شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف: ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم

 

ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف خود به عنوان رییس جدید جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر اینکه «ما مدافع واقعی حقوق بشریم»، از «ایران جدید» سخن گفت و پیام انتخابات اخیر را «استقلال‌طلبی و مقاومت» توصیف کرد.

مراسم تحلیف رئیسی به عنوان هشتمین رییس جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی و همراه با تشدید جو امنیتی در تهران برگزار شد.

رئیسی در این مراسم گفت: «ما مدافع واقعی حقوق بشریم و تجاوز به حقوق انسان‌های بی‌گناه را مردود می‌دانیم. ظلم و جنایت چه در اروپا و آمریکا باشد و چه در یمن و فلسطین و سوریه ما در مقابل آن خواهیم بود.»

او از «ایران جدید» و «ایران قرن پانزدهم» سخن گفت و تاکید کرد که پیام انتخابات اخیر «پیام تحول‌خواهی و عدالت‌طلبی و استقلال‌طلبی و مقاومت در مقابل زیاده‌خواهی دولت‌های مستکبر و ظالم در عین پایبندی به تعامل به جهان بود».

در مراسم ادای سوگند رئیسی، شماری از مقام‌های سایر کشورها و همچنین مقام‌های حماس، حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن حضور داشتند.

در روزهای اخیر تصمیم اتحادیه اروپا برای اعزام انریکه مورا به عنوان نماینده این اتحادیه به مراسم تحلیف رئیسی با موجی از اعتراض‌ها روبه‌رو شد.

رئیسی در سخنانش در مجلس همچنین گفت: «تحریم‌ها باید لغو شود». او اشاره‌ای به سازوکار مد نظرش برای لغو تحریم‌ها اشاره‌ای نکرد و فقط گفت از هر طرح دیپلماتیک که این هدف را محقق کند حمایت خواهد کرد.

او همچنین گفت که «دست دوستی و برادری» به سوی کشورهای منطقه، به خصوص همسایگان، دراز می‌کند.

آمریکا، اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای منطقه همواره اقدامات جمهوری اسلامی را بی‌ثبات کننده و مخرب خوانده‌اند. اما رئیسی در مراسم تحلیف گفت: «قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه امنیت‌ساز است.»

در مراسم روز پنجشنبه علی لاریجانی، نامزد انتخابات که رد صلاحیت شد و برادرش صادق لاریجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی، روسای جمهور پیشین و شمار دیگری از مقام‌های جمهوری اسلامی حضور نداشتند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در ابتدای مراسم روز پنجشنبه راه‌حل همه مشکلات را «مدیریت جهادی» خواند و گفت که ناکارآمدی‌های اشباع‌شده به اعتماد مردم لطمه زده است.

 

رییس جمهوری یا جلاد تهران

ابراهیم رئیسی در ۴۰ سال گذشته سمت‌های قضایی در جمهوری اسلامی داشته و حسن روحانی در انتخابات پیشین ریاست جمهوری عملکرد او را «۳۸ سال زندان و اعدام» خوانده بود.

او یکی از اعضای «هیات مرگ» بود که در سال ۶۷ و با حکم روح‌الله خمینی، درباره اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی تصمیم‌گیری می‌کرد. آمریکا نیز در سال ۹۸ رئیسی را تحریم کرد.

شمار زیادی از نهادهای حقوق بشری با یادآوری کارنامه ابراهیم رئیسی در چهار دهه گذشته، پیروز اعلام شدن او در انتخابات را نمونه دیگری از نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی توصیف کردند.

 

 

 

از جمله اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، در بیانیه‌ای نوشت: «اینکه ابراهیم رئیسی به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و شکنجه، به مقام ریاست جمهوری رسیده است نمودی فجیع از سلطه مطلق مصونیت در ایران است.»

شماری از مقام‌های بین‌المللی نیز گوشه‌هایی از عملکرد رئیسی از ابتدای جمهوری اسلامی تاکنون را یادآور شدند و مقام‌های اسرائیل نیز از او با عنوان «جلاد تهران» یاد کردند.

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ۲۸ خرداد برگزار شد و پس از آن وزارت کشور اعلام کرد که میزان مشارکت در این انتخابات ۴۸/۸ درصد بوده است. این کمترین میزان مشارکت در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در ایران به شمار می‌رود.

علاوه بر این، بنابر آمار رسمی، پس از ابراهیم رئیسی بیشترین آرایی که به صندوق ریخته شد آرای باطله بود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More