شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آژانس: ایران اجازه تعویض حافظه دوربین‌های مجتمع ساخت سانتریفیوژ کرج را نداد| ایران: تسا جزو تفاهم نیست

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران در تصمیمی مغایر با توافق اخیر اجازه تغییر کارت حافظه مجتمع تولید سانتریفیوژ کرج را به بازرسان نداده است ولی همزمان نماینده ایران در وین گفت که دوربین‌های مجتمع تسای جزو تفاهم با آژانس نیست.

در تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  درباره ایران، آمده است که ایران به بازرسان آژانس اجازه داده است تا بر اساس توافق از ۲۹ تا ۳۱ شهریور ماه تجهیزات نظارتی در سایت‌های ایران به جز تاسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج، تعمیر و کارت حافظه آنان را تعویض کنند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که «تصمیم ایران مبنی‌بر ممانعت از دسترسی به تاسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج مغایر با مفاد توافق اخیر ایران و آژانس است.»

بنابر توافقی که چند هفته قبل پس از سفر رافائل گروسی به تهران میان ایران و آژانس صورت گرفت قرار شد که جمهوری اسلامی پس از قطع چند ماهه بازرسان آژانس به دوربین‌های نظارتی، اجازه دهد آنها به این دوربین‌ها دسترسی پیدا کرده و کارت حافظه دوربین‌ها را تعویض کنند.

علاوه بر این مقرر شد که کارت‌های حافظه تعویض شده با مهروموم مشترک ایران و بازرسان آژانس، برای نگهداری در اختیار ایران باشد.

با این حال،  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش روز یک‌شنبه خود، چهارم مهر ماه، اعلام کرد که ایران در تصمیمی مغایر با مفاد توافق اخیر با آژانس، اجازه دسترسی و تعویض کارت حافظه به مجتمع تسا، تاسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج، را به بازرسان نداده است.

این مجتمع چند ماه قبل بنابر گزارش‌های اعلام شده مورد حمله پهپادی قرار گرفت و با آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی ابتدا وقوع چنین حمله‌ای را تکذیب کردند، پس از دو هفته آن را تایید کردند ولی گفتند که خسارت عمده‌ای به تسا وارد نشده است.

همزمان با انتشار گزارش روز یک‌شنبه چهارم مهر ماه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت که گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج و دقیق نبوده و فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک است.

 غریب‌آبادی درخصوص عدم اجازه ایران برای نصب مجدد دوربین‌های نظارتی در مجتمع تسای کرج، در صفحه توییتر خود نوشت: «مایه تاسف است که بعد از سه اقدام خرابکارانه تروریستی در تاسیسات هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته، آژانس هنوز این اقدامات شرورانه را، برخلاف قطعنامه‌های متعدد کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به خاطر تجهیزات و اموال خود و ایمنی و امنیت بازرسانش، محکوم نکرده است.»

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین افزود: «هر تصمیم ایران در مورد تجهیزات نظارتی آژانس صرفا بر مبنای ملاحظات سیاسی بوده و نه حقوقی، از این‌رو، آژانس نمی‌تواند و نمی‌بایست حقی برای خودش در این زمینه قائل شود».

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه «بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر رییس سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس نیز با حسن نیت ایران و با هدف جایگزینی کارت‌های حافظه "تجهیزات مشخص شده" حاصل شد»، گفت که اقدامات آژانس برای اجرای این هدف نیز از ۲۹ تا ۳۱ شهریورماه،۲۰ تا ۲۲ سپتامبر، انجام شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین اضافه کرد که «در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیرا در وین نیز به طور واضح خاطرنشان شده است از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

غریب‌آبادی تاکید کرد که به همین خاطر از عبارت «تجهیزات مشخص شده» در بیانیه مشترک  استفاده شده است و به همین دلیل گزارش روز یک‌شنبه، چهارم مهر، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «دقیق نبوده و قطعا فراتر از تفاهمات حاصله برابر بیانیه مشترک» است.

 

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More