شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اجرای حکم اعدام یک کارمند وزارت دفاع ایران به جرم «جاسوسی»

 

سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران با صدور اطلاعیه‌ای از اجرای حکم اعدام یک «کارمند قراردادی سازمان هوافضای وزارت دفاع» به جرم جاسوسی خبر داده است.

بنا بر این اطلاعیه که شنبه اول تیرماه منتشر شده، این فرد جلال حاجی‌زوار نام دارد که از سوی سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع به عنوان متهم به جاسوسی شناسایی و تحت تعقیب دادسرای نظامی تهران قرار گرفته بود.

سال گذشته،‌ رسانه‌ها از بازداشت حاجی‌زوار خبر داده و از او به عنوان کارمند هوافضای سپاه پاسداران یاد کرده بودند. با این حال، در اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح،‌ از حاجی‌زوار به عنوان کارمند قراردادی وزارت دفاع نام برده شده که در سال ۱۳۸۹ از خدمت منفک شده بود.

بنا بر این خبر،‌ این فرد برای سازمان سیا و دولت آمریکا جاسوسی می‌کرده و همسرش نیز که با او همکاری می‌کرد، به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

در اسفندماه سال ۱۳۹۷،‌ رسانه‌ها خبر محکومیت لیلا تاجیک، همسر او، در دادگاه نظامی در ارتباط با جاسوسی را منتشر کرده بودند.

اطلاعیه منتشرشده در این باره از رعایت کامل موازین قانونی و حقوق دفاعی در مرحله تحقیق و صدور و اجرای حکم با حضور وکیل مدافع متهم در ­حکم اعدام جلال حاجی زوار کارمند قراردادی سازمان هوا- فضای وزارت دفاع که برای سازمان سیا و دولت آمریکا جاسوسی می‌کرد، اجرا شدمه مراحل در دادسرا و دادگاه خبر داده است. تاکنون خبر و موضع‌گیری از جانب وکیل این پرونده منتشر نشده است.

در اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح بر اعتراف این فرد به جاسوسی و کشف ادوات جاسوسی در منزل او اشاره شده، اما در مورد جزییات آن توضیحی داده نشده است.

در ادامه این اطلاعیه در مورد روند صدور حکم آمده است: «دادگاه نظامی یک تهران پس از برگزاری جلسات متعدد، بر اساس اسناد، مدارک و شواهد و همچنین اعترافات متهم، وی را مجرم شناخت و به مجازات اعدام محکوم کرد.»

بنابر این اطلاعیه، حکم اعدام صادره به تایید دیوان عالی کشور رسید و پس از تشریفات قانونی، این حکم چند روز پیش در زندان رجایی شهر اجرا شد.

پایگاه خبری هرانا،‌ ارگان فعالان حقوق بشر ایران،‌ پیشتر نوشته بود جمال حاجی‌زوار در تاریخ ۱۴ شهریورماه ۹۶ به اتهام جاسوسی، همزمان با همسر سابقش لیلا تاجیک، در یک پرونده مشترک از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و در خانه‌های امن اطلاعات سپاه نگهداری می‌شدند.

تاکنون،‌ توضیحات بیشتری از سوی مقام‌های دولتی و یا رسانه‌های رسمی درباره جزییات این پرونده اعلام نشده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More