شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از دو خندق حفرشده در قبرستان قم

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داد دو روز پس از اعلام رسمی شناسایی نخستین موارد ابتلا به کرونا در در شهر قم، نشانه‌هایی از فعالیت‌های غیرمعمول در قبرستان این شهر مشاهده شده است. 

به گزارش این روزنامه، تصاویر ماهواره‌ای شرکت تکنولوژی فضایی «مکسار» نشان می‌دهد خاکبرداری بخش جدیدی در گورستان قم از ۲ اسفند آغاز و تا ۱۰ اسفند دو خندق بزرگ که طولشان بیش از ۹۰ متر بود، حفر شد. این دو حفره از فضا قابل مشاهده‌اند.

بر اساس تحلیل کارشناسان، شواهد ویدیویی و اظهارات رسمی، قبرها برای دفن فوت‌شدگان روز افزون کرونا در قم آماده شده بودند.

بنا بر آمار رسمی، تاکنون ۴۲۹ نفر در ایران بر اثر شیوع کرونا جان باخته‌اند اما دولت ایران تعداد قربانیان در قم را مشخصا اعلام نکرده است. 

بر اساس گزارش‌های رسمی، تعداد افراد مبتلا به کرونا در قم دست‌کم ۸۶۴ نفر است. به نوشته واشنگتن‌پست، ویدیوها و تصاویر ماهواره‌ای از گورستان «بهشت معصومه» قم نشان می‌دهد که تعداد جان‌باختگان بسیار بیشتر از آمار اعلام شده است.

بنا به گفته یک تحلیل‌گر ارشد تصاویر در موسسه ماکسار در کلورادو، اندازه خندق‌ها و سرعت حفر آن‌ها به خوبی تفاوت کار را با فعالیت‌های قبرکنی که پیش از شیوع کرونا جریان داشت، مشخص می‌کند. 

علاوه بر تصاویر ماهواره‌ای، ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی از این گورستان نیز نشانگر ردیف‌های طولانی قبوری است که در بهشت معصومه برای فوت‌شدگان کرونا حفر شده‌ است. 

تحلیل‌گر واشنگتن‌پست که نامش منتشر نشده است همچنین به کپه‌ آهکی مشاهده‌شده در تصاویر ماهواره‌ای اشاره کرده که برای رفع بو و انتشار عفونت هنگام دفن در گورهای دسته‌جمعی استفاده می‌‌شود.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در هفته‌های استفاده از آهک را برای دفن قربانیان کرونا تایید کرده‌اند.

فابیان هانز، از موسسه مطالعات بین‌الملل میدل‌بری، با استناد به ویدیویی که ۱۳ اسفند از بی‌بی‌سی فارسی از خاکسپاری در قم  منتشر شد، توضیح داد محتویات ویدیو با تصاویر ماهواره‌ای منطبق است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More