شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

احضار گروهی کارگران معترض فولاد اهواز به دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب با ارسال احضاریه‌های جداگانه برای ۴۱ تن از کارگران شرکت ملی  فولاد اهواز از این کارگران خواست در روزهای آینده خود را به شعبه۲۰ دادگاه انقلاب اهواز معرفی کنند.

برخی منابع شمار کارگران احضار شده شرکت ملی فولاد اهواز را بیش از ۵۰ تن اعلام و تاکید کردند که «دادگاه انقلاب اهواز بیش از پنجاه نفر از کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد را که در اعتراضات سال گذشته این شرکت داشته و بازداشت شده بودند برای ابلاغ حکم دادگاه» احضار کرده است.

این کارگران پیشتر به‌دلیل شرکت در اعتراضات سال ۱۳۹۷ بازداشت شده بودند و  پرونده آن‌ها به شعبه ۲۰ دادگاه انقلاب اهواز ارجاع شده بود.

منابع مطلع با اشاره به این‌که در «رویه معمول که احکام صادره در سامانه‌ای موسوم به ثنا ثبت و ابلاغ می‌شود، تاکید دارند که احضار گروهی کارگران شرکت ملی فولاد اهواز را برخلاف این رویه بوده است و دادگاه انقلاب با این احضار قصد دارد احکام صادره را به کارگران گروه ملی فولاد ابلاغ کند».

همزمان گزارش شده که در پی جلسه‌ای که عبدالنبی موسوی فرد، نماینده علی خامنه‌ای در خوزستان و امام جمعه اهواز با شماری از کارگران نیشکر هفت‌تپه برگزار کرد، بعضی از این کارگران بازداشت شده‌اند.

این جلسه پس از حضور امام جمعه اهواز در محل شرکت نیشکر هفت‌تپه برگزار شد و در آن ابتدا مدیران این شرکت به بیان مشکلات شرکت پرداختند، و سپس کارگران به بیان مشکلات صنفی خود پرداختند و از فشارهای امنیتی در قبال اعتراضات صنفی خود به شدت انتقاد کردند.

امام جمعه اهواز در این جلسه به کارگران اطمینان داد که در قبال سخنان‌شان تحت پیگرد قرار نخواهند گرفت و در «امان» هستند، او حتی دست یکی از کارگران را بوسید. شماری کارگران در این جلسه تاکید کردند که «شمشیر» امنیتی و اتهام‌زنی بالای سر کارگران است با این حال به بیان اعتراضات خود پرداختند و به‌ویژه خواهان رفع مشکلات ایجاد شده برای «اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران هفت‌تپه» شدند که اکنون در بازداشت است.

دو روز بعد از برگزاری این جلسه، منابع مطلع خبر دادند که «محمد خنیفر» یکی از کارگران معترض نیشکر هفت‌تپه که در جلسه با امام جمعه اهواز سخن گفته عصر چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه از سوی ماموران بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

احضار گروهی کارگران شرکت ملی فولاد اهواز در حالی انجام شده است که طی یک‌ماه گذشته دستکم ۱۷ تن از کارگران معترض شرکت نیشکر هفت‌تپه را به زندان و شلاق محکوم کرد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه دوشنبه، چهارم شهریور،  با انتشار اطلاعیه‌ای از صدور حکم هشت ماه زندان و ۳۰ ضربه شلاق برای ۹ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه خبر داد که با احتساب، هفت کارگری که بیست و دوم مرداد با حکم مشابهی مواجه شده بودند تاکنون ۱۶ تن از کارگران نیشکر هفت تپه هر یک به هشت ماه زندان و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

ابلاغ حکم شلاق و حبس به کارگران نیشکر هفت‌تپه در حالی انجام شد که همزمان ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته بود: «اعتراضات کارگری در کشور کم نیست و ما در حال رسیدگی به آنها هستیم، شنیدن اعتراض از زبان کسانی که مشکل دارند، وظیفه ماست. دغدغه کارگران قابل درک است و باید دستگاه‌های مسئول مشکلات را حل کنند منتها گاهی کسی در پوشش مسائل کارگری، اهداف دیگری را دنبال می‌کند که ما این قبیل اقدامات را نباید به حساب کارگران بگذاریم.»

او تاکید کرده بود: ««کارگری که واقعا به‌دلیل مشکلات کارگری اعتراض می‌کند، باید مورد تقدیر قرار گیرد و خود کارگران باید مقابل کسانی که فضای اعتراضات کارگری را آلوده می‌کنند، بایستند.»

در حکم صادره از سوی حمید سراج‌الدین، رییس شعبه ۱۰۲ دادگاه‌های کیفری دو شهرستان شوش، که در روز سخنرانی رییس قوه قضاییه به کارگران و وکلای آن‌ها ابلاغ شد در مجموع ۱۷ تن از کارگران معترض هفت‌تپه هر یک به تحمل هشت ماه حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند اما اجرای این حکم به مدت چهار سال تعلیق شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More