شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از بی‌خبری درباره چهار زندانی محکوم به اعدام

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای درباره احتمال اعدام مخفیانه چهار زندانی در خوزستان و آذربایجان غربی ابراز نگرانی کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست که «بی‌درنگ» وضعیت آنان را اعلام کنند.

در این بیانیه اعلام شده که امتناع مقامات از ارائه اطلاعات به خانواده‌های این چهار زندانی به نگرانی‌ها در مورد شکنجه یا اعدام مخفیانه آنان دامن زده است.  

حسین سیلاوی، علی خسرجی و ناصر خفاجیان از ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ از زندان شیبان اهواز و هدایت عبدالله پور از ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ از زندان ارومیه به مکان‌های نامعلوم منتقل شده‌اند. 

در همین حال کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، اعلام کرد که این سه زندانی ساعاتی پیش از اعتراض زندانیان در شیبان اهواز، از این زندان منتقل شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

وی گفت که انتقال این سه نفر از زندان پیش از ماه رمضان نگرانی درباره احتمال اعدام آنان را افزایش داده است چرا که معمولا پیش از ماه رمضان اعدام‌ها بیشتر می‌شود.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که این چهار نفر در پی محاکمات «به شدت ناعادلانه و با وجود در میان بودن ادعاهای جدی شکنجه که هرگز در مورد آن تحقیق نشده» است، به اعدام محکوم شده‌اند.

على خسرجى، ۲۷ ساله، حسین سیلاوى، ۳۱ ساله، از اهالى منطقه خبینه اهواز و ناصر خفاجيان (مرمضى)، ۳۴ ساله (از درجه داران نیروی انتظامی)، متهم به همکاری و شرکت در حمله مسلحانه به کلانتری ۲۳ کوی مجاهد اهواز در روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، هستند.

همچنین به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو،  ماموران زندان ارومیه عصر روز شنبە ٢٠ اردیبهشت، هدایت عبداللەپور، زندانی سیاسی محکوم بە اعدام را از بند زندانیان سیاسی بە خارج از زندان منتقل کرده‌اند.

 هدایت عبداللە پور روز چهارشنبە ٢٦ خرداد ٩٥ همراه با دەها شهروند دیگر اهل اشنویە از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران این شهرستان بازداشت شد و به اتهام همکاری با حزب دموکرات کردستان ایران به اعدام محکوم شده است.

وی متهم شده که در جریان یک درگیری در روستای «قرەسەقل» اشنویە میان نیروهای حزب دموکرات کردستان ایران و سپاه پاسداران حضور داشته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More