شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کرونا در سیستان و بلوچستان؛ سه نماینده ادعای وزیر بهداشت درباره ۴۰۰ تخت خالی بیمارستانی را رد کردند

 

سه نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس آمار اخیر سعید نمکی، وزیر بهداشت، مبنی بر وجود ۴۰۰ تخت خالی در بیمارستان‌های این استان را رد کردند و گفتند که دولت پیشتر نیز درباره وضعیت شیوع کرونا در این استان آمار اشتباه داده بود.

حبیب الله دهمرده، نماینده زابل در مجلس، روز سه‌شنبه به پایگاه خبری محلی «عصر هامون» گفت: «وزیر بهداشت در گذشته آماری اعلام کرده بود که پس از بررسی مشخص شد که صحت ندارد و او به صراحت گفته بود که این آمارها از استان به من می‌رسد.»

دهمرده همچنین در زمینه گزارش‌های نادرست مقام‌های بلندپایه دولتی، استاندار سیستان و بلوچستان را مسئول دانست و ادامه داد: «استاندار باید جوابگو باشد، همه برای ارائه آمار از سیستم استانداری و علوم پزشکی کمک می‌گیرند.»

همچنین اسماعیل حسین‌زهی، نماینده خاش، در گفت‌وگو با پایگاه خبری «زاهدنیوز»، با تکذیب ادعای نمکی گفت: «گزارشاتی که به وزیر بهداشت می‌رسد، صحیح نیست.»

او تاکید کرد: «مردم به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند اما به آنها اعلام می‌شود تخت خالی و جا نداریم چگونه ممکن است این تعداد تخت خالی داشته باشیم.»

این نماینده مجلس از وزیر بهداشت خواست که نماینده تام‌الاختیار خود را برای بررسی بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بفرستد «تا ببیند حتی در مرکز استان تمام بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونا شده است و یا سرزده به بیمارستان‌های موجود در شهرستان‌ها سر بزند و وضعیت تخت‌های خالی ادعا شده را مشاهده کند.»

معین الدین سعیدی، نماینده چابهار نیز درباره اظهارات وزیر بهداشت به ایلنا گفت: «اینکه ما در جنوب سیستان و بلوچستان از پهنه جاسک تا راسک کمتر از ۳۰۰ تخت داریم بلواست؟ آیا اینکه حتی یک بخش عفونی در این پهنه وجود ندارد بلواست؟ آیا اینکه فقط یک متخصص عفونی داریم بلواست؟ آیا صف افرادی که پشت در بیمارستان ها منتظر یک تخت خالی هستند بلواست؟ نه هیچکدام بلوا نیست واقعیت است.»

 

 

او افزود آمار مرگ و میر کرونا در سیستان و بلوچستان چند برابر تعداد رسمی است اما مشخص نمی‌شود. سعیدی تاکید کرد: «مردم دارند تلف می‌شوند بسیاری از افراد بی‌شناسنامه مبتلا می‌شوند اما آمارشان ثبت و ضبط نمی‌شوند. ما ونتیلاتور، داروی رمدیسیور و اکسیژن ساز به شدت نیاز داریم.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز دوشنبه انتقادهای گسترده از وضعیت رسیدگی به بیماران کرونا در استان سیستان و بلوچستان را «بلوا، سیاه نمایی‌ و فتنه‌انگیزی‌» خواند و گفت: «اکنون حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخت خالی در سیستان و بلوچستان داریم و آنلاین می‌بینیم و رصد می‌کنیم.»

همزمان، سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت به ایسنا گفت: «خوشبختانه در مورد اکسیژن‌ساز و تخت بیمارستانی در استان سیستان و بلوچستان مشکل خاصی وجود ندارد.»

پیشتر ملک فاضلی، نماینده سراوان در مجلس، گفت سراوان با جمعیت ۴۸۰ هزار نفری فقط یک بیمارستان و یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی دارد که او هم رییس بیمارستان است. همچنین این بیمارستان بخش مجزای کرونا ندارد و فقط چند تخت به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است.

در حالی که نمایندگان استانی از نیروهای مسلح خواسته‌اند که برای برپا کردن بیمارستان‌های صحرایی در این استان اقدام کنند، کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش روز سه‌شنبه به سیستان و بلوچستان سفر کرد.

او گفت: «نیروی زمینی ارتش سه بیمارستان تنفسی سیار ۱۰۰ تختخوابی در شهرستان‌های زاهدان، خاش و زابل احداث خواهد کرد و در حوزه بیماریابی و نیز ایجاد پست‌های آبی و واکسیناسیون چندین مکان را آماده می‌کند.»

در موج اول کرونا در فروردین ۱۳۹۹، پس از آنکه روحانی وضعیت استان سیستان و بلوچستان به لحاظ شیوع کرونا را «سفید» اعلام کرد تعدادی از نمایندگان این استان در مجلس، چنین سخنانی را خلاف واقعیت خواندند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More