شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتراض در یاسوج به نتایج رای‌گیری شورای شهر: دادستان، بازداشت یک صد نفر از معترضان را تایید کرد

پس از آنکه تجمع معترضان به نحوه برگزاری و نتایج رای‌گیری شورای شهر یاسوج با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد، علی ملک‌حسینی، دادستان این شهر، از بازداشت بیش از یکصد نفر  در جریان این اعتراضات خبر داد.

گزارش منابع محلی و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از اعتراضات گسترده در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است.

در ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات و درگیری در یاسوج، نیروهای پرشمار امنیتی و انتظامی اقدام به ضرب و جرح و بازداشت شماری از معترضان می‌کنند.

علی ملک‌حسینی، دادستان یاسوج، روز دوشنبه شمار بازداشت شدگان در جریان اعتراضات این شهر را یک صد نفر اعلام کرد و گفت که در جریان رای‌گیری روز جمعه «بیش از یک صد نفر بازداشتی داشتیم که این افراد از همه سلایق، گروه‌ها و اقوام مختلف کاندیداها» بودند.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که اعتراضات یاسوج پس از اعتراض اسماعیل یوسفی، محمد صادق قائمی، حسین رازیان، عادل اردشیری،  حوریه اخلاقی و شمار دیگری از کاندیداهای شورای شهر اوج گرفت و پس از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات شوراها اوج گرفت.

کاندیداهای معترض در نامه‌هایی به مجید احمدی فرماندار شهرستان بویراحمد از «خرید رای  تبلیغات برخی نامزدها در محل شعبه‌ اخذ رای، دخالت اعضای هیات اجرایی و نظارت بر رای‌گیری و جانبداری از کاندیداهای مورد حمایت و وارد کردن کد کاندیدهای خاص به هنگام اخذ رای و عدم نظارت و عدم برخورد با تخلفات» به عنوان دلایل اعتراض خود یاد کردند.

آنها از هیات اجرائی و نظارت خواستند که به شکایات و اعتراضات آنها رسیدگی جدی شود.

به گفته منابع محلی هواداران شماری از کاندیداهای معترض نیز طی روزهای جمعه تا دوشنبه مقابل فرمانداری تجمع اعتراضی برگزار کردند که هربار با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی، این تجمعات به خشونت کشیده شد و شماری از معترضان نیز به شدت زخمی شدند.

با این حال علی ملک‌حسینی، دادستان یاسوج، روز دوشنبه در جلسه شورای تامین این شهر، این انتخابات را «سالم» توصیف کرد و گفت: «هیچ گونه دخل و تصرف در سیستم الکترونیکی انتخابات شورای شهر وجود ندارد و آن کسی که لیست پی‌دی‌اف را در فضای مجازی منتشر کرده، را باعث و بانی این سر و صدا  می‌دانیم و با او برخورد می‌کنیم.»

دادستان یاسوج در جلسه شورای تامین که با حضور ده کاندیدایی که به عنوان برنده رای‌گیری معرفی شدند و همچنین فرماندار یاسوج و معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، تاکید کرد که در مقابل معترضان عقب‌نشینی نخواهد کرد.

علی ملک‌حسینی گفت که « ذره‌ای از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد و اینکه کسی فکر کند که انتخاباتی برگزارشود و هیچ کس ناراضی نباشد، فکر اشتباهی است چون همه چیز باب میل ۱۹۰ کاندیدای شورای شهر[یاسوج] حاصل» نمی‌شود.

دادستان یاسوج همچنین به نامزدهای شورای شهر گفت: «به مردم اعلام کنید که فرایند انتخابات درست بوده چرا که در غیر این صورت مسئول هستید» و با اینکه «اعتراض حق قانونی کاندیداها هست اما از راه قانونی و اجازه نمی‌دهیم کسی بخواهد جلوی ادامه فرایند انتخابات را بگیرد.»

همزمان سایت فرارو درباره اعتراضات در یاسوج نوشت: « ماجرای انتخابات بحث‌برانگیز شورای شهر در یاسوج از اشکال در سیستم الکترونیک ثبت آرا ناشی می شود. در این راستا اعلام لیست برندگان انتخابات به تاخیر افتاد و شائبه تقلب بالا گرفت و اعتراض هایی در این باره در روزهای اخیر در یاسوج» صورت گرفت.

کیقباد مصطفایی، فرمانده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد فرمانده نیروی انتظامی  نیز گزارش‌ها «مبنی بر قتل سه نفر در یاسوج» در ارتباط با این اعتراضات را رد کرد اما گفت که نیروی انتظامی «با افرادی که قصد برهم زدن امنیت ذهنی و روانی جامعه را داشته باشند برخورد قاطع» خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More