شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم را تایید کرد

 

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت بازرسان این سازمان، افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران را تایید کرده‌اند.

 پیشتر آژانس روز دوشنبه ۱۷ تیرماه اعلام کرده بود که به رغم گفته‌های مقام‌های رسمی ایران، بازرسان این نهاد در حال بررسی و انجام تحقیقات در خصوص ادعای ایران هستند.

 بهروز کمالوندی، سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه گفته بود سطح غنی‌سازی از ۳/۶۷ به ۴/۵ درصد رسیده است.

به گفته  سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران «ممکن است گام بعدی در کاهش تعهدات افزایش دادن تعداد سانتریفیوژها باشد.» ایران گفته است در هر دو ماه شرایط را ارزیابی می‌کند و اگر طرف‌های اروپایی به تعهدات خود پایبند نباشند گام‌به‌گام از تعهدات پذیرفته شده خود در سند «برجام» کم خواهد کرد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، چهارشنبه هفته پیش در جلسه هیئت دولت گفته بود که از روز ۱۶ تیر دیگر سطح اورانیوم غنی شده ایران ۳/۶۷ نخواهد بود و ایران به هر میزانی که خود لازم بداند دست به غنی‌سازی اورانیوم خواهد زد. روحانی در جلسه هئیت دولت خطاب به کشورهای طرف قرارداد در برجام گفته بود: «اگر می‌خواهید اظهار تاسف کنید، از هم اکنون اظهار تاسف کنید، اگر هم بنا است بیانیه بدهید، از هم اکنون بدهید.»

ایران در چهارچوب سند برجام تعهد داده بود که سطح غنی‌سازی اورانیوم در مراکز هسته‌ای خود را به میزان ۳/۶۷ درصد نگاه دارد. فرار رفتن از این میزان، نقض برجام شمرده می‌شود. ایران همچنین نسبت به ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود نیز در سند برجام متعهد شده است که از ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر نرود. در این زمینه نیز به گفته مقام‌های رسمی ایران، طی هفته‌های اخیر ذخیره اورانیوم غنی شده در ایران به بالای ۳۰۰ کیلوگرم رسیده است.

در همین حال، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه، یک روز پس از اعلام افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران گفت: «گام سوم را در ۶۰ روز بر می‌داریم. هنوز هم در حال بررسی هستیم اما اگر کشورهای باقی مانده، به ویژه اروپایی‌ها، به تعهداتشان عمل نکنند و به گفتار درمانی و حرف ادامه دهند، گام سوم را محکم‌تر عمل می‌کنیم.»

در واکنش، مقام‌های کشورهای مختلف این اقدام ایران را محکوم کرده‌اند و خواهان پایبندی ایران به تعهدات پذیرفته شده در سند برجام هستند.

علاوه بر مقام‌های کشورهای مختلف، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز روز دوشنبه در اظهارنظری گفت که چنین کارهایی از سوی جمهوری اسلامی، کمکی به وضعیت حاضر نخواهد کرد و هیچ منافع اقتصادی نیز برای مردم ایران نخواهد داشت.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More