شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

با وجود قطع اینترنت موبایل: اعتراضات به کشتار سوخت‌بران، در زاهدان و ایرانشهر ادامه یافت

با وجود قطع اینترنت موبایل در اغلب مناطق استان سیستان و بلوچستان و استقرار گسترده نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه در بسیاری از شهرهای این استان، معترضان به کشتار ۱۰ سوخت‌بر تا ساعات بامدادی پنج‌شنبه در مناطقی از شهرهای زاهدان و ایرانشهر به اعتراضات خود ادامه دادند.

از عصر چهارشنبه با گسترش موج اعتراضات از سراوان به دیگر شهرها و مناطق سیستان و بلوچستان، اینترنت موبایل در بیشتر مناطق این استان از چابهار، ایرانشهر، سراوان تا زاهدان و زابل قطع شد و در برخی مناطق دیگر نیز دسترسی به اینترنت موبایل دچار اختلال شدید شد.

شماری از کاربران در توییتر، قطع اینترنت در سیستان و بلوچستان همزمان با اوج گیری اعتراضات را اقدامی مشابه قطع اینترنت در جریان اعتراضات آبان ماه ۹۸ و اقدامی در جهت فراهم کردن مقدمات سرکوب و خشونت شدید علیه مردم معترض این استان توصیف کردند.

اعتراضات با وجود استقرار سنگین نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه در شهرهای سراوان، ایرانشهر، زاهدان تا نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه ادامه یافت.

در زاهدان معترضان در مناطق دزآپ، کریم‌آباد و شیرآباد زاهدان دست به تجمع زده و در مواردی با آتش زدن لاستیک خودرو خیابان‌های را بستند.

منابع غیر رسمی از شلیک مستقیم در منطقه کریم‌آباد به سوی مردم معترض و زخمی شدن شماری از معترضان گزارش داده‌اند.

علاوه بر این جمعی از معترضان که عصر چهارشنبه مقابل پاسگاه کورین در زاهدان تجمع کردند و دامنه اعتراضات به تجمع مقابل پایگاه شورو نیز کشیده شد.

بنابر گزارش‌ها، در جریان اعتراضات شامگاه چهارشنبه بر اثر تیراندازی ماموران نظامی در قلعه بید یک نوجوان بلوچ به نام حسین محمدزهی با تیراندازی مستقیم ماموران کشته شد و دست‌کم یک نفر دیگر از معترضان نیز به شدت زخمی شد و به بیمارستان انتقال یافت.

در ایرانشهر نیز معترضان در مناطق مختلف این شهر در اعتراض به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌بر در سراوان و برای حمایت از مردم سراوان به خیابان آمده و برخی خیابان‌های اصلی این شهر را مسدود کردند.

گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات شامگاه چهارشنبه در ایرانشهر حاکی از آن است که معترضان در برخی مناطق شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند و برخی خیابان‌های را با آتش زدن لاستیک خودرو مسدود کردند.

همزمان با تداوم اعتراضات در سیستان و بلوچستان، ابوذرمهدی نخعی،  فرماندار زاهدان، تایید کرد که این اعتراضات در شامگاه چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه به زاهدان نیز گسترش یافته است.

فرماندار زاهدان همزمان معترضان را «اشرار» و «عناصر خودفروخته» و سوخت‌بران کشته شده در روز دوشنبه را نیز «کشته‌های جعلی» خواند و گفت که معترضان فریب رسانه‌های خارج از ایران را خورده‌اند.

نخعی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، همچنین گفت که معترضان به دو پایگاه نظامی و انتظامی حمله‌کرده‌اند. فرماندار زاهدان گفت: «عناصر شرور به بهانه حمایت از کشته‌های جعلی پاسگاه شمسر سراوان با سلاح‌های سبک و نارنجک انداز به قصد تصرف پاسگاه کورین و قلعه بید به این پاسگاه حمله کردند.»

ابوذرمهدی نخعی، تاکید کرد که نیروهای انتظامی با «اقتدار لازم به آتش آنها پاسخ دادند» و معترضان را «ناکام گذاشته و مجبور به فرار» کردند. فرماندار زاهدان همزمان گفت که یکی از نیروهای انتظامی در جریان تجمع معترضان مقابل پاسگاه کورین زاهدان کشته شد.

با وجود گسترش اعتراضات در سیستان و بلوچستان، تاکنون مقام‌های جمهوری اسلامی ابعاد شلیک مستقیم صدها سوخت‌بر در روز دوشنبه، پنجم اسفند ماه و در نزدیکی مرز پاکستان را روشن نکرده‌اند و با تداوم اعتراضات، کوشیدند کشتار سوخت‌بران را به نیروهای نظامی پاکستان نسبت دهند.

این در حالی است که در جریان اعتراضات مردم به کشتار سوخت‌بران طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی دست‌کم در شهر سراوان و شهر زاهدان به روی معترضان آتش‌گشوده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More