شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

استانداری تهران: تجمع کارگران غیرقانونی بود؛ ده‌ها تن بازداشت شدند

 

به دنبال برخورد نیروی انتظامی با تجمع کارگران در پایتخت ایران و بازداشت ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان، یک مقام استانداری تهران، این تجمع را غیرقانونی خواند و از برخورد نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان حمایت کرد.

تجمع جمعی از کارگران معترض روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت، به مناسبت روز جهانی کارگر، با فراخوان اتحادیه‌های مستقل کارگری از جمله سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در میدان بهارستان مقابل مجلس ایران برگزار شد.

برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی خبر دادند در این تظاهرات که معلمان، دانشجویان و بازنشستگان نیز شرکت کردند، ده‌ها نفر از جمله رضا شهابی، الهام صالحی، فرهاد شیخی، حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصر محرمزاده،  رسول طالب‌مقدم، محمدعلی اصلانی و اسدالله سلیمانی و همچنین کیوان صمیمی از اعضای کانون نویسندگان، بازداشت‌ شدند.

پس از بازتاب گسترده این بازداشت‌ها در رسانه‌ها، رضا علیخانی،  مدیرکل سیاسی استانداری تهران بر «غیرقانونی بودن» این تظاهرات تأکید کرد و گفت: « هیچ مرجعی برای برگزاری تجمع به ما تقاضایی نداده است و هیچ مجوزی هم از ناحیه استانداری صادر نشده است.»

این مقام دولتی اضافه کرد: «این تجمع غیرقانونی است و نیروی انتظامی موظف است، جلوی این تجمع را بگیرد و مسئولیت برقراری امنیت با نیروی انتظامی است.»

در تظاهرات مقابل مجلس، شعارهایی چون «دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند»، «این همه اختلاسگر، زندانه سهم کارگر» و «معلم، دانشجو، اتحاد اتحاد» و «درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید» سر داده شد.

همزمان با این تظاهرات، یک تجمع مجوزدار با حضور نمایندگان مجلس مقابل خانه کارگر در تهران برگزار شد که در آن، ضمن حمایت از نظام جمهوری اسلامی، برخی از مطالبات صرفا اقتصادی کارگران مطرح شد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More