی، اردبیل و مازندران تایید شد

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، از مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه استان مرکزی، اردبیل و مازندران خبر داد و گفت که تلف شدن پرندگان در این سه استان به دلیل شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به تایید سازمان دامپزشکی رسیده است.

تایید مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه استان، یک روز پس از آن صورت گرفت که عباس جودکی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی، اعلام کرد که در پی مشاهده و جمع‌آوری لاشه پرندگان تلف شده در اطراف تالاب میقان اراک، تردد به منطقه اطراف این تالاب تا اطلاع ثانوی ممنوع است. 

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، با بیان اینکه درحال‌ حاضر سازمان دامپزشکی مرگ پرندگان مهاجر به‌دلیل ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در سه استان تایید کرده است، گفت که یکی از این‌ها تالاب‌ها، تالاب میقان در استان مرکزی و دیگری تالاب میل در استان اردبیل است و علاوه بر این، در یکی از نقاط تالابی استان مازندران نیز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش شده است.

به گفته منتظمی، سازمان حفاظت محیط‌ زیست از قبل احتمال می‌داد که بخشی از پرندگان مهاجر که از کشور روسیه وارد ایران می‌شوند، به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مبتلا باشند، از این‌رو جلساتی با سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت برگزار کرد و هشدارهای لازم برای افزایش پایش و مدیریت این موضوع به دستگاه‌های مختلف در استان‌های کشور داده شد.

این مقام سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه پرسنل این سازمان در استان‌ها هرگونه تلفاتی در پرندگان مهاجر را به سازمان دامپزشکی برای نمونه‌برداری اعلام می‌کنند، تاکید کرد که درحال‌ حاضر تمامی لاشه‌های پرندگان مرده جمع‌آوری و به‌صورت بهداشتی دفع شده است.

او همچنین گفت درحال حاضر هیچ‌گونه پروانه شکار برای مناطق درگیر بیماری صادر نمی‌شود و تمامی مناطق به‌صورت مرتب پایش و لاشه‌ها با رعایت پروتکل‌ها جمع‌آوری می‌شوند.

به گفته منتظمی توصیه‌هایی از سوی وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی برای مدیریت  آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ارایه شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، از اعلام تعداد پرندگانی که تاکنون به‌ دلیل ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تلف شده‌اند، خودداری کرد و گفت که درحال‌ حاضر آماری در این زمینه ندارم اما تعداد تلفات زیاد نبوده است.

این درحالی است که یک روز قبل، عباس جودکی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی، اعلام کرد که فقط در تالاب میقان، لاشه  ۲۵۱ پرنده مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی  هفته جاری جمع‌آوری شده است.

جودکی تاکید کرد که بعد از تایید ابتلای این پرنده‌ها به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از سوی دامپزشکی، دفن بهداشتی لاشه‌ها به همراه آهک‌پاشی انجام شده است و بیشترین تلفات پرندگان در این تالاب مربوط به غازهای خاکستری، چند گونه اردک و تنجه است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More