شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سازمان ملل متحد: در اعتراضات سیستان و بلوچستان ۲۳ نفر کشته شدند

 

روپرت کولویل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کرد دست‌کم ده نفر و احتمالا تا ۲۳ نفر در اعتراضات اخیر سیستان و بلوچستان به دست نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۵ اسفند در یک نشست خبری در ژنو تایید کرد که مجموعه خشونت‌ و درگیری‌ها از روز ۴ اسفند، از زمانی که نیروهای انتظامی سوخت‌بران را در استان سیستان و بلوچستان کشتند، آغاز شد.

در آن روز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به سوی سوخت‌برانی که به مسدود شدن گذرگاه مرزی اعتراض داشتند، شلیک کردند.

این مقام سازمان ملل همچنین گفت کشتار معترضان در چندین شهر استان سیستان و بلوچستان از سوی نیروهای سپاه پاسداران و امنیتی ادامه یافت.

او افزود به دلیل اختلال در اینترنت، تایید شمار کشته‌شدگان مشکل بوده، ولی برخی از گزارش‌ها حاکی از افزایش تعداد کشته‌ها تا ۲۳ نفر است.

کولویل گفت: «ما از مقام‌ها می‌خواهیم که فورا دسترسی به اینترنت را در مناطقی که همچنان اینترنت قطع است، فراهم کنند.»

پیشتر کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع محلی اعلام کرد که دست‌کم ۲۳ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در سیستان و بلوچستان به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

این کمپین روز چهارشنبه ۱۳ اسفند تاکید کرد که شمار بالایی از معترضان نیز به شدت زخمی شده‌اند و این آسیب‌ها در برخی موارد «بسیار جدی» است. 

این در حالی است که مقامات دولتی آمار دقیقی از کشته‌شدگان در اعتراضات منتشر نکرده‌اند و مقامات دولتی و نمایندگان مجلس سخنان متناقضی را درباره تعداد آنان بیان کرده‌اند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور، روز ۱۳ اسفند گفت که در آن روز «یک نفر فوت شده و چهار نفر زخمی شدند.» اما یک نماینده مجلس تهداد کشته‌شدگان را «چهار یا پنج نفر» اعلام کرد.

پیشتر چهار سازمان آرتیکل ۱۹،اکسس ناو، عفو بین‌الملل و گروه میان اعلام کرده بودند که مقامات ایران از قطع اینترنت به عنوان ابزاری برای پنهان کردن ارتکاب نقض جدی حقوق بشر استفاده می‌کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More