شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتصاب سه هزار کارگر زغال‌سنگ کرمان در اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی

در پی تصمیم دولت ایران برای واگذاری سهام شرکت زغال‌سنگ کرمان به بخش خصوصی، سه هزار کارگر شاغل در این مجموعه به صورت هم‌زمان در سه شهرستان اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

حدود سه هزار نفر از کارگران مشغول به کار در تونل‌های شرکت زغال‌سنگ کرمان روز دوشنبه اول اردیبهشت‌ماه در سه شهرستان راور،‌ کوهبنان و زرند کار خود را تعطیل کرده و دست به اعتراض در مقابل دفاتر ائمه جمعه (نمایندگان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی) و فرمانداری زدند.

این کارگران نسبت به تصمیم مدیران شرکت مبنی بر واگذاری سهام آن به بخش خصوصی معترض‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا،‌ در شهرستان راور با وجود تجمع کارگران و درخواست رسیدگی علی تویسرکانی، امام جمعه،‌ دفتر او با اعلام کسالت و عدم حضور این دیدار را ممکن نکرد و به جای او نماینده‌اش با کارگران دیدار کرد.

کارگران معترض قصد ادامه تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری را دارند.

در دو شهرستان کوهبنان و زرند نیز کارگران معترض در مقابل دفتر امامان جمعه تجمع کردند.

ایلنا به نقل از این كارگران نوشته که مدیران این شرکت در نظر دارند ۴۵ درصد سهام آن را در بورس عرضه کنند و همچنین برای کاهش هزینه‌ها در روزهای تعطیل عمومی کارگران را به بیمه بیکاری معرفی کنند.

به گفته کارگران، این تصمیم موجب فاصله در سوابق بیمه آن‌ها می‌شود.

از جمله دیگر مطالبات این کارگران معترض «اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل»، «اعمال ضریب شغلی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور»،‌ «اجرای قانون کار و اضافه کار»و «افزایش دستمزد متناسب با شغل» است.

اعتراض و تجمع کارگران در کرمان حالی برگزار می‌شود که با وجود هشدارهای مقام‌های حوزه بهداشت درباره خطر شیوع کرونا در بسیاری از معادن کشور کارگران همچنان مشغول به کارند.

میزان بسته‌های تسهیلات دولت برای کارگران و خانواده‌های کم‌درآمد و یارانه‌بگیر نیز از سوی اتحادیه‌های صنفی و نمایندگان مجلس مورد انتقاد قرار گرفته است.

وب سایت کرمان‌نو در اسفندماه با اشاره به تماس نیمی از مردم سه شهرستان کرمان با کارگران این معادن از عدم تعطیلی آن‌ها با وجود کرونا انتقاد کرده بود. 

این وبسایت محلی به نقل از مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ نوشت که امکان تعطیلی آن‌ها به دلایل فنی و هزینه‌بر بودن وجود ندارد.

پیشتر خبرگزاری ایرنا در گزارشی درباره مشکلات مالی کارگران این مجموعه معادن نوشته بود که اقتصاد سه شهرستان زرند،‌ کوهبنان و راور به این معادن وابسته است. 

نماینده کارگران معادن زغال‌سنگ در تیرماه ضمن اشاره به مشکلات پرداخت کارگران به ایرنا گفته بود برخی مشاغل در معادن کرمان شغل سخت و زیان‌بار حساب نمی‌شوند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More