شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اتحادیه اروپا اعدام روح‌الله زم را محکوم کرد

 

در واکنش به اجرای حکم اعدام روح‌الله زم، اتحادیه اروپا این اقدام را به شدت محکوم کرد. 

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز شنبه ۲۲ آذر ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اتحادیه مخالفت خود را با استفاده از مجازات اعدام تحت هر شرایطی ابراز می‌دارد.

در این بیانیه از حکومت ایران خواسته شده از حقوق دادرسی متهمان حمایت کرده و استفاده از اعترافات تلویزیونی برای اثبات و ارتکاب جرم خود را متوقف کنند.

در این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا معتقد است مجازات اعدام مجازاتی بیرحمانه و غیرانسانی است که نمی‌تواند به عنوان بازدارنده جرم عمل کند و نشان‌دهنده انکار غیرقابل قبول کرامت و بزرگواری انسان است.»

همچنین اتحادیه اروپا از ایران خواست از اجرای هرگونه اعدام در آینده خودداری کند و سیاست پیوسته‌ای را برای لغو این مجازات در پیش گیرد.

سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز که دفتر آن در پاریس است، روز شنبه اولین سازمان بین‌المللی بود که به اعدام زم واکنش نشان داد و با «ناعادلانه» خواندن آن، نسبت به اجرای حکم اعدام زم ابراز «تاسف و تاثر» کرد.

این سازمان با محکوم کردن اعدام زم اعلام کرد اجرای حکم به فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صورت گرفته است.

گزارشگران بدون مرز همچنین تاکید کرد که در تاریخ ۲۳ آبان میشل باشله، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه این سازمان در زمینه حقوق بشر در ایران را از «ممکن بودن اجرای این اعدام» مطلع کرده بود.

سازمان عفو بین‌الملل نیز به اعدام زم واکنش نشان داد و اعلام کرد: «مبهوت و وحشت‌زده‌ایم.»

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، گفت: «مقامات تنها چهار روز بعد حکم اعدام روح‌الله زم را به اجرا گذاشتند. به باور ما این شتابزدگی با هدف قبیح جلوگیری از شکل‌گیری یک کارزار بین‌المللی برای نجات جان وی صورت گرفته است.»

او با تاکید بر این‌که «استفاده از مجازات اعدام علیه روح‌الله زم طبق قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع بوده است»، ادامه داد: «اعدام وی هجمه‌ای مرگبار به آزادی بیان است و نشان می‌دهد تا چه حد مقام‌های ایرانی می‌توانند در کاربست شیوه‌های بیرحمانه برای ایجاد ترس و سرکوب صدای اعتراض پیش ‌روند.»

 

 

این مقام عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد: «در حالی که مقام‌های ایرانی حملات شدید قبلی خود به حق حیات و حق آزادی بیان را به سطوح بی‌سابقه‌ای می‌رسانند، جهان نباید در سکوت نظاره‌گر باشد.»

الطحاوی از جامعه بین‌المللی، از جمله کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل و اتحادیه اروپا، خواست «فورا برای تحت فشار قرار دادن مقامات ایرانی برای متوقف کردن استفاده فزاینده از مجازات اعدام به عنوان سلاح سرکوب سیاسی، اقدام کنند.»

دیده‌بان حقوق بشر نیز اعدام زم را «اقدام وحشتناک» خواند و افزود مقام‌ها در ایران او را با «اتهامات مبهمی» همچون «افساد فی‌الارض» محاکمه و به اعدام محکوم کردند.

در میان دولت‌های جهان نیز، وزیر خارجه سوئد در واکنش به خبر اعدام زم نوشت: «سوئد مانند باقی اتحادیه اروپا قاطعانه با اعدام مخالف است. ایران باید به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر از جمله آزادی بیان و مطبوعات احترام بگذارد.»

حساب توییتر اسرائیل به فارسی نیز نوشت: «جمهوری اسلامی بار دیگر ثابت کرد که چیزی جز یک حکومت قاتل و تبهکار نیست و برای حفظ دیکتاتوری مذهبی دست به هر جنایتی خواهد زد. اما اعدام مخالفان، صدای اعتراض علیه استبداد را خفه نمی‌کند.»

مت کارنیچنیگ، خبرنگار نشریه پولیتیکو، در واکنش به سکوت نسبی کشورهای غربی درباره این اعدام نوشت: «خنده‌دار است که اروپایی‌ها چقدر مشتاقند خود را قهرمانان بزرگ حقوق‌بشر معرفی ‌کنند. وقتی روح‌الله زم امروز اعدام شد، جوزپ بورل و هایکو ماس کجا بودند؟ چرا از طریق دوست خوبشان ظریف، دخالت نکردند. به نظر می‌رسد آن‌ها همیشه برای عکس‌ گرفتن وقت د‌ارند.»

ژیو وانگ، شهروند آمریکایی که چند سال در ایران زندانی بود نیز در حساب توییتر خود نوشت: «باز هم یک اعدام با انگیزه سیاسی دیگر از سوی جمهوری اسلامی ایران در میانه بادهای مصالحه‌ غربی‌ها.»

او ادامه داد: «هنگامی که غرب قصد تسلیم شدن نشان ‌دهد، رژیم جمهوری اسلامی ایران در سرکوب داخلی و بی‌ثبات‌سازی خارجی پا پیش خواهد گذاشت. صبر ‌کنیم و ببینیم!»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More