شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتراض اهالی سراوان به تیراندازی مرگ‌بار نیروی انتظامی به سمت سوخت‌بران

در پی تشدید اعتراضات به تیراندازی ماموران نیروی انتظامی به سمت سوخت‌بران در سراوان، استانداری سیستان و بلوچستان «شلیک‌ به آن‌ها را به ماموران کشور پاکستان» نسبت داد.

محمدهادی مرعشی،‌ معاون امنیتی-انتظامی استانداری استان سیستان و بلوچستان، روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه به تجمع سوخت‌بران در گذر مرزی «شمسر» و تلاش آن‌ها برای ورود به ایران اشاره کرد و گفت: «ظاهرا تجمع آن‌ها منجر به تیراندازی از سوی ماموران پاکستانی می‌شود و هجوم شدت پیدا می‌کند که جمعیت با شکستن درهای گذر مرزی وارد می‌شوند.»

مرعشی در ادامه افزود: «در نهایت هجوم جمعیت، ماموران تیراندازی می‌کنند و تعدادی مجروح و  جمعیت متفرق می‌شوند، مجروحان به بیمارستان منتقل شده و در مجموع موضوع در حال بررسی قرار دارد.»

او به یک کشته و چهار مجروح میان جمعیتی که به ایران وارد شدند، اشاره کرد و افزود این مساله «در اثر تیراندازی آن سوی مرز بوده است.» مرعشی «تعداد کل کشته‌ها را دو نفر و زخمی‌ها را شش نفر عنوان کرد.»

این در حالی است که منابع مستقل از دست‌کم ۱۰ کشته و پنج مجروح خبر می‌دهند.

این مقام امنیتی استان سیستان و بلوچستان، دلیل اعتراضات روز سه‌شنبه در مقابل فرمانداری و ورود خانواده کشته‌ها و مجروحان را به ساختمان فرمانداری، «تحریک» در فضای مجازی عنوان کرد و به «گروهک‌های ضد انقلاب و معاند» نسبت داد.

ماموران مرزبانی نیروی انتظامی روز دوشنبه ده‌ها سوخت‌بر بلوچ را در منطقه صفر مرزی سراوان هدف تیراندازی‌های خود قرار دادند که دست‌کم ۱۰ نفر کشته و پنج نفر مجروح و بستری شدند. همچنین برخی گزارش‌ها حاکی است که ده‌ها نفر دیگر نیز دچار جراحت شده‌اند.

برخی منابع مطلع اشاره کرده‌اند که در پی تجمع سوخت‌برها، ماموران نیروی انتظامی برای متفرق کردن آن‌ها از نیروهای «مرصاد» کمک خواست که با تجهیزات در منطقه حاضر شده و سوخت‌بران را محاصره کردند.

 

اعتراض و هجوم خانواده‌ها به فرمانداری

اهالی و خانواده قربانیانی که در اثر تیراندازی ماموران نیروی انتظامی کشته شدند، روز سه‌شنبه در جریان تجمع خود وارد ساختمان فرمانداری شدند و برخی از تجهیزات آن را آتش زدند. 

در ویدیوهایی که از اعتراضات شهروندان سراوان منتشر شده، آن‌ها علاوه بر تجمع مقابل ساختمان فرماندار و آتش زدن تجهیزات آن، یک دستگاه خودروی نیروی انتظامی را هم به آتش کشیدند.

بر اساس این گزارش،‌ بیمارستان و سردخانه شهرستان شستون سراوان در آستانه پر شدن قرار گرفته و تامین منابع خون برای مجروحان با مشکل مواجه شده است.

 

اعتراض امام جمعه اهل سنت زاهدان

در پی کشتار سوخت‌بران عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، با صدور بیانیه‌ای تیراندازی‌ها به سمت این افراد را محکوم کرد و آن را «خلاف شرع و قانون» خواند.

او گفت: «سوخت‌بری جرم و قاچاق نیست؛ سوخت‌بران نان‌آوران خانواده‌‌های خودشان هستند و زندگی هزاران خانواده از همین طریق می‌چرخد.»

پیش از این نیز گزارش‌هایی مشابه‌‌ از شلیک به سوخت‌بران در این منطقه منتشر شده بود.

در خردادماه سال ۱۳۹۸ هم حادثه‌ای مشابه و کشته شدن یک سوخت‌بر اهل خاش با شلیک ماموران نیروی انتظامی موجب انتقاد امام جمعه اهل سنت زاهدان شد. او در آن زمان هم خواستار ممنوعیت تیراندازی در جاده‌ها از سوی شورای تامین استان شده بود.

پایگاه خبری هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند اشاره کرده که سالانه ده‌ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می‌شوند و عمده آن‌ها افرادی هستند که به کار فروش و جابه‌جایی سوخت مشغول هستند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More